Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 16: 1986 – „Sachkan” czyli „Aktor”. Pierwszy eurowizyjny duet psuje Izraelowi statystyki

Pierwszy duet z Izraela, pierwsza tak bolesna porażka! Kim są Moti i Sara? Kogo pokonali w preselekcjach i czy zasłużyli na tak niski wynik w Bergen?

Kdam w 1986 roku zorganizowano 27 marca w Jerozolimskim Teatrze, na nieco ponad miesiąc przed Eurowizją w Bergen. Nie tylko powrócono do wcześniejszego miejsca organizacji, ale też do wcześniejszego prowadzącego – Daniel Pe’er był gospodarzem preselekcji razem z Rivką Michaeli, która prowadziła festiwal piosenki izraelskiej w 1978 i 1979. Spośród 12 kandydatów zwycięzcę wybierało regionalne jury. Do rywalizacji powrócili wokalistka folkowa Miri Aloni (8. miejsce za „Kmo ha’emuna„), Svicka Pick (7. miejsce za „Layla layla”), a po raz pierwszy wystartowała Rita, która zostanie reprezentantką kraju w 1990 roku. Teraz za „Shvil ha’bricha” zajęła 4. miejsce i zremisowała z Yehudą Tamirem, zwycięzcą Eurowizji 1979 (członek grupy Milk & Honey) – jego piosenka na Bergen to „Na’ara”. Na najniższym stopniu podium stanął Haim Moshe („Le’chaim„), a druga był Doron Mazar (rok temu był siódmy) z „Nagni li balalaika”. Po raz pierwszy od lat w Kdam nie wystąpiła Yardena Arazi.

66 punktów i pierwsze miejsce zdobył duet złożony z Moti’ego Giladi i Sarai Tzuriel. Ich utwór „Yavo Yom” zdobył 10 punktów więcej niż propozycja Dorona, tym samym po raz pierwszy Izrael wysłał na Eurowizję duet. Moti (Mordechai) Giladi urodził się w 1946 roku, a jego rodzice pochodzą z Polski. W latach 70. zaczął się udzielać aktorsko w filmach i musicalach, pisał też teksty piosenek. Sławę zdobył w latach 80. parodiując znanych artystów i polityków w swoim show. Sarai jest od niego 6 lat młodsza, ale również poświęciła się aktorstwu, a później także produkcji i konferansjerce. Karierę muzyczną zaczęła w 1984 roku od występów na festiwalach.

„Yavo Yom” („Przyjdzie dzień”) to utwór o pokoju i życiu w harmonii. Kompozytorem był Yoram Zadok, a tekst napisał sam Moti Giladi. Chociaż piosenka wygrała Kdam, inne utwory przebiły ją popularnością w kraju, np. propozycja Rity czy „Halevai Boaza Sharabi, laureata…ostatniego miejsca. „Yavo Yom” nagrane zostało też po angielsku jako „Tomorrow”. To pierwszy i jedyny wspólny projekt muzyczny Motiego i Sary.

Podczas Eurowizji w Bergen Izrael wystąpił jako jedenasty, pomiędzy Szwajcarią a Irlandią. Austrię reprezentowała wtedy Timna Brauer, wokalistka izraelskiego pochodzenia. Dyrygentem dla izraelskiej reprezentacji był Yoram Zadok. Niestety w głosowaniu jury duet zdobył tylko 7 punktów (5 ze Szwajcarii i po jednym z Norwegii i Francji) co dało 19. miejsce (przedostatnie). Moti i Sara pokonali jedynie Cypr – trzema punktami (Grecja nie wzięła udziału w konkursie i pewnie brak punktów sąsiedzkich pogrążył wyspę, a Izrael uchronił przed ostatnim miejscem). Izraelskie jury 12 punktów dało Szwajcarii, 10 Danii, a 8 Turcji. Zwycięska „oszustka” czyli Sandra Kim dostała 5 punktów, a pochodzenie reprezentantki Austrii nie skutkowało punktami z Izraela, zresztą Timna zajęła 18. miejsce, mając 5 punktów więcej niż Moti i Sara. Punkty z Izraela przekazał Yitzhak Shim’oni.

19. miejsce to ogroma porażka dla kraju, który na 11 wcześniejszych startów tylko dwa razy nie wszedł do najlepszej dziesiątki. Duet aktorów utrzyma ten niechlubny rekord do 1993 roku, gdy Izrael zajmie najniższe w całej historii miejsce finałowe. Oczywiście muzyczne drogi pierwszego izraelskiego duetu eurowizyjnego szybko się rozeszły. Moti w 2015 roku wystąpił w „Big Brother VIP”. Mówi się o nim, że ma bliskie relacje z premierem Izraela – Benjaminem Netanyahu. Sara nadal występowała w musicalach, zajęła się też dubbingiem. Aktualnie mieszka w Tel-Awiwie.

%d blogerów lubi to: