Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 11: 1981 – „Herajon” czyli „Ciąża”. Ruszają preselekcje „Kdam”, a Hakol Over Habibi w końcu trafiają na Eurowizję!

Powstają preselekcje „Kdam Eurovision”! Hakol Over Habibi w końcu jadą na Eurowizję! W jakim stanie na scenie eurowizyjnej wystąpiła ich wokalistka? Które miejsce zajęli i jak potoczyły się ich dalsze losy? Wchodzimy w lata 80.! 

Za nami dwa burzliwe lata związane ze zwycięstwami Izraela w Eurowizji (19781979) oraz jedna wymuszona nieobecność. To jednak dopiero początek wspaniałej historii tego kraju! W lata 80. telewizja IBA weszła z nowym pomysłem na wybór reprezentanta – zaczęto organizować typowe preselekcje narodowe, już nie jako istniejący niezależnie festiwal, ale program stricte skierowany na Eurowizję. Tak powstał „Kdam Eurovision” czyli „Przed Eurowizją”. Spośród wszystkich nadesłanych do konkursu zgłoszeń specjalna komisja wyłoniła 12 utworów, które dopuściła do finału. Odbył się on 3 marca w Jerusalem Theatre. Prowadzącym był Daniel Pe’er, którego znamy z roli współgospodarza Eurowizji 1979. Zwycięzcę wybierało regionalne jury.

W stawce pojawili się zwycięzcy Eurowizji 1979 – Milk and Honey, tym razem już z wokalistą Leą Lupetin (znaną z ESC 1976), która zastąpiła sądzącą się z menadżerem Gali Atari. Formacja za utwór „Serenada” zdobyła 61 punktów i 4. miejsce. Szóste miejsce zajął izraelsko-amerykański aktor Mike Burstyn z Nowego Jorku, dziesiąta była wokalistka folkowa Miri Aloni, a na miejscu trzecim znalazł się Avi Toledano, który niebawem zostanie reprezentantem Izraela. Miejsce drugie miała formacja Sexta z utworem „Cinderella” (powyżej – polecam!). Zdobyła 75 punktów, o 16 mniej niż zwycięzcy – zespół Hakol Over Habibi z „Halaya” (91 punktów). Trzy regiony przekazały 12 punktów właśnie triumfatorom, a najniższą notę dali jurorzy z Tel Awiwu (7 punktów), którzy typowali Sextę (12 punktów).

Hakol Over Habibi (nazwa zespołu znaczy mniej więcej „Wszystko przemija, mój miły„), funkcjonujący też jako Habibi Group to zespół złożony ze Shlomit Aharon, Kikki Rothsteina, Yuvala Dora i Ami’ego Mendelmana. Powstał w 1975 roku, pierwszy sukces przyszedł już rok później, a w 1978 roku, jak już wiecie z poprzednich odcinków, grupie podarowano piosenkę „Hallelujah”, która jednak nie dostała się wtedy do izraelskiego festiwalu połączonego z preselekcjami. Spróbowano jednak w 1979 roku, ale ostatecznie Hakol Over Habibi nie zdecydowali się jej zaśpiewać i brać udziału w walce o ESC z powodu wypadku, jakiego podczas prób doznał jeden z członków zespołu. Piosenka trafiła do Milk and Honey, wygrała festiwal i później całą Eurowizję. Hakol Over Habibi w 1980 roku wzięli udział w innym festiwalu, który wygrali. Udział zespołu w ESC 1981 zbiegł się w czasie z zaawansowaną ciążą (siódmy miesiąc) wokalistki Shlomit Aharon.

„Halaya” czyli „Dzisiejszej nocy” napisane zostało przez Shuki’ego Levy, izraelsko-amerykańskiego kompozytora. Tekst napisali członkowie Hakol Over Habibi – Shlomit i Yuval. Piosenka powstała też w wersji angielskiej i francuskiej (w obu przypadkach pod tytułem „Layla”) oraz w paru remixach nagranych już znacznie później bo w 2003 i 2007 roku. W nagrywaniu tych przeróbek udział brała już tylko Shlomit Aharon. „Halaya”, podobnie jak „Cinderella” (2. miejsce w selekcjach) zdobyły sporą popularność wśród izraelskich słuchaczy.

Izrael i Jugosławia były krajami, które wracały na Eurowizję w 1981 roku, z kolei Cypr jako jedyny debiutował. Powrót Izraela łączył się z rezygnacją Maroko, jednak nadawca z tego arabskiego kraju i tak nie chciał już startować z powodu słabego rezultatu w 1980. Hakol Over Habibi wystąpili z piątym numerem startowym, pomiędzy Luksemburgiem (powracający zwycięzca Jean-Claude Pascal) oraz Danią (Tommy z Debbie). W głosowaniu zajęli 7. miejsce otrzymując 56 punktów, o 1 więcej niż Yiannis Dimitras z Grecji i 13 mniej od debiutującego Cypru (grupa Island). Najwyższe noty dali jurorzy z Austrii i Norwegii (po 8 punktów), 7 przydzieliły Holandia i Irlandia. Dziewięć krajów nie dało Izraelowi punktów. Jury izraelskie swoją dwunastkę wysłało do zwycięskiej Wielkiej Brytanii (Bucks Fizz), 10 dostała Irlandia, a 8 Niemcy. Punkty przekazywał Dan Kaner, a dyrygentem był Eldad Shrim. Telewizja IBA wróciła do transmitowania Eurowizji bez komentarza, ale dla słuchaczy radia Reshet Gimel komentował Daniel Pe’er.

Po dwóch zwycięstwach oczekiwania na pewno były wysokie, ale 7. miejsce na 20 państw to i tak nie jest zły wynik! W 1984 roku zespół hucznie obchodził 10-lecie działalności, jednak już cztery lata później ich muzyka zbyt mocno skręciła w stronę rocka i nowy album okazał się porażką. Pod koniec lat 80. Shlomit zdecydowała się na karierę solową, co było dobrym posunięciem. Zespół miał później dwie inne wokalistki (ostatnią była Sharona Nastovich) jednak nigdy już nie osiągnął tyle, co w latach 80. W 2002 roku oficjalnie zakończono jego działalność. W 2006 doszło do reaktywacji w oryginalnym składzie, czyli ze Shlomit – zespół razem odbył trasę koncertową. Ponownie zjednoczył się też na koncerty w 2012 roku.

 

%d blogerów lubi to: