Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 21: 1991 – „Nisuin” czyli „Małżeństwo”. Powrót na szczyt – o mały włos od zwycięstwa w Rzymie!

Najlepszy izraelski duet w historii omal nie wygrał Eurowizji. Dla kogo przygotowane było „Kaan”? Jak potoczyły się dalsze loty małżeństwa Datzów i komu zadedykowano tekst piosenki?

Po kolejnej, rocznej przerwie Kdam powraca w starym i sprawdzonym formacie. Odbył się 27 marca w International Convention Center, czyli tam, gdzie Eurowizja 1979. Prowadzącymi byli Dani Roup i aktorka Shira Gera, która pełniła tę funkcję także w 1989. Po paru latach kombinowania z angażowaniem widzów w decydowanie o wynikach, powrócono do głosowania jury regionalnego. Kto tym razem walczył o Eurowizję? Shimi Tavori, znany z tradycyjnej muzyki mizrahi, zajął 11. miejsce za „Mitga’age’ah la’romantica”, ale do Kdamu jeszcze powróci. Trzecie podejście zaliczyła, urodzona w Paryżu, Ilana Avital (wcześniej Kdam 1983 i 1987) – niestety za „Ahavati ha’achrona” zdobyła słabe, 9. miejsce. Inny twórca mizrahiShlomi Shabat – był piąty za piosenkę „Mi kan„. Drugie miejsce zajął Adam, eurowizyjny chórzysta Izhara Cohena z 1985 roku. Piosenka „Yachad na’amod” uzbierała 53 punkty.

17 punktów przewagi mieli Duo Datz i „Kan” („Tutaj”). Para otrzymała cztery dwunastki, a najbardziej przeciwny był juror z kibucu Cowa, który dał tylko 4 punkty. Orna i Moshe wygrali Kdam za drugim razem, wcześniej (w 1987) zdobywając 4. miejsce. Moshe starował już w selekcjach 1983, ale jako chórzysta. Para piosenkarzy działała wspólnie od 1986 roku, a poznała się podczas Chassidic Song Festival. Udział w Kdam 1987 był ich pierwszym dużym występem i w tym samym roku duet wydał pierwszy album. Chociaż niektóre utwory stały się hitami, cała płyta nie sprzedała się zbyt dobrze. Lepiej poszło im z drugim albumem, który pokrył się złotem.

Piosenka „Kan” stworzona została przez Uzi’ego Hitmana w 1988 roku dla Yardeny Arazi w ramach preselekcji narodowych, jednak wokalistka odrzuciła tę kompozycję, co zresztą nie jest pierwszą taką decyzją w jej karierze. „Kaan” w wykonaniu Datz’ów szybko stał się hitem w Izrelu, trafił na listy przebojów, gdzie był wysoko notowany. Z tekstem utworu wiąże się też tragiczna historia. Konkurs Eurowizji w Rzymie odbył się 4 maja, zaraz po zakończeniu I wojny w Zatoce Perskiej. W trakcie konfliktu pociskiem trafiony został m.in. rodzinny dom kompozytora „Kaan”, w związku z tym delegacja postanowiła zadedykować mu cały występ i słowa rozpoczynające piosenkę: „Tutaj jest mój dom, tutaj się urodziłem„. Zgodnie z izraelską tradycją eurowizyjną piosenka została wydana po angielsku pt. „Come along”. Doczekała się też paru remixów.

W Rzymie Izrael wystąpił jako 15., pomiędzy Norwegią a Finlandią. Zdobył 139 punktów i 3. miejsce, tracąc do Francji i Szwecji jedynie 7 punktami. Aż 20 punktów mniej miała Hiszpania, która zakończyła finał na czwartej pozycji. Głosowanie było bardzo emocjonujące, a przy ostatnim zestawie punktów do ostatniej noty czekano na rozstrzygnięcie, które mogło dać Izraelowi wygraną (przez cały czas podawania włoskim punktów kamery pokazywały Carolę i Datzów). Szwecja prowadziła (146 punktów), Izrael był drugi (139 punktów), a Francja trzecia (134 punkty). Włoskie jury nie dało jednak żadnych punktów Caroli ani Duo Datz, a 12 punktów zdobyła Amina, tym samym przeganiając „Kaan” i remisując na 1. miejscu. Izrael dostał trzy dwunastki: z Jugosławii, Turcji i Hiszpanii. 10 miał od Islandii, Danii i Wielkiej Brytanii, a 8 z Malty, Szwajcarii, Irlandii i Belgii. Poza Włochami, także Austria i Niemcy nie dały „Kaan” punktów. Izrael 12 punktów dał Francji, 10 zwycięskiej Szwecji, a 8 Szwajcarii. Punkty podał Yitzhak Shim’oni. Dyrygentem był Kobi Oshrat, a w trakcie pocztówki Duo Datz śpiewali „Lontano dagli occhi” Sergio Endrigo.

Po raz pierwszy w historii Izrael zajmuje trzecie miejsce i pierwszy raz od 1985 wraca do top5. Moshe i Orna po dziś dzień są najlepszym izraelskim duetem na Eurowizji. Sukces na Eurowizji nie wpłynął jednak na oceny krytyków nowego albumu – płyta z 1992 roku zyskała bardzo negatywne opinie. Kolejne płyty i kasety wydawali jednak praktycznie co roku. W 2000 współpracowali m.in. z Filipem Kirkorowem, a rok później poprowadzili Kdam. Poza swoją muzyką znani byli też z serii wydawnictw dla dzieci. W 2006 roku para rozwiodła się po 21 latach małżeństwa. Współpracowali ze sobą jeszcze w 2012 i 2015, a w 2013 roku ich syn Omer wziął udział w „HaKokhav HaBa” („The Next Star”) zajmując 5. miejsce. A jeśli chcecie posłuchać Caroli śpiewającej „Kaan” to obejrzyjcie poniższe nagranie:

%d blogerów lubi to: