Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 05: 1977 – „Sziva” czyli „Powrót”. Ostatni wybór wewnętrzny przed zmianą strategii! Powrót Ilanit!

Drugi start Ilanit w Eurowizji – jak poszło wokalistce tym razem? Dlaczego Tunezja nie uczestniczła w konkursie? Co działo się z Ilanit po Eurowizji 1977? Zapraszam do piątego odcinka „Historii Izraela”! 

Telewizja IBA na Eurowizję 1977, czyli swój piąty start, znów wskazała Ilanit, wokalistkę, która jako pierwsza reprezentowała Izrael, o czym przeczytać mogliście w pierwszym odcinku cyklu TUTAJ. Tym razem jednak wybór spotkał się ze sporą krytyką, co zaowocowało zmianą strategii od 1978 – reprezentantem zostawał zwycięzca „Festival Ha’zemer Ve Ha’pizmon”, ale o tym już w kolejnym odcinku serii historycznej. Zanim jednak przejdę do 1977 wspomnę jeszcze o tym, że Ilanit była pierwszą reprezentantką Izraela, ale nie pierwszą wokalistką izraelskiego pochodzenia, która pojawiła się na Eurowizji. W 1963 roku dla Szwajcarii śpiewała Esther Ofarim (zajęła 2. miejsce z „T’en va pas”), a dla Austrii Carmela Corren (zajęła 7. miejsce z „Vielleicht geschieht ein Wunder”).

Ilanit miała za zadanie nagrać pięć utworów, spośród których komisja IBA wyłoniła eurowizyjną piosenkę – wskazano utwór „Ahava Hi Shir Lishnayim” („Miłość to utwór dla dwojga”) autorstwa Eldada Shirima do tekstu Edny Peleg. Piosenka, która została odrzucona – „Nesich ha’halomot” była w 1978 roku zaśpiewana przez Gali Atari, Zvi Bums i Udi Spielmana podczas „Festival Ha’zemer Ve Ha’pizmon” – trio zajęło 3. miejsce. Piosenka eurowizyjna Ilanit także stała się hitem w Izraelu, zresztą wokalistka wciąż cieszyła się ogromną popularnością, a rok wcześniej (w 1976) jej inny utwór „A Song of the day” podbił listy przebojów. Ilanit była pierwszą wokalistką reprezentującą Izrael drugi raz.

Nie była to natomiast jedyna powracająca uczestniczka Eurowizji. Na sprawdzonych wykonawców postawiły też Austria, Holandia, Belgia, Portugalia i Luksemburg. W Eurowizji 1977 planowała wystartować Tunezja, a jej reprezentacja miała pojawić się na scenie jako czwarta w kolejności. Ostatecznie jednak kraj wycofał się – powód takiej decyzji stacji ERTT nigdy nie był podany oficjalnie, jednak plotki głoszą, że telewizja nie chciała rywalizować z Izraelem. Ilanit w Londynie wystąpiła jako jedenasta, pomiędzy Grekami, a Szwajcarami. Zakończyła głosowanie także na 11. miejscu, zdobywając 49 punktów – Finka Monica Aspelund miała o 1 punkt więcej, a Holenderka Heddy Lester 14 mniej.

10 punktów przekazało Izraelowi jury ze Szwajcarii, po 7 dały Irlandia i Monako, a 6 Hiszpania. Sześć innych państw dało Ilanit małe punkty, a siedem krajów pozostawiło ją z zerem. Jury z Izraela 12 punktów przekazało Irlandii, 10 zwycięskiej Francji, a 8 Wielkiej Brytanii. Punkty z Izraela podał Yitzhak Shim’oni, dyrygentem był Eldad Shrim, a komentatora nie było. Jedenaste miejsce to drugi taki rezultat w pięcioletniej historii Izraela – po raz drugi też kraj nie wszedł do czołowej dziesiątki. Kolejna taka porażka będzie miała miejsce dopiero w 1986 roku.

Pomimo porażki sława Ilanit nie przygasała – wokalistka wydała w 1978 roku nowy album, a część utworów dotyczyła przesłania pokoju i celebracji z okazji odwilży w stosunkach Izraela z Egiptem. Co ciekawe, w latach 1971-1977 Ilanit co roku była uznawana za jedną z najlepszych wokalistek w kraju. Jej historia eurowizyjna nie skończyła się jednak w Londynie. Usłyszycie i przeczytacie o niej ponownie przy okazji Eurowizji 1984…

 

 

%d blogerów lubi to: