Vlatko Ilievski (1985-2018) – nie żyje popularny wokalista i reprezentant Macedonii z 2011 roku. Wspominamy jego przygodę ze Skopje Fest i Eurowizją

Smutna wiadomość z Macedonii: Nie żyje Vlatko Ilievski. Kim był, jak wyglądała jego eurowizyjna historia? Jak zostanie zapamiętany? Białoruś i Gruzja szykują się do Eurowizji Junior! Eurovision Internet Song Contest 2018 – głosowanie trwa! 

Tragiczna wiadomość dotarła do nas ze Skopje w Macedonii. Jak podały lokalne media, 33-letni Vlatko Ilievski, reprezentant kraju na Eurowizji 2011, został  znaleziony martwy w swojej Toyocie wczoraj przed północną – informację potwierdziło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Macedonii. Wokalistę znaleziono w samochodzie, a wstępne oględziny wykluczyły jakikolwiek wypadek czy napaść. Ciało popularnego piosenkarza zostało poddane sekcji. Pojawiły się już przypuszczenia (nieoficjalne), że rock-man mógł popełnić samobójstwo, jednak na razie żadnych szczegółów oficjalnie nie podano. Vlatko w poniedziałek świętował swoje 33. urodziny. W piątek na swoim Facebooku opublikował dwa zdjęcia (selfie). Nic nie wskazywało na tragedię. Rodzina Ilievskiego poinformowała, że pogrzeb piosenkarza odbędzie się w niedzielę na cmentarzu Gorche Petrov w Skopje o godzinie 12:00, a jego ciało zostanie wystawione w kaplicy na godzinę przed pochowaniem.

Ta tragiczna i szokująca wiadomość jest dziś tematem numer 1 macedońskich portali informacyjnych. O śmierci Ilievskiego informują także media w regionie (m.in. w Serbii i Bułgarii) oraz portale eurowizyjne. Vlatko Ilievski reprezentował swój kraj podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2011 zajmując w półfinale 16. miejsce za utwór „Rusinka”. W preselekcjach narodowych startował wielokrotnie. Zadebiutował w 2008 roku zajmując 13. miejsce za utwór „So drugi zborovi„. Rok później otwierał stawkę finałową z „Najgobat na svet” zajmując 6. miejsce. W 2010 roku był już faworytem do wygranej, ale na 1. miejscu zremisował z Gjoko Taneskim i ten pojedynek ostatecznie przegrał, chociaż utwór „Srekja” miał wielu zwolenników. W 2011 był już pewniakiem i wygrał z „Rusinką” zdobywając komplet punktów. Jego słaby wynik na Eurowizji doprowadził do zmiany strategii telewizji MKRTV i wprowadzenia wyborów wewnętrznych. W 2015 roku nadawca powrócił na jeden rok do formuły Skopje Fest i Ilievski znów wziął w konkursie udział, jednak w duecie z Risto Samadzievem nie otrzymali żadnego punktu za „Sever-jug„. Uznawany za rock’n’drollowca Vlatko Ilievski cieszył się w kraju ogromną sławą i uznaniem. Dziś żegnają go jego przyjaciele, rodzina, gwiazdy macedońskiej estrady (w tym Vlatko Lozanovski czy Dimitar Andonovski) oraz społeczność eurowizyjna.

Почивај во мир

Telewizja białoruska ogłosiła termin finału narodowego preselekcji do Eurowizji Junior. Reprezentanta gospodarzy poznamy 31 sierpnia. Spośród 10 finalistów jurorzy i widzowie wybiorą zwycięzcę. Znamy już nazwiska finalistów oraz tytuły piosenek i kolejność startową. Stawkę otworzy Myata z „Odnazhdy”, a zamknie Mariya Gulevich z „Ostrov Chikarum”. Inna Mariya, o nazwisku Zhilina, zaśpiewa piosenkę „Welcome to my Belarus” jako siódma w kolejności. Przygotowania do JESC trwają też w Gruzji, gdzie właśnie rozpoczęto zbieranie kompozycji dla Tamar Edilashvili, która wygrała talent-show „Ranina” i zdobyła bilet do Mińska. Propozycje piosenek przyjmowane będą do 1 września. Nie ma żadnych blokad dla zagranicznych kompozytorów, ale tekst piosenki musi być w całości po gruzińsku.

Trwa głosowanie w ostatnim ćwierćfinale Eurovision Internet Song Contest 2018! Szczegóły i formularz do głosowania dostępny jest TUTAJ

%d blogerów lubi to: