Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 20: 1990 – „Szir sipuri” czyli „Ballada”. Rita wybrana wewnętrznie! Słaby początek lat 90.

Powrót do wyboru wewnętrznego! Czy eurowizyjna porażka Rity wpłynęła na jej dalszą karierę w Izraelu?

Dlaczego nie zorganizowano Kdamu w 1990 roku? Trudno powiedzieć i brak jest jakichkolwiek informacji na ten temat w Internecie. Telewizja IBA wróciła do całkowicie wewnętrznego wyboru, który ostatni raz zastosowano w 1977 roku. Reprezentantką została Rita Yahan-Farouz (Kleinstein), urodzona w 1962 w irańskim Teheranie. W 1970 wraz z rodziną emigrowała do Izraela, gdzie 10 lat później Rita rozpoczęła karierę muzyczną. Jej pierwszy istotny występ publiczny miał miejsce jednak dopiero w 1986 podczas Kdam, gdzie za utwór „Shvil ha’bricha” zdobyła 43 punkty i 4. miejsce. Chociaż nie wygrała, została zauważona. W tym samym roku wydała debiutancki album, który pokrył się trzykrotną platyną. W latach 1988-1989 ogłaszana była „Wokalistką Roku” Izraelskiego radia.

Jej piosenka na Eurowizję w Zagrzebiu to „Shara Barkhovot” („Śpiewać na ulicach”), skomponowana przez męża Rity – Rami’ego Kleinsteina (para pobrała się w 1988 roku) do słów Suki Lahav, popularnej skrzypaczki, wokalistki, aktorki, pisarki i scenarzystki. Ballada o miłości nagrana została też po angielsku jako „Look at me”.

Izrael wystąpił na Eurowizji 1990 jako dziesiąty, pomiędzy Norwegią a Danią. Dyrygentem występu był Rami Levin. Niestety Rita nie została dobrze oceniona – uzbierała tylko 16 punktów, co dało jej 18. miejsce na 22 kraje. 5 punktów więcej miała Turcja, a 5 mniej Grecja. Najwięcej, 5 punktów, dała Finlandia, po 4 przekazały Holandia z Niemcami, 2 Szwajcaria i 1 Jugosławia. Izraelskie jury 12 punktów przyznało gospodarzom – Jugosławii, 10 zgarnęła Wielka Brytania, a 8 Islandia. Zwycięskie Włochy dostały tylko 1 punkt. Jak zwykle punkty przekazywał Yitzhak Shim’oni, a komentatorem radiowym był Yigal Ravid.

18. miejsce to drugi najgorszy wynik Izraela od czasu debiutu w 1973 roku. Na 16 startów Izrael piąty raz nie wchodzi do czołowej dziesiątki. Porażka nie miała jednak żadnego wpływu na dalszą karierę Rity w Izraelu – nadal nagrywała nowe piosenki i albumy, współpracowała z wieloma uznanymi twórcami, koncertowała (także po Europie) i często była tematem w prasie kolorowej. W 1999 wydała jeden z najdroższych albumów w historii – produkcja kosztowała ponad milion dolarów. Do tej pory jest aktywna muzycznie, nadal doceniana i kochana przez media i publikę. W 2007 roku rozwiodła sie z Rami’m, od kwietnia ubiegłego roku jest w związku z aktorem i prawnikiem Charlie’m Buzaglo.

<span>%d</span> blogerów lubi to: