Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 04: 1976 – „Szalom” czyli „Zgoda”. Czekolada? Mięta? Guma? Najlepiej wszystko razem!

Pierwsze, choć skromne, preselekcje! Żeńskie trio dało Izraelowi drugi najlepszy rezultat! Kto wystąpił na scenie w Hadze i jak potoczyły się dalsze losy trzech wokalistek? Zapraszam do lektury czwartej części cyklu historycznego! 

Po porażce w 1975 roku telewizja IBA wprowadziła zmianę w formacie wyboru piosenki. Co prawda reprezentant nadal wskazywany był wewnętrznie, ale miał za zadanie wykonać przed jurorami trzy utwory i to komisja wskazywała, która piosenka ma być później zaśpiewana na Eurowizji. Do Hagi wysłano żeńskie trio złożone z Yardeny Arazi, Ruthie Holzman i Leah Lupatin. Zdecydowanie najbardziej znana jest Yardena, wokalistka z Kabri, która aktualnie ma 66 lat i fani Eurowizji kojarzą ją nie tylko poprzez muzykę, ale też prowadzenie Eurowizji 1979, o czym jeszcze w cyklu będę wspominać. Ruthie przed wejściem w skład zespołu występowała m.in. w musicalach. Leah dołączyła do trio dopiero w 1973 roku zastępując Tami Azarię. Trio powstało w 1972 roku pod nazwą Chocolate, Menta, Mastik (Czekolada, Mięta, Guma), inspirowaną sprzedawcami słodyczy, którzy handlowali przed salą kinową, w której dziewczyny dawały swoje pierwsze koncerty, jeszcze za czasów służby wojskowej. Zanim zostały wybrane na Eurowizję, odniosły sporo sukcesów w lokalnych konkursach i festiwalach muzycznych.

Podczas specjalnego programu telewizyjnego Chocolate, Menta, Mastik wykonały trzy utwory – „Emor Shalom”, „Keshet BeAnan” i „Ze tov, Ze tov”. Prowadzącym programu był Ehud Manor, który napisał tekst do „Emor Shalom” i … cóż za niespodzianka – ten utwór wygrał. Skomponowane przez Matti Caspi „Powiedz Cześć” często interpretowane było jako przesłanie do wszystkich państw arabskich i wezwanie do pokoju („Shalom” oznacza też „Pokój”). Piosenka spodobała się w Izraelu i do tej pory jest miło wspomina, a w talent-show „Kokhav Nolad” śpiewała ją m.in. Mei Finegold. Występ poniżej…

Podczas Eurowizji w Hadze trio występowało pod hebrajską nazwą, ale często mówiono o nich „The Chocolate Girls”. Wylosowano im 4. pozycję startową, pomiędzy Les Humphries Singers z Niemiec oraz Jurgenem Marcusem z Luksemburga. Za „Emor Shalom” i prostą, choć zgrabną choreografię zdobyły 77 punktów i 6. miejsce. O trzy punkty wyprzedzili je Waterloo & Robinson z Austrii, a Al Bano i Romina Power przegrali z Izraelem 8 punktami. Włoskie jury dało Izraelowi najwyższą notę – 10 punktów. 8 przyznały Finlandia i Jugosławia, a 7 Szwajcaria i Luksemburg. Wszystkie kraje miały Izrael w top10 poza dwoma – Grecją i Francją. Jury izraelskie 12 punktów przyznało zwycięskiej Wielkiej Brytanii, 10 dając Austrii, a 8 Holandii. Punkty z Izraela ogłaszał ponownie Yitzhak Shim’oni, dyrygentem był Matti Caspi, a IBA ponownie była jedynym nadawcą transmitującym Eurowizję bez komentarza. Szóste miejsce to drugi najlepszy rezultat Izraela od czasu debiutu i trzeci (z czterech) startów kończących się w top10.

A co działo się z Chocolate, Menta, Mastik po Eurowizji? Już w Hadze ich menadżer podpisał kontrakty na występy w wielu krajach europejskich, programach telewizyjnych i na festiwalach. Intensywna działalność trio zbiegła się więc z promocją nowego albumu wydanego zaraz po ESC. W 1977 roku nowe show nazwane „The First Night” okazało się klapą, a rok później ukazał się ostatni album zespołu. W marcu 1978 roku Yardena Arazi ogłosiła, że opuszcza trio. Aby wypełnić zobowiązania kontraktowe i odbyć tournee po Skandynawii, przygotowano nowy skład formacji, w którym znalazły się Ruthie Holzman, Ofra Haza (o której w cyklu historycznym będzie jeszcze mowa) oraz Israla Krivoshei. Pomimo udanej serii koncertów zdecydowano się formalnie rozwiązać zespół. Często plotkowano, że Chocolate, Menta, Mastik rozpadły się przez napięcia pomiędzy wokalistkami, jednak było to wielokrotnie dementowane, zresztą panie bardzo chętnie łączyły swoje siły i wspólnie występowały na scenie przy różnych okazjach. W 2013 roku eurowizyjny skład wydał nawet zupełnie nowy utwór. Leah Lupatin w 1980 roku zastąpiła Gali Atari w zespole Milk and Honey (który w 1979 wygra Eurowizję, więc już niedługo będzie bohaterem cyklu) by śpiewać m.in. „Hallelujah” na koncertach. Co ciekawe, w 1988 roku wokalista była chórzystką Yardeny Arazi podczas jej solowego występu na Eurowizji.

Więcej na temat Yardeny Arazi, grupy Milk and Honey, Mei Finegold oraz Ofry Hazy w kolejnych odcinkach cyklu!

Do środy do 19:00 trwa głosowanie w trzecim ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest 2018! Szczegóły, lista utworów i ankieta dostępne są TUTAJ

%d blogerów lubi to: