JESC: Carla dołącza do grona prowadzących! Kto wystąpi w Interval Acts? Znamy piosenkę z Azerbejdżanu! • Pięciu kandydatów z Grecji • Kto chce reprezentować Polskę na Eurowizji 2022?

Dzisiejsza konferencja telewizji France2 🇫🇷 i ekipy organizującej Eurowizję Junior 2021 jest źródłem wielu nowych informacji dotyczących konkursu, który odbędzie się już za nieco ponad miesiąc pod Paryżem. Potwierdzono, że Elodie Gossuin i Olivier Minne poprowadzą finał, ale nie zrobią tego sami – towarzyszyć im będzie Carla Lazzari (fot.), która reprezentowała swój kraj podczas Eurowizji Junior 2019 w Gliwicach zajmując 5. miejsce. 16-latka najpewniej trafi do Green Roomu. Tym samym po raz czwarty z rzędu JESC prowadzone jest przez trio, a Carla jest czwartą byłą uczestniczką Eurowizji dla Dzieci, która teraz sprawdzi się w roli prowadzącej. Pierwsza przetarła szlaki Lizi Japaridze w Gruzji 🇬🇪 (reprezentowała kraj w 2014, a poprowadziła finał w 2017). Następne były Helena Meraai z Białorusi i Roksana Węgiel z Polski 🇵🇱. Potwierdzono, że finał 19 grudnia prowadzony będzie w dwóch językach – po angielsku (Olivier Minne) i po francusku (Elodie Gossuin). Do tej pory tylko dwa razy Eurowizja Junior prowadzona była w dwóch językach (z uwagi na debiut Francji i organizację przez RTBF). Potem zaniechano tego rozwiązania, aż do teraz. Komentatorami Eurowizji Junior 2021 dla France 2 będą Stephane Bern i Laurence Boccolini, którą wielu typowało do roli prowadzącej. Punkty jurorskie z Francji przekaże Angelina, reprezentantka kraju z 2018 roku.

🇫🇷 Ceremonia Otwarcia i występy gościnne w finale JESC

W trakcie spotkania przedstawiono też gości specjalnych JESC 2021. W Opening Act wystąpi popularny duet Ofenbach, o czym już wcześniej informowaliśmy. W przerwie na głosowanie zaśpiewają natomiast zwyciężczyni poprzedniej edycji – Valentina Tronel (wykona „J’imagine”) i Barbara Pravi („Voila” w nowej wersji), która nie tylko zajęła 2. miejsce podczas Eurowizji 2021 w Rotterdamie, ale jest też współautorką piosenki, która wygrała JESC 2020. Na scenie pojawią się wszyscy uczestnicy konkursu by wspólnie wykonać common-song „Imagine” i promować w ten sposób akcję UNICEF-u, której Valentina i Elodie Gossuin są ambasadorkami. Finał Eurowizji dla Dzieci to nie jedyny event, jaki organizuje w grudniu France Televisions. 13 grudnia o 17:00 odbędzie się Ceremonia Otwarcia konkursu w Studio Gabriel w ósmej dzielnicy Paryża. Studio telewizyjne powstało w 1982 roku i ma bogatą historię wydarzeń, jakie się tam odbywały. Znajduje się nieopodal Sekwany i Place de la Concorde. Event poprowadzi Charlee Moss, córka Marie Myriam (zwyciężczyni Eurowizji 1977). Najważniejszym punktem ceremonii będzie losowanie pozycji startowej dla Enzo z Francji oraz dla krajów, które otworzą i zamkną stawkę. Pozostała część kolejności ustalona będzie przez producentów i zaprezentowana później. Ceremonia Otwarcia jest zazwyczaj transmitowana przez JuniorEurovision.tv na YouTube, ale być może pokaże ją też telewizja francuska.

Znamy kolejną piosenkę Eurowizji Junior

Portal Wiwibloggs relacjonuje, że w przypadku, gdy jakakolwiek delegacja nie będzie mogła wystąpić na scenie z powodu kwarantanny lub w ogóle nie dotrze do Francji 🇫🇷 ze względu na obostrzenia, widzowie zamiast prezentacji scenicznej zobaczą … teledysk. To dość zastanawiające rozwiązanie wynika z faktu, że (jak informował Dziennik Eurowizyjny) nadawca francuski oraz EBU nie nałożyły na telewizje uczestniczące obowiązki przygotowania live-on-tape, czyli występu zapasowego. Niestety, alternatywa w formie teledysku nie jest rozwiązaniem sprawiedliwym, zwłaszcza, że niektóre kraje nie zdecydowały się na wysokobudżetowe klipy (np. Bułgaria czy Azerbejdżan). Nadal nie ma żadnych nowych informacji co do Centrum Prasowego. Sporo dzieje się natomiast w stawce uczestników. Dziś w końcu potwierdzono, że Armenię reprezentować będzie Malena Fox 🇦🇲, a jej utwór poznamy niebawem. Odbyła się też premiera piosenki Azerbejdżanu 🇦🇿. Sona Azizova zaśpiewa popową balladę „One of those days” po azersku i angielsku. Piosenkę napisali Szwedzi 🇸🇪 – Maria Broberg, Francisco Faria, Martin Wiik i Hampus Eurenius, a pomagali przy tym Sona Azizova oraz Javid Shahbazbayov. Dziś pokazano też teledysk do bułgarskiego „The Voice of Love’ duetu Deni & Marti 🇧🇬. Prosty klip nagrano w studiu dźwiękowym Pekarnata, a w teledysku pojawia się też Victoria, reprezentantka kraju na Eurowizji 2021.

🇬🇷 Pięciu wykonawców walczy o reprezentowanie Grecji

Telewizja grecka skróciła już listę potencjalnych kandydatów na reprezentanta kraju podczas Eurowizji 2022. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybrała pięciu najlepszych i teraz będzie debatować kto pojedzie do Turynu. Do Włoch trafić mogą Amanda Tenfjord, Good Job Nicky, Elias Kozas (ESC 2013), Lou is lub Janna Drigo, co oznacza, że odrzucono kandydatury m.in. Constantinosa Christoforou, Nikosa Ganosa czy Evangelii. Być może część wyeliminowanych spróbuje negocjować z Cyprem 🇨🇾. Wbrew temu, co wcześniej podawano, ERT nadal planuje wybrać reprezentanta wewnętrznie, bez preselekcji publicznych. Wybór dokonany będzie po przeprowadzeniu rozmów komisji z każdym artystą oraz jego wytwórnią. Podczas indywidualnych spotkań kandydaci mają przedstawić więcej informacji i planów co do występu i promocji. Ostateczna decyzja ma zapaść do końca roku. Portal EurovisionFun, który dokładnie relacjonuje wszystko to, co dzieje się w Grecji, podkreśla, że brak artystów uważanych za faworytów to dobry znak – „jedynym kryterium ERT są propozycje artystów i ich plany podczas Eurowizji” – czytamy na stronie. Jak się okazuje, popularność czy wpływy nie pomogły tym, którzy odpadli. Wśród piątki artystów najciekawszą opcją zdaje się być Amanda Klara Georgiadis Tenfjord, norwesko-grecka wokalistka 🇳🇴, która koncertuje zarówno solowo jak i z zespołem Highasakite. Wraz z nimi zaśpiewała podczas Trondheim Calling 2019. Do tej pory wydała 13 singli i dwie EP-ki.

🇵🇱 Eurowizja 2022: Kto zgłosił się do polskich preselekcji?

Już tylko do 20 listopada do 22:00 można zgłaszać swoje utwory do polskich preselekcji wewnętrznych. Wszystkie niezbędne informacje oraz regulamin dostępne są TUTAJ. Wiemy, że wśród kandydatów są m.in. Siostry Szczepańskie, młody wokalista i kompozytor Oscar Jensen, Lidia Kopania (ESC 2009) oraz Michał Gabor. Ten ostatni to muzyk znany z programu „Szansa na Sukces” i „Must Be The Music”. Wokalista do TVP wysłał piosenkę „Arriba”. Jak już wcześniej informowałem, do konkursu zgłosiła się też jedna z grup o nazwie Łzy, jednak utwór „Agnieszka 2.0” nie spełnia regulaminu Eurowizji pomimo wyjaśnień Adama Konkola dla portalu Plejada. Po tym, jak muzyk został skrytykowany przez media i fanów Eurowizji za swoją ignorancję, poinformował, że w „Agnieszka 2.0.” lekko zmieniono linię melodyczną oraz całkowicie zmieniono akordy. To nie wpływa jednak na oryginalność piosenki, która nadal jest kopią hitu sprzed 20 lat i w takiej wersji nie ma prawa wybrzmieć na Eurowizji, a z preselekcji zostanie od razu odrzucona. Dziś portal Kobieta.pl przekazał nieprawdziwe informacje, jakoby Daria Marcinkowska (znana też jako Diana Marx) została wybrana na reprezentantkę Polski na Eurowizji 2022. Rano portal był tego pewien, teraz dodał słowa „prawdopodobnie” czy „prawie przesądzone” by wybrnąć z oskarżeń o fake news. Wiadomo jednak, że żadna decyzja w sprawie reprezentanta jeszcze nie zapadła, gdyż etap zgłoszeniowy nawet nie został zamknięty, a komisja nie rozpoczęła jeszcze pracy. Według nieoficjalnych doniesień Daria faktycznie zgłosiła się do konkursu, a TVP zaprezentowała piosenkę „Paranoia„. Zdania fanów Eurowizji na temat utworu są podzielone – jedni chętnie widzieliby Darię w Turynie (chociaż obawiają się o występ sceniczny i energię), a inni liczą na to, że wśród zgłoszeń znajdzie się jednak coś lepszego i bardziej oryginalnego. Najpewniej Telewizja Polska przekaże więcej informacji o procesie zgłoszeniowym, gdy takowy już się zakończy.

Źródło: France2, Twitter, Let’s Talk About ESC, JuniorEurovision.tv, Eurovoix, Wiwibloggs, YouTube, ARMTV, EurovisionFun, TVP, Plejada.pl, Kobieta, inf. własne, fot.: @carlamusicoff

%d blogerów lubi to: