Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 22: 1992 – „Hitmakrut” czyli „Nałóg”. Z Sopot Festival na Eurowizję! Z Eurowizji na Igrzyska!

Dafna Dekel wygrywa preselekcje! Jak Izrael radził sobie podczas Sopot Festival? Dlaczego Kdam 1992 zakończył się rozprawą w sądzie i czy Dafna przewidziała swój eurowizyjny rezultat? 

Kdam 1992 odbył się 28 marca w studiu telewizyjnym IBA w Jerozolimie, a prowadzącymi byli tym razem Ronnie Yoval i aktor Noam Aviram. Zasady się nie zmieniły – 12 kandydatów walczyło o względy i punkty siedmiu jurorów regionalnych. Ostatnie miejsce zajęła Zehava Ben, aktualnie jedna z najpopularniejszych wokalistek mizrahi. Za „Daf Chadash” miała jedynie 3 punkty, ale do preselekcji jeszcze powróci. Miejsce 5. wywalczyła Lea Lupatin, reprezentantka Izraela z 1976 roku, późniejsza wokalistka Milk & Honey i chórzystka Yardeny Arazi w 1988.  Zaśpiewała „Hayu li chalomot” i uzbierała 35 punktów, w tym dwunastkę z kibucu Kefar Ruppin. Druga była aktorka i piosenkarka Anat Atzmon, która w 1989 zajęła 4. miejsce. Utwór „Hatikva” zdobył 60 punktów czyli o 1 mniej niż zwycięzca.

Triumfatorką została Dafna Dekel i piosenka „Ze Rak Sport (To tylko sport)” – miała 61 punktów i tylko jedną dwunastkę – z Ramat Gan. Co ciekawe, wśród jurorów regionalnych znaleźli się przedstawiciele Sił Obronnych Izraela. Zarówno wojsko jak i Jerozolima dali 12 punktów Anat, która po preselekcjach wytoczyła Dafnie proces, oskarżając ją o złamanie regulaminu. Piosenka „Ze rak sport” była o 17 sekund za długa. Atzmon sprawę przegrała, ale Dafna skróciła piosenkę przed wyjazdem na Eurowizję. W trakcie procesu podkreślono, że piosenka „Hatikva” także była dłuższa niż 3 minuty. Anat Atzmon nigdy już nie wróciła do Kdamu.

Dafna Dekel urodziła się w 1966 w Ashdod. Pod koniec lat osiemdziesiątych zaczęła grać w musicalach, a swój debiutancki album wydała w 1989 roku – później uznano ją też za „Odkrycie roku”. W 1990 roku reprezentowała swój kraj podczas Festiwalu w Sopocie, zajmując 4. miejsce. Przy okazji warto wspomnieć, że Izrael zadebiutował w Sopocie już podczas drugiej edycji, czyli w 1962 roku, na długo przed debiutem w Eurowizji. Ester Reichstadt zajęła wtedy 2. miejsce przegrywając tylko z Grecją. Taki sam rezultat osiągnęła rok później Iliana Rovina (zremisowała z Belgią, a przegrała z ZSRR i Francją, które zdobyły tyle samo punktów i wygrały). Niestety Izrael od 1966 nie startował w festiwalu i wrócił do niego dopiero w 1989 wysyłając Dorona Mazara, laureata 2. miejsca w Kdam 1986. Wokalista zajął nad Bałtykiem 5. miejsce. Po Dafnie (1990) Izrael pojawił się w Sopocie już tylko raz – w 1991.

„Ze rak sport” to utwór napisany przez Kobi Oshrata do słów Ehuda Manora. Opowiada o dziewczynie będącej w „muzycznym nałogu” oraz o pozytywnych aspektach śpiewu i tańca, co miało charakteryzować samą Eurowizję. Piosenka ma też angielską wersję pt. „Viva Sport”, zresztą podczas konkursu w Szwecji Dafna ostatni refren zaśpiewała po angielsku co jest pierwszym takim przypadkiem w historii Izraela (chociaż są to jedynie słowa: „Viva sport, oh viva sport„). Angielska wersja powstała na potrzeby Igrzysk Olimpijskich 1992 w Barcelonie, podczas których Izrael zdobył swoje pierwsze w historii medale.

Podczas jednego z wywiadów na tydzień przed Eurowizją Dafna powiedziała, że chciałaby zająć miejsce „gdzieś między piątym a siódmym” i nie pomyliła się. Była szósta, zdobywając 85 punktów. Wystąpiła jako trzecia, pomiędzy Belgią a Turcją, a w rankingu znalazła się między Grecją (9 punktów straty) a Islandią (5 punktów przewagi). 12 punktów dała Izraelowi rozpadająca się Jugosławia (ostatni start w Eurowizji), 10 przekazała Hiszpania, a 8 Francja i Luksemburg. Tylko 6 krajów pominęło Izrael w przyznawaniu punktów. Jury z Izraela 12 punktów ofiarowało Francji, 10 umierającej Jugosławii, a 8 Portugalii. Izrael i Francja to jedyne kraje, które nie dały punktu zwycięskiej Irlandii. Głosy po raz pierwszy podawał Daniel Peer (współprowadzący ESC 1979 i wielu Kdamów), z kolei Yitzhak Shim’oni tym razem relacjonował przebieg konkursu dla radia Reshet Gimel. Dyrygentem był Kobi Oshrat.

Po Eurowizji Dafna odnosiła sukcesy zarówno filmowe jak i muzyczne. Zaangażowała się również w telewizyjne projekty dziecięce. W 1999 roku współprowadziła Eurowizję w Jerozolimie. Nagrywa, koncertuje i udziela się telewizyjnie czy filmowo po dziś dzień. W 1993 roku poślubiła swojego partnera Laho Cohena. Para ma trzech synów. Szóste miejsce na Eurowizji to powtórka z 1976 roku i kolejne miejsce w top10 dla Izraela – na 18 startów aż 13 kończyło się w pierwszej dziesiątce. Lata 90. będą dla tego kraju pasmem wzlotów i bolesnych upadków.

Na zdjęciu Dafna z Filipem Kirkorowem

%d blogerów lubi to: