Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 12: 1982 – „Rikud” czyli „Taniec”. Piosenka „Hora” zdobywa pierwsze srebro dla Izraela! Posłuchaj wybranych piosenek z Kdam!

Żydowski taniec na Eurowizji! Co oznaczał tytuł piosenki Izraela w języku fińskim? Jak duża była różnica między Izraelem a Niemcami? Ile dzieci ma Avi Toledano? Kolejny rok i kolejny sukces w historii Izraela na Eurowizji! 

Druga edycja preselekcji „Kdam Eurovision” odbyła się 3 kwietnia w Jerusalem Theater, a show ponownie prowadził Daniel Peer. W konkursie udział wzięło 12 wykonawców, których oceniało regionalne jury – zasady dokładnie takie same jak rok wcześniej. O wyjazd do Harrogate na Eurowizję, którą organizowano pod koniec tego samego miesiąca, walczyło wielu szanowanych w Izraelu wykonawców. Powróciła formacja Sexta, która omal nie wygrała selekcji w 1981 – niestety tym razem piosenka „Ken ve lav” zajęła ostatnie, 12. miejsce. Zwycięzca Eurowizji 1978 – Izhar Cohen – wystartował z piosenką „El ha’or” i zdobył rozczarowujące, 7. miejsce. Na szóstym był Svika Pick z „Romantica„, a na 5. pozycji jurorzy umieścili formację Ha’Achim Veha’Achayot („Romeo ve Yulia„), która miała reprezentować Izrael w 1980 roku, ale nie mogła z powodu wycofania się kraju z uczestnictwa. Bliska wygrania była Yardena Arazi, reprezentantka Izraela z 1976 (w ramach formacji Chocolate, Menta, Mastik) – otrzymała 67 punktów i 2. miejsce za piosenkę „Musica nisheret” (poniżej). Pięć punktów więcej miał Avi Toledano z hitem „Hora” – 12 punktów przyznali mu jurorzy z Haify, Szkelonu i Jerozolimy. Najniższą oceną było 8 punktów z Riszon le-Cijjon i Kirjat Szemona. Faworytem Tel-Awiwu była Yardena Arazi.

Avraham (Avi) Toledano urodził się w Maroko w 1948 roku. Gdy miał 16 lat, wraz z rodziną wyemigrował do Izraela. W 1969 roku zadebiutował podczas Izraelskiego Festiwalu Piosenki, zdobywając 3. miejsce. Do 1970 roku wydał już trzy albumy, więc produkcja muzyczna w jego wykonaniu była dość owocna. W 1981 roku wystartował w preselekcjach Kdam zajmując 3. miejsce za utwór „Carnaval„. Zanim trafił na Eurowizję dał się poznać nie tylko jako świetny wokalista i kompozytor, ale też przyjaciel dzieci – często występował na festiwalach dla najmłodszych mieszkańców Izraela. Wielokrotnie odnosił też sukcesy na rynku muzyki dziecięcej.

„Hora” to jego autorskie dzieło, skomponowane do słów Yorama Tahar-Leva, cenionego izraelskiego poety. Hora to nazwa popularnego żydowskiego tańca ludowego, bardzo podobna do bałkańskiego koła (oro). Piosenka powstała w trzech wersjach językowych – nagrano ją także po angielsku i francusku (pod tym samym tytułem), ale na Eurowizji wykonana była w całości po hebrajsku, co wywołało pewne zamieszanie wśród fińskich jurorów, gdyż po fińsku słowo „huora” oznacza „dziwkę„.

Podczas Eurowizji Izrael wystartował jako 15., pomiędzy jugosłowiańską formacją Aska, a Holendrem Billem van Dijkiem. Dyrygentem Izraela był Silvio Nanssi Brandes, a podczas występu tancerze-chórzyści zaprezentowali elementy tańca hora o którym śpiewał Avi. Ostatecznie ekipa zdobyła równo 100 punktów i 2. miejsce, wyprzedzając 3 punktami Arlette ze Szwajcarii, ale tracąc do zwycięskich Niemiec (Nicole) aż 61 punktów. Tak wielka różnica punktowa będzie rekordową aż do 2009 roku. Czy to za piosenkę, czy za „śpiewanie o dziwce”, Finowie dali Izraelowi 12 punktów, podobnie jak Niemcy. Dziesięć punktów przyznano Avi’emu z Portugalii, Luksemburga, Szwajcarii i Szwecji, a 8 z Holandii. Tylko Turcja i Irlandia nie dały piosence „Hora” żadnych punktów. Izraelskie jury 12 punktów przekazało zwycięskim Niemcom, 10 trafiło do Luksemburga, a 8 na konto Hiszpanii. Do podawania punktów, po krótkiej przerwie, wrócił Yitzhak Shim’oni. Telewizja IBA tradycyjnie już przygotowała transmisję konkursu bez komentarza, a dla słuchaczy radia Reshet Gimel komentował Daniel Peer.

Drugie miejsce to drugi najlepszy rezultat w historii startów Izraela, chociaż „Hora” była dopiero dziewiątą piosenką w karierze eurowizyjnej tego kraju. Na dziewięć startów Izrael siódmy raz znajduje się w czołowej dziesiątce, stając się jednym z silniejszych nowych krajów Eurowizji. Zarówno „Hora” jak i „Carnival” trafiły na nowy album wokalisty pt. „Mifgashim” wydany pod koniec 1982 roku. Avi Toledano powróci na Eurowizję już w 1983 roku, ale tym razem jako kompozytor. Zrobi to także w 1985, natomiast sam (jako wokalista) powalczy o ponowne reprezentowanie Izraela w 1989 roku. Chociaż ma już 70 lat, nadal jest aktywny muzycznie, często występuje też w różnego rodzaju programach rozrywkowych. Ma trójkę dzieci z pierwszego małżeństwa (z Liorą) – jednym z nich jest Tal Toledano, prezenter telewizyjny i wokalista. W 1998 roku Avi ponownie się ożenił i z drugiego małżeństwa (z Hagit) również ma trójkę dzieci.

%d blogerów lubi to: