Eurowizja 2019 bez Kosowa? RTK nie spełnia warunków! Kolejny kraj potwierdza udział w Eurowizji Junior 2018! Czy „Toy” Netty jest plagiatem? Sprawdźcie miks dwóch piosenek i oceńcie sami!

Co dalej z Kosowem? Debiut na Eurowizji znów tylko marzeniem? Macedonia potwierdza udział w JESC! Ile państw wystartuje w Mińsku? Tradycyjny plagiat po Eurowizji? Kto oskarża „Toy” o podobieństwo do innej piosenki? Sprawdź i oceń sam!

Europejska Unia Nadawców sprostowała ostatnie doniesienia na temat Kosowa związane z planowanym głosowaniem dotyczącym przyznania stacji RTK aktywnego statusu. W oficjalnym oświadczeniu poinformowano, że telewizja RTK nie spełnia aktualnie wszystkich wymogów pozwalających na otrzymanie aktywnego statusu, ale podczas Zgromadzenia Ogólnego w Tiranie ustalono, że dialog i współpraca między EBU a RTK będą kontynuowane. Nie wspomniano o głosowaniu, które (wg wcześniejszych doniesień) miało się odbyć w grudniu, jednak już teraz mówi się, że Kosowo nie ma szans na wejście w struktury EBU do końca tego roku, głównie z powodów oczywistych, tj. braku członkostwa w Unii Telekomunikacyjnej, które nie jest możliwe ze względu na brak Kosowa w ONZ. Poza tym parę państw Eurowizji, w tym organizator konkursu w 2019 roku – Izrael – nie uznaje niepodległości Republiki Kosowa. Wśród fanów Eurowizji (także tych w Polsce) panuje przekonanie, że Kosowo powinno być obecne w ESC jednak na ten moment marzenia o debiucie tego kraju pozostaną niespełnione.

Macedonia potwierdza udział w Eurowizji Junior 2018 – informuje stacja MRT. Jest jednak zbyt wcześnie by mówić o formule wyboru reprezentanta. Zapewne nadawca ponownie wskaże przedstawiciela wewnętrznie, tak jak to robił w ostatnich latach. Chociaż Macedonia startuje w konkursie już bardzo długo (od debiutu w 2003 roku ominęła tylko dwie edycje), nie odnosi tam spektakularnych sukcesów. Ostatni raz weszła do top10 w 2008 roku, gdy kraj reprezentował Bobi Andonov. Od 2009 począwszy reprezentanci tego kraju aż sześć razy zajęli 12. miejsce, łącznie z ubiegłoroczną wokalistką, Miną Blazev. Na ten moment 14 państw potwierdziło udział w JESC 2018, a czekamy jeszcze na decyzję Australii i Albanii, które uczestniczyły w ubiegłorocznym konkursie w Tbilisi. Jeżeli te dwa kraje zdecydują się na start, JESC w Mińsku będzie miało 16 reprezentantów, tyle samo co w Gruzji, ale mniej niż w 2015 i 2016. Z udziału zrezygnowały Ukraina i Cypr, ale powraca Francja i debiutuje Walia.

Czym byłaby Eurowizja bez posądzeń o plagiat względem zwycięskiej piosenki? W czwartek poinformowano, że Universal Music wysłało do twórców piosenki „Toy” ostrzeżenie w którym oskarża się ich o plagiat utworu „Seven Nation Army” zespołu The White Stripes. Podobieństw doszukano się w harmonii i tempie utworu, a nie w melodii czy tekście. Twórca „Toy” – Doron Medalie – jest zaskoczony takim listem i twierdzi, że wraz z ekipą pracuje nad tą sprawą mając nadzieję, że w ciągu 2 tygodni wszystko rozwiąże się z korzyścią dla obu stron. W Internecie dostępny jest już mashup dwóch piosenek – każdy może sam ocenić, czy faktycznie jest o co wywoływać skandal. O sprawie napisały już w Polsce portale Polsat News i Telewizja Republika.

%d blogerów lubi to: