Eurowizja Junior: Białorusini dumni z rekordu, Kazachstan pod presją czasu! Do kiedy kraje muszą wybrać swoje piosenki do Mińska?

Rekord Eurowizji Junior 2018 powodem do radości na Białorusi! Jak swojego reprezentanta wybierze Kazachstan i czy debiut tego kraju jest tam uznawany za zaskoczenie? Białoruski finał już 31 sierpnia!

Białoruskie i rosyjskie media informują o rekordzie uczestników Eurowizji Junior 2018. Przypominam, że zgodnie z oświadczeniem EBU, w konkursie wystąpi aż 19 państw, w tym Polska, Kazachstan, Walia czy Azerbejdżan. O sprawie informują też dziennikarze telewizji białoruskiej w specjalnych reportażach. Ivan Eismont, generalny producent JESC z ramienia BTRC mówi o ogromnym zainteresowaniu konkursem i cieszy się, że show zorganizowane w Mińsku przejdzie do historii jako to największe. Przypomina, że w Gruzji konkurs na żywo śledziło ok. 3 tys. widzów, a Mińsk Arena pomieści ich aż 15 tysięcy. Wszędzie podkreśla się też, że limit uczestników JESC 2018 wynosił 18 krajów, ale dla Izraela zmieniono tę zasadę i dopuszczono zwycięzcę Eurowizji 2018 do rywalizacji.

Tymczasem Khabar Agency informuje, że wraz z Ministerstwem Informacji i Komunikacji Kazachstanu przeprowadzi preselekcje narodowe do Eurowizji Junior 2018. Alan Azhibayev z Khabar przyznał, że o tym iż jego kraj zadebiutuje w konkursie dowiedział się dopiero 25 lipca (w dzień publikacji listy?), dlatego teraz trzeba zacząć działać szybko, by wybrać reprezentanta Kazachstanu. Zgodnie z zaleceniami EBU, utwór musi być wybrany do 8 października. Oficjalny regulamin preselekcji ma być ogłoszony już niebawem, ale najprawdopodobniej to widzowie będą decydować o tym, kto pojedzie do Mińska. Khabar Agency zapewnia, że finansowanie delegacji i występu eurowizyjnego bierze na siebie, ale nie chce zdradzać jaki budżet przeznaczony będzie na Eurowizję – informuje timesKZ.

Azhibayev zdaje sobie sprawę, że jedną z faworytek może być Danelia Toleshova z „The Voice Ukraine. Kids” jednak uważa, że każdy ma szanse wygrać. Menadżerka młodej wokalistki, Natalia Churakova, poinformowała portal Sputnik, że Khabar jeszcze się z nią nie kontaktował. Przyznaje jednak, że była mowa o udziale Daneili w JESC, ale…dopiero za rok i za sprawą Channel 31, a nie Khabar (Dziennik Eurowizyjny informował o tym w listopadzie, jednak wtedy była mowa o 2018, a nie 2019 roku). Menadżerka twierdzi, że na razie nie przejmuje się tegorocznym konkursem, skupiając się na…przyszłorocznym. Ma to sens? Jej wypowiedź pokazuje, że faktycznie debiut Kazachstanu w JESC 2018 jest sporą niespodzianką i raczej mało kto oczekiwał, że faktycznie do tego dojdzie. Warto wspomnieć, że w 2015 roku Kazachstan zajął 2. miejsce w konkursie Turkowizji dla Dzieci. Yerkin Tursynkhan zaśpiewał utwór „Samğa” i zdobył 113 punktów, przegrywając jedynie z duetem azerskim.

Nie wiadomo też w jaki sposób wybrany będzie reprezentant powracającego Azerbejdżanu. Do tej pory kraj dwukrotnie wybierał śpiewające dzieci wewnętrznie. Z kolei Białorusini już 3 sierpnia nagrywać będą preselekcyjne pocztówki. Wszystkie, 40-sekundowe filmiki powstaną w Mińsku i prezentować będą najciekawsze miejsca stolicy Białorusi. Oczywiście wystąpią w nich też finaliści selekcji. Finał odbędzie się 31 sierpnia. Sama Eurowizja Junior transmitowana będzie 25 listopada o 16:00, a w Polsce konkurs najpewniej pokaże TVP2.

Trwa wielkie głosowanie w finale Eurovision Internet Song Contest 2018! Szczegóły TUTAJ.

%d blogerów lubi to: