Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 19: 1989 – „Jeled” czyli „Dziecko”. Powrót Kdam-u i pierwszy televoting! 12-letni chłopiec reprezentantem kraju

Jak Izrael wpłynął na zmianę regulaminu Eurowizji? Co stało się podczas występu? Jakie były dalsze losy duetu Gili & Galit?

Po rocznej przerwie preselekcje Kdam wracają do tradycyjnej formy. Finał odbył się 30 marca w studiu IBA w Jerozolimie, a prowadzącymi zostali aktor Moshe Beker i Shira Gera. Spośród 12 kandydatów zwycięzcę wybierał…televoting ale w bardzo początkującej fazie. Organizatorzy dzwonili na losowo wybrane numery telefonów i pytali o ulubione piosenki. Zebrane w ten sposób głosy podzielono na 6 regionów Izraela. O wyjazd do Szwajcarii walczyli m.in. siostra Izhara Cohena (zwycięzcy z 1978) – Vardina (zajęła 9. miejsce za „Shvil ha’zahav”), Milk & Honey (zwycięzcy z 1979) z wokalistką Leą Lupatin (Eurowizja 1976) – zespół był jednak tylko ósmy z „Ani ma’amin”, debiutująca w roli piosenkarki aktorka Anat Atzmon (4. miejsce za „Bachalom„) i Avi Toledano, reprezentant Izraela z 1982. Wokalista za utwór „Dayenu” wywalczył 2. miejsce. Osiem punktów zabrakło mu do zrównania się ze zwycięzcą. Jego preselekcyjny występ zobaczyć można poniżej.

68 punktów zdobył duet Gili & Galit z piosenką „Derech ha’melech”. Ta dość osobliwa para składała się z wokalistki Galit Burg i 12-letniego chłopca Gili’ego Netanela, którego talent odkrył muzyk Shaike Paikov, twórca piosenki. Pierwotnie Gili miał startować w Kdam samodzielnie, ale nie zgodziła się na to produkcja show więc dokoptowano 21-letnią Galit i w ten sposób powstał eurowizyjny duet. Piosenka nagrana została także po angielsku jako „Shine for tomorrow„. Kompozycja szybko stała się bardzo rozpoznawalna w Izraelu.

Gili nie był jedynym młodocianym uczestnikiem Eurowizji 1989, a o rok młodsza była reprezentantka Francji – Nathalie Paque. Udział dzieci w konkursie dla dorosłych został mocno skrytykowany przez opinię publiczną, co doprowadziło do wprowadzenia limitu wiekowego, który obowiązuje po dziś dzień. Reprezentant w Konkursie Piosenki Eurowizji w dniu finału musi mieć już 16 lat. Izrael miał drugą pozycję startową, pomiędzy Włochami a Irlandią. Dyrygentem był Shaike Paikov. W trakcie drugiej zwrotki Gili na moment stracił głos, a jego wzrok od razu zdradził, że coś jest nie tak. Najpewniej zapomniał tekstu, albo stracił oddech, a może….mutacja? Koniec końców Izrael w głosowaniu miał 50 punktów, co dało mu 12. miejsce – 1 punkt więcej miał Cypr, a 3 mniej Szwajcaria. Najwyższe noty dla duetu to 7 punktów z Irlandii, Szwajcarii i Jugosławii, ana 21 państw tylko 11 miało Izrael w top10. Jury izraelskie 12 punktów dało zwycięskiej Jugosławii, 10 dostała Finlandia, a 8 Austria. Tradycyjnie punkty przekazał Yitzhak Shim’oni.

12. miejsce zostanie powtórzone przez Izrael też w 2002 roku. Było to na ten moment drugie najsłabsze osiągnięcie po 1986 roku (19. miejsce) i czwarty raz (na 15 startów) gdy kraj nie wszedł do najlepszej dziesiątki. Spodziewanie, duet Gili & Galit rozpadł się zaraz po konkursie. W tym samym roku Gili wydał solowy album, który jednak nie został dobrze przyjęty. Wokalista wyjechał do Londynu, gdzie pracował w operze. Galit Burg wyszła za mąż i dzieli życie na mieszkanie i pracę w Stanach i Izraelu. W 2006 roku członkowie grupy Kala Shhesh nagrali remake piosenki „Derech ha’melech”.

%d blogerów lubi to: