Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 03: 1975 – „Kiszalon” czyli „Niepowodzenie”. O tym, jak Eurowizja może ściągnąć kogoś na dno…

Trzeci start i pierwszy wynik poza top10! Udział w konkursie wprowadził wokalistę w najtrudniejszy etap swojej kariery, ale koniec końców udało mu się odzyskać popularność! Posłuchaj różnych wersji językowych utworu oraz najnowszego, folkowo-akustycznego wariantu! 

Trzecim reprezentantem Izraela w Eurowizji został Shlomo Artzi, wokalista folk-rockowy oraz kompozytor urodzony w 1949 roku w Moshav Alonei Abba, którego rodzice przeżyli Holocaust. Ojciec wokalisty, aktywista z Bukowiny w Rumunii był członkiem izraelskiego Knessetu. Shlomo już w wieku 16 lat zaczął komponować utwory, a w 1970 roku wziął udział w izraelskim konkursie piosenki – ponieważ wciąż był wtedy w wojsku, wystąpił w uniformie. Wygrał konkurs, a piosenka „Pitom Achshav, Pitom Hayom” znalazła się na jego debiutanckim albumie. W tym samym roku Shlomo otrzymał tytuł „Wokalisty Roku”.

Telewizja IBA ponownie dokonała wyboru wewnętrznego, a na Eurowizję 1975 w Sztokholmie przygotowano piosenkę „At Ve’Ani” (Ty i ja). Balladę skomponował sam Shlomo, a tekst napisał Ehud Manor. Piosenka stała się hitem w Izraelu i na fali popularności wokalistę praktycznie zmuszono do nagrania nowego albumu, na którym ten utwór znalazł się też w wersji po angielsku i niemiecku. Jak się okazało, pośpiech i presja nie był wskazane, a album, który powstał w 2 tygodnie był wielkim rozczarowaniem.

W Sztokholmie Shlomo wystąpił jako jedenasty, pomiędzy Ann Christy z Belgii i Semihą Yanki z debiutującej Turcji. W nowym systemie głosowania (tym, który obowiązuje do dziś) zdobył 40 punktów, co dało mu 11. miejsce na 19 państw. 13 punktów więcej mieli Sergio i Estibaliz z Hiszpanii, a 8 mniej Renato z Malty. 10 punktów na konto Izraela przekazała Holandia, 6 Turcja i Szwecja, 5 Norwegia, 3 Finlandia, 2 Włochy i Szwajcaria, a po jednym Irlandia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Wielka Brytania i Belgia. Pięć państw pozostawiły Izrael z zerem. Jury izraelskie 12 punktów dało zwycięskiej Holandii, 10 otrzymała Wielka Brytania, a 8 Finlandia. Punkty znów prezentował Yitzhak Shim’oni, dyrygentem był Eldad Shrim, a komentatora jak zwykle nie było.

Pierwszy solista płci męskiej reprezentujący Izrael był też pierwszym, który dla tego kraju zajął miejsce poza top10, co uznano za porażkę i rozpoczęło erę niepowodzeń w karierze Shlomo. Przez kolejne lata wokalista nie był w stanie wydać żadnego dobrze przyjętego utworu, część materiału który przygotował w ogóle nie została wydana. W 1977 Artzi chciał nagrać ostatni, pożegnalny utwór, ale „A Man Gets Lost” okazało się wielkim przebojem i pozwoliło mu wrócić na szczyty. Śpiewa, nagrywa, komponuje i koncertuje po dziś dzień, a na koncie ma ponad 20 albumów. W 2000 roku wydał zupełnie nową, bardziej folkową wersję eurowizyjnej piosenki, która w takiej aranżacji brzmi zdecydowanie lepiej.

%d blogerów lubi to: