Tel-Awiw spełnia wymogi KAN i EBU! Jerozolima przegra przez szabat? Dlaczego Helena Paparizou odrzuciła „Fuego”? Dziennik Eurowizyjny od teraz także na Instagramie!

Tel-Awiw faworytem w walce o tytuł gospodarza Eurowizji 2019! Dlaczego? „Fuego” odrzucone przez telewizję grecką i dwie wokalistki! Jak tłumaczy się z tego Helena Paparizou? Dziennik Eurowizyjny w mediach społecznościowych! Bądź na bieżąco, bądź eurowizyjnie aktywny/aktywna! 

Telewizja KAN opublikowała główne wymogi stawiane miastom-kandydatom jeśli chodzi o organizację Eurowizji 2019. Oficjalnie mamy w walce o tytuł gospodarza czterech uczestników: Tel-Awiw, Jerozolimę, Hajfę i Eilat. Władze tych miast mają za zadanie przygotować pełną aplikację w której zawarte będą informacje potwierdzające spełnienie warunków niezbędnych do poprawnego przeprowadzenia konkursu. Wśród warunków są kwestie dotyczące areny (od 8 tys. do 12 tys. widzów, obiekt zadaszony, dostępny od marca do maja), hoteli (min. 3 tys. pokoi hotelowych) czy Centrum Prasowego (obiekt blisko areny, na ok. 1,5 tys. osób). Dodatkowym kryterium w przypadku Izraela jest możliwość przeprowadzenia jakichkolwiek działań (np. prób) w szabacie. Harmonogram EBU się nie zmieni, próby generalne finału odbędą się w piątek i w sobotę, co oznacza, że organizatorzy będą musieli złamać zasady szabatu i pracować. Media eurowizyjne i lokalne sugerują, że ten warunek może skutecznie wyeliminować Jerozolimę z walki o organizację konkursu, gdyż spodziewana jest odmowa władz tego miasta co do pracy w szabat. Problemów nie ma z tym bardziej liberalny Tel-Awiw, zresztą burmistrz tego miasta uważa, że jest oczywiste, iż Eurowizja powinna się tu odbyć, a Tel-Awiw na pewno spełnia wszystkie stawiane przez EBU i KAN warunki. Kiedy oficjalnie dowiemy się, gdzie odbędzie się Eurowizja? Być może jeszcze w sierpiniu, ale wszystko zależy od determinacji konkurentów Tel-Awiwu. Cztery miasta mają do 17 lipca przygotować i przesłać do KAN pełną dokumentację i swoją kandydaturę. Jeśli opcja Tel-Awiwu będzie znacznie lepsza niż pozostałych, wybór będzie oczywisty i może uda się ostateczną decyzję podjąć wcześniej niż pierwotnie planowano.

Nie jest tajemnicą, że to Helena Paparizou miała reprezentować Cypr z utworem „Fuego”, jednak zwyciężczyni Eurowizji 2005 odmówiła, a stacja CyBC skierowała swoją ofertę do Tamty, a później do Eleni Foureiry. Obserwując te ruchy bez znajomości utworu można było uznać, że Helenie się on po prostu nie spodobał, jednak jak się okazuje, „Fuego” zajęło 2. miejsce i podbija kolejne kraje Europy. Dlaczego więc Paparizou z niego zrezygnowała? „Chcę postawić sprawę jasno – kocham ten utwór i była to propozycja od mojego drogiego przyjaciela – Alexa P. Jednak nie był to odpowiedni czas dla mnie by wrócić na Eurowizję. Po prostu” – przyznała wokalistka. Nie wiadomo jakimi powodami kierowała się Tamta, która również zrezygnowała z „Fuego”. Wiemy, że z utworu zrezygnowała telewizja grecka ERT twierdząc, że chce na Eurowizję wystawić coś … „z wyższej półki”. Jak to się skończyło, wszyscy wiemy… Swoją drogą ciekawe, czy Helena Paparizou śpiewające „Fuego” również zajęłaby tak wysokie miejsce co Eleni?

Dziennik Eurowizyjyny rozrasta się o oficjalny profil na Instagramie! Gdy zaczniecie obserwować @dziennik_eurowizyjny będziecie na bieżąco z najnowszymi artykułami, a także zobaczycie mnóstwo ciekawostek i zakulisowych zdjęć czy filmików z konkursu lub preselekcji (i nie tylko), dlatego już teraz serdecznie zapraszam do śledzenia profilu i oglądania InstaStory. Będzie to też świetna okazja do kontaktu z czytelnikami Dziennika Eurowizyjnego! Przypominam, że główne życie eurowizyjne odwiedzających stronę toczy się na grupie facebookowej dostępnej TUTAJ. Powiadomienia o najnowszych artykułach znajdziecie też obserwując profil na Twitterze @MattBlazevic (TUTAJ). Serdecznie zapraszam do śledzenia profili mediów społecznościowych i aktywności na nich!

Wczoraj zakończyła się runda ćwierćfinałów Eurovision Internet Song Contest 2018! Do półfinału awansowały: Palestyna, Guernsey, Portugalia, Białoruś, Litwa, Szwecja, Niemcy, Iran, Czechy i Norwegia. Ruszyło już głosowanie w półfinale – spośród 21 piosenek do finału wejdzie tylko 10 najlepszych! Wszystkie propozycje muzyczne oraz zasady głosowania dostępne są TUTAJ! Posłuchaj utworów i zdecyduj o ich losie!

%d blogerów lubi to: