Koncert „Save Hope” w Bielsku z udziałem gwiazd Eurowizji! Kto wystąpił? Co śpiewano? Eurowizja Junior: Bez Ukrainy w Mińsku! Dlaczego? Przyłączenie Kosowa do EBU poddane głosowaniu – kiedy zapadnie decyzja o debiucie tego kraju?

Eurowizyjny koncert w Bielsku-Białej! Sprawdź, co się działo! Ukraina rezygnuje z Eurowizji Junior – będziecie tęsknić za jej piosenkami? Kto będzie odpowiedzialny za organizację konkursu w Izraelu? Czy Kosowo zadebiutuje w 2019? 

Wczoraj w Bielsku-Białej odbył się eurowizyjny koncert charytatywny z którego dochód przeznaczony był na leczenie chorej Eweliny. W muzycznym widowisku „Save Hope” organizowanym w klubie Klimat (Galeria Sfera) wystąpili Hera Bjork (Islandia 2010), Krista Siegfrids (Finlandia 2013), Justs (Łotwa 2016), Lidia Isac (Mołdawia 2016), Martin Fitch (Polska 2010), Nina Sublatti (Gruzja 2015), Suzy (Portugalia 2014), Oceana (preselekcje niemieckie 2014) oraz polscy wokaliści, którzy walczyli w tym roku o udział w preselekcjach – Karolina Linowska, Kamil Olivier i Clodie. Specjalną niespodziankę przygotowała wokalistka Basia Gąsienica Giewont, która wykonała dla widzów swoją wersję utworu „Toy”, zresztą eurowizyjnych coverów było mnóstwo – Kamil Olivier zaśpiewał m.in. australijskie „Don’t come easy”, Hera Bjork „Molitvę” z Serbii, a Suzy i Krista wspólnie porwały widzów do tańca z „My Number One” z Grecji. Oczywiście każdy wykonał też swoje utwory, zarówno te konkursowe jak i autorskie – Martin Fitch zaśpiewał np. dwie piosenki, które ukażą się na jego debiutanckim albumie. Na koniec Oceana zaprosiła do tańca na scenę i wspólnego wykonania hitu „Endless Summer”. Atmosfera była bardzo pozytywna, widzowie świetnie się bawili, a pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce zakończyła się pełnym sukcesem. Dla wielu fanów Eurowizji była to możliwość do zobaczenia z bliska swoich ulubionych eurowizyjnych wykonawców, a także porozmawiania z nimi, zrobienia wspólnej fotki czy zaproszenia do ponownego udziału w Eurowizji. Jak dowiedział się Patryk, jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, Hera Bjork myśli o powrocie, ale szuka idealnego utworu, w podobnym tonie wypowiadała się Lidia Isac. Clodie planuje ponowny start w preselekcjach i zdradziła, że tym razem będzie to utwór inny niż tegoroczne „Go!”. Organizatorom koncertu (w tym Marcie, która na zdjęciu u góry pozuje z Clodie i Justsem) serdecznie gratuluję wspaniałego pomysłu i pięknej inicjatywy!

36485865_10156730757149645_7968315952251011072_n

fot. Krista Siegfrids z Finlandii na scenie w Bielsku-Białej (fot. L. Rząsa)

Zła wiadomość dla fanów Eurowizji Junior. Telewizja ukraińska potwierdziła, że wycofuje się z konkursu po latach czynnego udziału, w ramach którego raz wygrała konkurs i aż dwukrotnie organizowała go w Kijowie. Powodem rezygnacji są kwestie finansowe, zresztą tę samą przyczynę podał też Cypr, którego w Mińsku zabraknie. To już drugi kraj, który startował w 2017 roku, a nie wyśle swojej delegacji na Białoruś. Wycofanie się Ukrainy jest dość bolesne, gdyż konkurs jest tam popularny, preselekcje narodowe przyciągały wielu chętnych, a Ukraińcy z ogromnym zaangażowaniem podchodzili do swojego każdego występu, za co wielokrotnie nagradzani byli punktami. Kraj zadebiutował w 2006 roku zajmując 9. miejsce. Pierwszy sukces przyszedł już w 2008 za sprawą Viktorii Petryk i piosenki „Matrosy” nagrodzonej 2. miejscem. W 2012 roku jej młodsza siostra Anastasiya wygrała konkurs z hitem „Nebo”, a gdy Kijów ponownie był organizatorem JESC, reprezentantka gospodarzy – Sofia Tarasova – wywalczyła drugie miejsce. Rok temu Anastasiya Baginska, mająca polskie korzenie, zdobyła w Tbilisi 7. miejsce.

Telewizja KAN ogłosiła, że w skład głównej ekipy organizującej Eurowizję w Izraelu wejdą Zivit Davidovitch i Yuval Cohen. Pierwsza będzie producentem wykonawczym, a aktualnie pełni rolę vice-dyrektora produkcji stacji Channel Ten, jednak już w sierpniu ma zacząć pracę w KAN. Yuval Cohen także pracuje w Channel Ten, zajmuje się tam produkcją programów i rozwojem ramówki, a do tej pory współpracował przy wielu dużych produkcjach, m.in. „The Voice” czy „Tańcu z Gwiazdami”. Co ciekawe, był także zaangażowany w wybór Harela Skaata na Eurowizję 2010. Tymczasem Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że w grudniu odbędzie się głosowanie dotyczące przyłączenia telewizji kosowskiej RTK do organizacji i nadania jej aktywnego statusu. Na razie nie wiadomo jak dokładnie wyglądać będzie takie głosowanie, ale należy się spodziewać, że część państw Eurowizji będzie przeciwna nadaniu RTK pełnego statusu co zezwoli na debiut Kosowa, nieuznawanego przez ponad 10 państw regularnie startujących w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Trwa głosowanie w trzecim ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest!

Decyduj o losie 18 piosenek! Szczegóły TUTAJ

fot. Leszek Rząsa. Relacje z Bielska: Daniel Opałka i Patryk Pstrąg

%d blogerów lubi to: