[UPDATE] EBU potwierdza: Eurowizja Junior z tym samym formatem głosowania co rok temu! Rozpad Wielkiej Brytanii na Eurowizji? Czy i kiedy byłoby to możliwe? Ira Losco w X Factor Malta – jaką jurorką będzie?

W jaki sposób wybrany będzie zwycięzca Eurowizji Junior w Mińsku? Wielka Brytania na Eurowizji – w całości czy w kawałkach? X Factor na Malcie – Ira Losco jednym z jurorów. 

BREAKING NEWS: Telewizja UA:PBC z Ukriny jednak nie rezygnuje i dołącza do stawki Eurowizji Junior, tym samym w konkursie weźmie udział aż 20 państw! Informację potwierdziło już EBU.

W oświadczeniu opublikowanym przez ESCbubble.com Europejska Unia Nadawców potwierdziła, że w trakcie Eurowizji Junior 2018 zastosowany zostanie dokładnie ten sam sposób głosowania co rok temu. Na wyniki złożą się jurorzy (50%) oraz internauci głosujący w dwóch fazach – przed konkursem (na podstawie teledysków i klipów z prób) i w jego trakcie (po występach). Taka metoda testowana była rok temu w Tbilisi i niestety nie wszystko poszło dobrze, gdyż druga faza głosowania online była praktycznie niedostępna z przyczyn technicznych. EBU zignorowało jednak tę sprawę, pomimo protestów niektórych delegacji, m.in. z Armenii. Mamy nadzieję, że w tym roku systemy zadziałają poprawnie i widzowie będą mieli możliwość ocenienia utworów w trakcie finału. W 2017 głosowanie jury wygrała Gruzja, która jednak u internautów była na 12. miejscu, z kolei online-voting pokazał największe poparcie dla Holandii, która w głosowaniu komisji była na dziewiątym miejscu. Ostatecznie Gruzja zajęła 2. miejsce, Holandia 4., a wygrała Rosja będąca druga u jury i szósta u internautów. Polska i Australia jako jedyne zajęły dokładnie takie samo miejsce w typowaniu komisji jak i online – Alicja Rega wywalczyła 7. miejsca, jednak ostatecznie w połączonym rankingu była ósma ze 138 punktami. Jest to najwyższe miejsce w historii Polski na JESC i pierwszy udział naszego kraju zakończony w pierwszej dziesiątce.

Udział Walii w JESC i Eurowizji Chórów jest możliwy tylko wtedy, gdy nadawca BBC (Wielka Brytania) nie wyraża chęci startu w tych konkursach – podaje EBU dodając, że jeżeli główny nadawca brytyjski nie byłby zainteresowany udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji, to Grupa Referencyjna rozważyłaby opcję uczestnictwa nadawców ze Szkocji, Irlandii Północnej i Walii jako osobnych państw. Kwestia na pewno dotyczyłaby też Anglii, jednak aktualnie w EBU nie ma telewizji, która swoim zasięgiem obejmowałaby tylko tę część Wielkiej Brytanii. Innym problemem byłby jednak televoting, gdyż poszczególne części UK nie mają niezależnych od siebie sieci telekomunikacyjnych (jak San Marino wobec Włoch). W przypadku rezygnacji BBC z Eurowizji Wielka Brytania zakończyłaby swoje starty w konkursie i utraciła status w Big5, dlatego Walia, Szkocja, Irlandia Północna czy Anglia musiałyby startować w półfinale, gdzie na pewno wspierałyby się punktowo. W ankiecie Dziennika Eurowizyjnego z 26 lipca 57,5% głosujących wypowiedziało się negatywnie wobec osobnego udziału części Wielkiej Brytanii w ESC. Pomysł ten popiera 33% ankietowanych. UK startuje w Eurowizji od 1957 i do tej pory tylko raz zrezygnowała z udziału – w 1958.

Zgodnie z przewidywaniami, dwukrotna reprezentantka Malty na ESC, Ira Losco, trafiła do grona jurorów pierwszej edycji maltańskiego „X Factora”, który wybierze reprezentanta wyspy na Eurowizję 2019 w Izraelu. Poza wokalistką jurorować będą też Howard Keith Debono, Ray Mercieca i Alexandra Alden. Portal LovinMalta przeczuwa, że Ira będzie najbardziej roześmianą jurorką i na pewno nie raz poczuje instynkt macierzyński wobec spanikowanych kandydatów. Prawdopodobnie w dalszym etapie show przypadnie jej pod opiekę grupa męska. Pierwsze castingi z udziałem jurorów już się rozpoczęły, ale w telewizji show zadebiutuje dopiero w październiku. Prowadzącym będzie Ben Camille (na zdj.), gospodarz Eurowizji Junior 2016.

%d blogerów lubi to: