Izraelska Madonna wkracza na scenę! Kolejny wielki sukces hebrajskiej piosenki! Kim była Ofra Haza? Przypominam jej największe hity!

Sukces utworu „Hora” sprawił, że telewizja IBA nie miała wątpliwości w jaki sposób wybrać reprezentanta na Eurowizję 1983 w RFN. Kdam odbył się 5 marca (nieco ponad półtora miesiąca przed ESC) w Jerusalem Theater, a do Daniela Peera w roli współprowadzącej dołączyła Dalia Mazor. O wygraną walczyło aż 13 kandydatów, a zwycięzcę wskazywało regionalne jury. Na miejscu 10. znalazła się uczestniczka selekcji 1979 (miała wtedy 13 lat) – Gitit Shoval (utwór „Beyti„). Zremisowała z Pniną Rosenblum (utwór „Tamid isha„), późniejszą parlamentarzystką. Ilana Avital była piąta z „Od va’od” – wokalistka i aktorka będzie jeszcze próbować swoich sił w selekcjach Izraela i Francji. Drugie miejsce, podobnie jak rok wcześniej zajęła Yardena Arazi, reprezentantka Izraela z 1976 (w ramach zespołu Chocolate, Menta, Mastik) oraz współprowadząca ESC 1979. Tym razem na konkurs przygotowała „Shiru shir Amen” i zdobyła 72 punkty. Przegrała jednym. Jej występ znajdziecie poniżej.

Zwyciężczynią została Ofra Haza z „Hi” („Alive”), a tytuł piosenki miał wiele form zapisu („Khay”, „Jai”, „Hay” czy „Chai”). Bat-Sheva Ofra Haza-Ashkenazi urodziła się w 1957 w Tel-Awiwie. Debiutancki album wydała w 1980, a płyta zawierała jeden z jej największych hitów – „Shir Ha’frecha (The Bimbo Song)„. Kolejne albumy (wydawane rok po roku) cieszyły się równie wielkim uznaniem i pokrywały się złotem. Nazywana była „Izraelską Madonną” lub „Madonną Wschodu”. Bardzo szybko zauważyła w Eurowizji spory potencjał i trzykrotnie próbowała się na nią bezskutecznie dostać.

Piosenkę „Hi” napisali Ehud Manor i Avi Toledano (reprezentant z ubiegłego roku)- pierwotnie piosenka przeznaczona była dla Yardeny Arazi, jednak wokalistka odrzuciła ofertę twierdząc, że ma już inną kompozycję. Drugim wyborem była Ofra Haza. Piosenka stała się hitem w kraju. Tekst metaforycznie dotyka narodu izraelskiego, żywego pomimo wielu prób unicestwienia. Dodatkowego znaczenia utwór nabrał poprzez fakt, że śpiewano go w Niemczech, zresztą w ramach przygotowań do konkursu Ofra i jej team odwiedzili obóz koncentracyjny Dachau. Także kolor stroju Ofry – żółty – nie był przypadkowy. „Hi” nagrano też po angielsku („High”), francusku („Vas, vas, vas„) i niemiecku („Frei”).

Izrael wystartował na Eurowizji w Monachium jako 16., pomiędzy Danią a Portugalią. Dyrygentem był Silvio Nanssi Brandes. Ofra w głosowaniu zdobyła 136 punktów i jedynie 6 głosami przegrała z Corinne Hermes z Luksemburga. Dwunastki Haza otrzymała od Holandii i Austrii, dziesiątki od Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Niemiec, Portugalii, Belgii i Luksemburga, a osiem punktów dała Francji. Tylko Turcja i Cypr pozostawiły Izrael bez żadnych punktów. Jury z Izraela swoją najwyższą notę dało triumfującemu Luksemburgowi, 10 dostała Jugosławia, a 8 Szwecja. Punkty przekazywał Yitzhak Shim’oni, a stacja IBA jak zwykle nie zapewniła swoim widzom komentatora na czas transmisji. Eurowizję dla radia Reshet Gimel relacjonował Daniel Peer. Piosenki z Izraela, Szwecji i Jugosławii wymienia się jako te, które osiągnęły po Eurowizji sukces międzynarodowy.

Zaraz po konkursie Ofra wydała album „Hi”, który sprzedał się w 43 tys. egzemplarzy i pokrył się platyną. W 1988 pojawił się singiel „Im Nin’alu”, który stał się przebojem poza granicami Izraela i dał Ofrze prestiżowe nagrody oraz bilet do światowej sławy. Zaczęła nagrywać po angielsku, współpracować z uznanymi kompozytorami i muzykami, otrzymywała świetne recenzje, a w 1992 roku była nawet nominowana do Grammy. Nagrała utwór do filmu „The Prince of Egypt” w którym śpiewa też po polsku, a z Sinead O’Connor wystąpiła podczas ceremonii wręczenia pokojowej nagrody Nobla 1994. Wydała ponad 20 albumów, uczestniczyła w nagrywaniu ośmiu ścieżek filmowych. Była szanowana i uwielbiana przez słuchaczy w każdym wieku.

W 2000 roku zmarła, a przyczyną śmierci było zapalenie płuc, jednak media szybko dotarły do informacji, że wokalistka była chora na AIDS. Ujawnienie tych doniesień wywołało skandal w Izraelu, zresztą później mąż Hazy oskarżył szpital o zarażenie wokalistki. Sam zmarł z powodu przedawkowania narkotyków w 2001 roku. Ofra Haza jest pochowana na cmentarzu Yarkon w mieście Petah Tikva. W 2007 wydano jej biografię, a jeden z tel-awiwskich parków nazwano jej imieniem. Pogrzeb gwiazdy relacjonowała telewizja IBA.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy