Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 24: 1995 – „Tefila” czyli „Modlitwa”. Klimatyczny powrót na Eurowizję i kolejny sukces Izraela!

Izrael wraca na Eurowizję i do czołówki! Kim była Liora zanim wygrała preselekcje? Pierwszy konkurs, w którym Izrael rywalizuje z Polską o Grand Prix – była wymiana punktowa? W Kdam pojawia się Dana International!

Po przymusowej pauzie w 1994 roku telewizja IBA powróciła do rywalizacji i do organizacji Kdam. Preselekcje odbyły się 9 marca w Tel-Awiwie, a prowadzącymi byli aktorzy Aki Avni i Michaela Berko. Zwycięzcę, spośród 13 wykonawców, wybierało 7-członowe jury regionalne i trzeba przyznać, że Izrael charakteryzuje się w tej kwestii sporą konsekwencją, a z roku na rok format selekcji jest niemalże taki sam. W konkursie w 1995 pojawiły się m.in. Shalva Berti (9. miejsce za „Halevi alecha ve’alai”, wcześniej 4. miejsce w 1992) czy Haya Samir (6. miejsce za „El hage’ula”), która powróci jeszcze w 2013 roku. O samodzielny start w Eurowizji walczyła Julia Proiter z grupy Shiru (Izrael 1993), jednak jej „Tfila” zakończyła rywalizację na 8. pozycji. Trzecie miejsce zajęła Lea Lupatin, reprezentantka Izraela z 1976 roku, a później wokalistka Milk & Honey, chórzystka Yardeny Arazi w 1988 i wielokrotna uczestniczka Kdamu. W duecie z Oferem Levi zaśpiewała „Ha’aretz hamuvtachat”. Druga była Dana International, będąca wtedy dopiero 2 lata po operacji zmiany płci. O wokalistce przeczytacie więcej już wkrótce, ale teraz wspomnę tylko, że jej utwór z 1995 „Laila tov Eropa” zdobył 67 punktów i przegrał ze zwycięzcą różnicą 15 głosów. Tak czy siak, stał się hitem w Izraelu.

Triumfatorką okazała się się Leora Fadlon, znana jako Liora Simon, urodzona w 1970 roku. Skromną karierę muzyczną rozpoczęła w 1989 roku, ale w preselekcjach 1995 wystąpiła jako zupełny „no-name”, chociaż miała już wtedy na koncie jeden album. Piosenkę-modlitwę pod tytułem „Amen” napisał Moshe Datz, połowa duetu Datz z Eurowizji 1991. Tekst przygotował Hamutal Ben-Ze’ev, wcześniej twórca słów do „Ole Ole” z 1985. „Amen” powstało też w wersji angielskiej i francuskiej.

Izrael powrócił na Eurowizję wraz z Belgią, Danią, Słowenią i Turcją, które też były wysłane na przymusowy „odpoczynek” z powodu słabego wyniku w 1993. Utwór „Amen” uznawany był za jednego z faworytów do zwycięstwa, obok Szwecji, Chorwacji, Danii, Hiszpanii i Norwegii. Liora wystąpiła jako 21. pomiędzy Słowenią a Maltą, a na scenie towarzyszyło jej pięciu chórzystów: Avivit Cohen DahanNurit FadlonAyelet Shefi, Doron KarniGuy Fridman. Dyrygentem był Gadi Goldman. Po głosowaniu jury Izrael zdobył 81 punktów, co dało 8. miejsce pomiędzy Słowenią (3 punkty straty) a Cyprem (2 punkty przewagi). 12 punktów dała Wielka Brytania, po 10 Słowenia i Niemcy, a po 8 Rosja i Cypr. 10 państw, w tym Polska, nie miały dla Izraela punktów. Jury jerozolimskie 12 punktów dało Hiszpanii, 10 zwycięskiej Norwegii, a 8 Grecji. Justyna Steczkowska nie znalazła się w top10 głosowania Izraela. Punkty podał Daniel Pe’er, gospodarz ESC 1979 i wielu Kdam-ów, a komentatorem dla radia Reshet Gimel był Danny Roup.

Pierwszy raz Izrael zajął 8. miejsce w 1987 roku, a na 20 startów kraj po raz 14 znalazł się w czołowej dziesiątce. Piosenka „Amen” została dobrze przyjęta w Izraelu, a w 1996 roku Liora wydała swój drugi album. Trzecia płyta, tym razem w klimacie etnicznym pojawiła się w 1999 roku, z kolei album z 2001 roku zawierał jej ulubione piosenki z dzieciństwa. Ze względu na częste podróże i także pobyt w Argentynie, wokalista zyskała tam rozgłos – często koncertowała, współpracowała z różnymi muzykami, a nawet wystąpiła w telenoweli. Aktualnie jest mężatką, ma czwórkę dzieci, a poza muzyką zajmuje się też jogą i tańcem orientalnym.

%d blogerów lubi to: