Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 08: 1979 (część 1) – „Szituf peula” czyli „Współpraca”. Jak „Hallelujah” trafiło do Gali Atari i Milk and Honey? Izrael wybiera reprezentanta na Eurowizję w Jerozolimie

Gali Atari wygrywa preselekcje! Jak doszło do współpracy z Milk & Honey? Kto pierwotnie wykonywać miał utwór „Hallelujah”? Dlaczego tak szybko doszło do rozstania? Czy wiecie, że w Japonii organizowano „Orientalną Eurowizję”? 

Skoro wybór reprezentanta Izraela poprzez popularny festiwal przyniósł zwycięstwo na Eurowizji, telewizja IBA postanowiła ponownie zastosować tę zasadę. Festival Hazemer Ha’ivri odbył się 27 stycznia w International Convention Center, gdzie raptem dwa miesiące później zorganizowano Eurowizję – jej finał odbył się 31 marca i była to ostatnia Eurowizja z marcową datą. Prowadzącą ponownie była Rivka Michaeli, a zwycięzcę znów wskazywali jurorzy. 63 punkty zdobyła formacja Milk & Honey z piosenką „Hallelujah”, pokonując 2 punktami wokalistę urodzonego we Wrocławiu – Tzvickę Pick, który będzie jeszcze wielokrotnie próbował dostać się do ESC i jego nazwisko w cyklu jeszcze się pojawi. Miejsce trzecie zajęła Hedva Amrani, która rok wcześniej w duecie z Davidem Rosenthal zremisowała z Izharem Cohenem. Gali Atari, wokalistka występująca z Milk & Honey, startowała w festiwalu 1978 roku zajmując 3. miejsce. Poniżej utwór, który przegrał z „Hallelujah”:

Wokalistka i aktorka – Gali Atari – urodziła się pod koniec grudnia 1953 roku w Rehovot. Gdy miała 17 lat nagrała piosenkę „Im yesh lecha shemesh”, która stała się hitem w kraju i reprezentowała Izrael podczas tzw. „Orientalnej Eurowizji” czyli World Popular Song Festival (lub Yamaha Music Festival) organizowanej w Japonii. Izrael wygrał zresztą pierwszą edycję WPSF w 1970 roku dzięki duetowi Hedva & David i piosence „Ani Holem Al Naomi”. Gali Atari występowała w tym japońskim konkursie dwukrotnie. Po przegranej w preselekcjach 1978 połączyła swoje siły z zespołem Milk & Honey. W skład trio wchodzili Re’uven Gvirtz, Shmulik Bilu i Yehuda Tamar. Po Eurowizji nie współpracowali już z Gali Atari, ale przy kolejnych podejściach do reprezentowania Izraela towarzyszyła im Lea Lupatin, która na Eurowizji była już w 1976 roku. Część muzyków Milk & Honey pojawiła się na scenie konkursu w 1988 roku u boku Yardeny Arazi. Gali Atari zakończyła współpracę z Milk & Honey w kontrowersyjnych okolicznościach, gdyż wytoczyła proces menadżerowi – Shlomo Taschowi. Podczas procesu zeznała, że nie zapłacono jej za udział w ponad 60 programach telewizyjnych w których grupa uczestniczyła po Eurowizji, a dodatkowo materiał, który nagrywała na nową płytę, wydany został na płycie z nazwiskiem nowej wokalistki. Gali Atari wygrała 14-dniowy proces i przyznano jej ponad 840 tys. złotych zadośćuczynienia.

Ballada „Hallelujah” napisana została przez Kobi-ego Oshrata (muzyka) i  Shimrit Orr (tekst). Pierwotnie utwór miał być przekazany grupy Hakol Over Habibi (która reprezentować będzie Izrael w 1981 roku), jednak formacja zrezygnowała z niego i ze startu w festiwalu z powodu wypadku jakiego doznał jeden z członków – został na próbie porażony prądem. Kompozycję przekazano więc Gali Atari, ale pojawił się problem, gdyż docelowo „Hallelujah” miało być wykonywane przez solistkę i trzech solistów (tak jak w formacji Hakol Over Habibi), stąd pomysł by Gali wystąpiła w festiwalu razem z Milk & Honey. Piosenka uznawana jest za jeden z klasyków Eurowizji, a charakterystyczny występ w którym każdy z solistów pojawia się na scenie osobno do tej pory jest pamiętany. Piosenka doczekała się ponad 400 coverów oraz wykonana została podczas Eurowizji 1999 w Jerozolimie przez wszystkich uczestników konkursu – miał to być muzyczny gest solidarności z ofiarami wojny na Bałkanach.

Piosenka nagrana została w czterech wersjach językowych – po hebrajsku, angielsku, francusku (poniżej) i niemiecku. Z okazji 70-lecia niepodległości Izraela Gali Atari przygotowała nową wersję utworu i zaśpiewała go z wokalistką znaną z „X Factora” – Eden Ben Zaken.

Ciąg dalszy nastąpi

Trwa głosowanie w czwartym, ostatnim ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest 2018! Posłuchaj utworów i decyduj o ich losie! Szczegóły TUTAJ.

 

%d blogerów lubi to: