Eurowizja Junior: Znamy piosenkę z Ukrainy! Fani czekają na Malenę Fox • Eurowizja 2022: Piosenka George’a Michaela pod flagą Cypru?

Finał selekcji ukraińskich 🇺🇦 do Eurowizji Junior 2021 zakończył się dla wielu fanów konkursu rozczarowaniem, nie tyle z powodu przegranej Dariny Krivenko, której „Kosy-khmarochosy” uważane było za faworyta, ale poprzez fatalną formę prezentacji wyników, całkowicie pozbawioną emocji. Jurorzy, którzy po każdym występie dość szczegółowo (i nie zawsze tylko w samych pozytywach) komentowali utwór, przekazali później swoje rankingi i nie byli ze sobą zgodni, z czego musieli się tłumaczyć. Okazało się też, że pomimo zapowiadanego formatu 50/50 internauci mieli tylko ok. 17% wpływu na wyniki, a ich ranking był równy głosowaniu jednego członka komisji. Po publikacji wyników jurorskich Olena Usenko z „Vazhil” prowadziła z 52 punktami, drugie miejsce miała Darina Krivenko z 41, a trzecie Veronika Morska z 35. Bardzo szybko stwierdzono, że punkty internautów nic już nie zmienią, tym samym z 63 punktami wygrała Olena Usenko, startująca jako ostatnia. Pomimo pełnej transparentności i dokładnych analiz głosowania, wielu fanów i tak uznało, że wyniki są ustawione, a Olena po prostu miała to wygrać. Porażkę poniosła też wokalistka, kompozytorka i harfistka Krut, która napisała piosenkę „Save the world” śpiewaną przez cztery uczestniczki finału. Najlepiej wypadła Veronika Morska zajmując 3. miejsce, ale dwa inne wykonania tego utworu zostały ocenione najsłabiej z całej stawki. Olena Usenko pochodzi z Białej Cerkwi, urodziła się (przynajmniej wg informacji podanych przez UA:Pershyi) 18 czerwca 2007 roku, czyli ma 14 lat. To nie tylko wokalistka, ale też aktorka. W ubiegłym roku brała udział w selekcjach internetowych zajmując drugie miejsce za „Never get free”. Wtedy też format głosowania był bardzo kontrowersyjny, a większość uczestników skończyła z zerem punktów. Piosenka „Vazhil”, którą Olena wykona w Paryżu na ten moment śpiewana jest tylko po ukraińsku, a przeważa opinia, że jest to utwór zbyt poważny jak na JESC.

Eurowizja Junior ponad pandemią?

Armenia 🇦🇲 to kraj, na którego piosenkę czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego czekają teraz najbardziej – tak wynika z przeprowadzonej na Facebooku ankiety. Start Maleny Fox (fot.) interesuje czytelników niemal dwukrotnie bardziej niż Bułgarii 🇧🇬 czy Kazachstanu 🇰🇿, którzy zajęli kolejne miejsca w głosowaniu. Następnie są Włochy 🇮🇹 i Macedonia 🇲🇰, a najmniej oczekuje się od Serbii 🇷🇸, Irlandii 🇮🇪 czy Gruzji 🇬🇪. Na razie nie wiadomo kiedy poznamy kolejne utwory na JESC, nie wiemy też do kiedy dokładnie nadawcy muszą przygotować swoje reprezentacje i propozycje muzyczne. Sam sezon selekcyjny zakończy się za dwa tygodnie wyborami w Kazachstanie i Gruzji. W najbliższy weekend nie są planowane żadne preselekcje poza retransmisją finału w Rosji 🇷🇺, który odbędzie się w Moskwie już jutro. Najpewniej EBU i telewizja France 🇫🇷 nie będą wymagać od uczestników nagrywania występów live-on-tape jak to miało miejsce przed Eurowizją 2021 w Rotterdamie. Jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Eurowizyjny, nadawcy nie otrzymali żadnych wytycznych na ten temat, a czasu pozostało niewiele. Czy instrukcje podane zostaną niedługo i stacje będą miały nieco ponad miesiąc na realizację występów? A może uznano, że zagrożenie nie jest tak duże i wskazano do realizacji scenariusz A polegający na organizacji Eurowizji Junior bez większych obostrzeń? Taka decyzja byłaby dość zaskakująca zważywszy na statystyki covidowe w wielu krajach. Aktualnie najgorzej radzą sobie Rosjanie, gdzie notuje się ponad 35 tys. nowych zakażeń dziennie, a kraj ma wkrótce rozpocząć lockdown. Coraz więcej chorych także na Ukrainie 🇺🇦, w Serbii, Polsce 🇵🇱 i w Holandii 🇳🇱. We Francji również chorych przybywa, ale na razie w mniejszym tempie. Od początku pandemii w tym kraju zarejestrowano ponad 7 mln osób zarażonych koronawirusem, a 117 tys. osób zmarło.

Cypr i Grecja: Szukanie idealnej strategii

Telewizja cypryjska 🇨🇾 ma wysłać na Eurowizję 2022 obywatela wyspy, a nie wykonawcę z Grecji 🇬🇷 – o tym mówiono już wcześniej, ale źródła strony EurovisionFun.com sugerują, że jest to niemal pewne. Ponoć reprezentantem miał być Mihalis Hatzigiannis, jednak były uczestnik Eurowizji ostatecznie odmówił, a nowym pomysłem CyBC jest wysłanie utworu, który pierwotnie wykonywać miał nieżyjący już George Michael. Słynny piosenkarz urodził się i mieszkał w Londynie, ale jego ojciec był Cypryjczykiem. Michael niespodziewanie zmarł w 2016 roku zostawiając po sobie sporo niewydanego i niewykorzystanego materiału. Jedną z pozostawionych piosenek chce wykorzystać stacja CyBC. Nie do końca zgadza się to jednak z planem Cypryjczyków, bo piosenkę Georga Michaela oferuje im wykonawca z Grecji – CyBC miało się z tą osobą już kontaktować, ale kandydat na razie nie podjął decyzji twierdząc, że ma też kontroferty w sprawie utworu. Czy gra jest warta świeczki i czy piosenki Georga Michaela sprawdzą się w 2022 roku? Tego na razie nie wiemy, chociaż z pewnością zainteresowanie mediów takim utworem byłoby ogromne. Jak widać, na Cyprze trwa wielkie szukanie idealnej taktyki na Turyn, z kolei w Grecji pojawiły się problemy z dokonaniem wyboru reprezentanta. Lokalne media podają, że komisja nie jest w stanie podjąć decyzji, a rozważany jest nawet pomysł zorganizowania finału narodowego, by odpowiedzialność za wybór przekazać widowni. Jury miało zapoznać się z 40 propozycjami i wskazać do dalszego etapu mniej niż 10 propozycji. Jeśli ERT zdecyduje się na finał narodowy, stawka może się skurczyć, bo nie każdy kandydat chce startować w preselekcjach i publicznie rywalizować o głosy publiki. Co z tego wyniknie? Dowiemy się wkrótce!

🇲🇪 Powraca „Sunčane Skale”?

Ostatnio informowałem, że Montevizija może stać się lokalnym festiwalem piosenki w Czarnogórze, ale jak się okazuje, takich wydarzeń będzie więcej. Stacja Adria TV planuje w przyszłym roku reaktywować międzynarodowy festiwal „Sunčane Skale” pod nazwą „Naše more, naše skale” i znów zaprosić regionalnych (i nie tylko) wokalistów do Herceg Novi. Dokładny format nie jest jeszcze znany, ale istnieje szansa na powrót „letniej Eurowizji”, jak festiwal określali Czarnogórcy. Festiwal organizowano od 1994 do 2015 roku, a jego integralną częścią była muzyczna rywalizacja, często międzynarodowa. Wśród zwycięzców m.in. Tijana Dapcevic (Macedonia 2014) 🇲🇰, Goran Karan (Chorwacja 2000) 🇭🇷, Kaliopi (Macedonia 2012 i 2016) czy Dado Topić (Chorwacja 2007). Polska 🇵🇱 miała swojego reprezentanta tylko raz – w 2012 roku do Herceg Novi pojechał Martin Fitch (Marcin Mroziński), który śpiewał dla naszego kraju na Eurowizji 2010. Za utwór „Is this a real love” zdobył w Czarnogórze 3. miejsce w głosowaniu jurorów i brązową statuetkę. Wygrała wtedy reprezentantka Turcji 🇹🇷 – J-DA. Festiwal odwołano po 2015 roku z powodów finansowych. Dziennik Eurowizyjny miał okazję dwukrotnie obserwować na żywo przygotowania i przebieg festiwalu.

[Do 12 listopada] Pokaż swój talent, bądź kreatywna/kreatywny i wygraj eurowizyjne gadżety! Weź udział w konkursie Dziennika Eurowizyjnego – szczegóły TUTAJ.

Źródło: UA:PBS, Suspilne, Wikipedia, Facebook, EurovisionFun, Evrovizija.rs, inf. własne, fot.: ARMTV

%d blogerów lubi to: