Eurowizja Junior 2021: Znamy piosenkę Albanii! Kogo wybiorą Ukraińcy? • Kiedy kolejne utwory JESC 2021? • Dziś oglądamy Eurowizję 2015 z udziałem Moniki Kuszyńskiej

Telewizja albańska 🇦🇱 po cichu zorganizowała finał preselekcji narodowych do Eurowizji Junior 2021 pod nazwą „Junior Fest”, a zwyciężczynią została Anna Gjebrea z utworem „Stand by you” napisanym przez Adama Watt’a, Ganinna Arnolda, Sanni’ego M’Mairurę i Endi Cuci. Utwór, który wykonuje 12-letnia Anna zdobył najwięcej głosów od jurorów. Wokalistka znana jest w Albanii jako córka Ardita Gjebrei, słynnego piosenkarza i dwukrotnego zwycięzcy Festivali i Kenges w latach 1991 i 1995. To on stworzył festiwal „Kenga Magjike”, który organizowany jest co roku od 1999 (na zdj. Anna Gjebrea ze zwycięzcą „Kenga Magjike 2021” – Albanem Ramosaj). Także twórcy „Stand by you” mają się czym pochwalić. Ganinn Arnold pracował dla Disney Channel i współtworzył wiele piosenek z „Camp Rock” czy „High School Musical”. Razem z Adamem Watt działał też przy piosenkach dla uczestników amerykańskiego „Idola”. Sanni M’Mairura pochodzący z Afryki to zwycięzca 12. edycji „Idola” w USA. Program wygrał mając 16 lat. Zapis finału narodowego „Junior Fest 2021” ma być pokazany dziś o 16:35 na RTSH1. Program potrwa 85 minut i transmisja dostępna będzie TUTAJ. Telewizja albańska zazwyczaj najpierw organizuje finał narodowy, zwycięzca jest ogłaszany i piosenka trafia do social mediów, a dopiero później program jest emitowany. Podobnie robi to telewizja rosyjska Karusel 🇷🇺, która finał przeprowadzi 26 października, a pokaże go cztery dni później.

🇺🇦 Eurowizja Junior: Finał na Ukrainie

O 16:00 finał narodowy na Ukrainie, który ze względu na pandemię przeprowadzony będzie zdalnie z nagranymi wcześniej występami. O wyjazd do Paryża walczy 11 wykonawców, z czego czterech wykona ten sam utwór – „Save this world” napisany przez Krut, finalistkę selekcji do Eurowizji dla dorosłych. Pozostali uczestnicy zaprezentują autorskie kompozycje. Zwycięzcę wybiorą jurorzy (w skład komisji weszli m.in. Alyosha z ESC 2010 oraz ubiegłoroczny reprezentant kraju na JESC – Oleksandr Balabanov) oraz internauci – głosowanie online potrwa 15 minut i dostępne będzie dla osób posiadających konta na Facebooku lub Instagramie. Finał poprowadzą Viktor Dyachenko oraz laureatka 4. miejsca JESC 2018 – Darina Krasnovetska. Co ciekawe, na chwilę przed finałem wycofano ze stawki jedną uczestniczkę – chodzi o Anzhelinę Makfarleyn znaną jako Rrealina. Piosenka „Angel of light” została usunięta z listy startowej, ponieważ nie uzyskano niezbędnych zgód od autorów piosenki. Z powodu niedopełnienia formalności Rrealina i jej team zostali zdyskwalifikowani, co było sporym zaskoczeniem, bo „Angel of light” traktowano jako jednego z faworytów. UA:PBC życzy jednak wokalistce powodzenia w dalszej karierze. Transmisja internetowa finału narodowego ruszy o 16:00 i dostępna będzie na YouTube (link poniżej):

🇬🇪 Eurowizja Junior: Co już wiemy?

W Gruzji wybrano już półfinalistów talent-show „Ranina”. Bliżej otrzymania biletu do Francji są Barbara Makhatadze i Datuna Luarsabishvili – obie mają po rundach ćwierćfinałowych po 478 punktów. 8 mniej ma Gega Shonia, a do półfinału awansowali też Guga Nadiradze, Keso Rusia i Nikoloz Kajaia. Według rankingu odrzucono czterech najniższej ocenionych kandydatów. Półfinał selekcji odbędzie się 30 października, a trzech finalistów wskażą jurorzy. Finał zapowiedziany jest na 6 listopada. Na razie nie wiadomo, czy w trakcie finału usłyszymy też gruziński utwór na Eurowizję Junior 2021. Na ten moment znamy już 12 uczestników JESC 2021 – ukraiński reprezentant 🇺🇦 dołączy do stawki jako trzynasty. Przed nami jeszcze trzy finały narodowe – w Rosji 🇷🇺 (retransmisja 30 października), w Kazachstanie 🇰🇿 i Gruzji (finały 6 listopada). Nadal nie jest potwierdzony udział Maleny Fox 🇦🇲 z Armenii, chociaż lokalne media twierdzą, że wokalistka na pewno pojawi się w stawce. Lada chwila możemy poznać też uczestników JESC 2021 z Bułgarii 🇧🇬 oraz Włoch 🇮🇹. Ukraina będzie ósmym krajem, który zaprezentuje utwór na Eurowizję dla Dzieci 2021. Poza krajami, które nie mają jeszcze wskazanego reprezentanta czekamy na premiery utworów z Azerbejdżanu 🇦🇿 (Sona Azizova), Irlandii 🇮🇪 (Maiu Levi Lawlor), Macedonii 🇲🇰 (Dajte Muzika „Green Forces”), Portugalii 🇵🇹 (Simao Oliveira) oraz Serbii 🇷🇸 (Jovana & Dunja „Children’s Eyes”).

Eurowizja 2022: Co nowego w Izraelu, Portugalii i Szwecji?

30 października rusza „X Factor” w Izraelu 🇮🇱. Pierwsze odcinki będą emitowane na podstawie wcześniej zrealizowanych nagrań. Program jest połączony z wyborem reprezentanta i piosenki Izraela na Eurowizję 2022 w Turynie. Spośród wszystkich kandydatów jurorzy będą dokonywać kolejnych wyborów i eliminacji, aż dotrą do wskazania finałowej czwórki. Wtedy każdy z kandydatów będzie śpiewał po dwie piosenki przygotowane specjalnie na Eurowizję – jurorzy dla każdego finalisty wskażą jeden utwór z dwóch proponowanych. Tym samym w finale narodowym usłyszymy cztery kompozycje. „X Factor” w formie preselekcji to wspólny projekt stacji Channel 13 (Reshet 13) i KAN. Telewizja portugalska RTP ogłosiła, że do Festival da Cancao 🇵🇹 zgłoszono ponad 600 piosenek, a tylko cztery trafią do stawki selekcyjnej. Pozostałe utwory przygotowane będą przez zaproszonych do udziału kompozytorów. W Szwecji 🇸🇪 kolejne kontrolowane przecieki dotyczące Melodifestivalen. W półfinałach pojawić się mają ponownie Klara Hammarstrom i Alvaro Estrella, wokaliści bardzo dobrze znani widzom preselekcji. O wyjazd to Turynu walczyć ma także debiutujący w MF Angelino Markenhorn, który zaśpiewa utwór duńskiego kompozytora Thomasa Stengaarda 🇩🇰, (współ)autora m.in. „Only Teardrops” Emmelie de Forest czy „El Diablo” Eleny Tsagrinou.

Dziś oglądamy Eurowizję 2015

Dziś o 21:00 kolejne wspólne oglądanie archiwalnych półfinałów Eurowizji. Dziś pora na II półfinał Eurowizji 2015 z Wiednia 🇦🇹. Konkurs odbył się 21 maja 2015 w Wiener Stadhalle, a prowadzącymi były Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler, Arabella Kiesbauer i Conchita Wurst. Reżyserem był Kurt Pongratz. W półfinale startowało 17 państw, w tym wracające do rywalizacji Cypr 🇨🇾 i Czechy 🇨🇿. O finał walczyli m.in. Anita Simoncini i Michele Perniola – byli reprezentanci San Marino na JESC 🇸🇲, Knez 🇲🇪 (ojciec jednej z członkiń grupy Hurricane z Serbii 🇷🇸), powracający solowo na ESC Elnur Huseynov z Azerbejdżanu 🇦🇿, weteran selekcji MF Mans Zelmerlow 🇸🇪 oraz pierwsza w historii uczestniczka konkursu poruszająca się na wózku – Monika Kuszyńska 🇵🇱, którą we wrześniu 2014 TVP wybrała na reprezentantkę Polski. Wśród faworytów wymieniano Szwecję, Norwegię 🇳🇴 i Słowenię 🇸🇮 – te kraje zajęły miejsca w top5 głosowania OGAE. Bukmacherzy poza tymi krajami stawiali też m.in. na Azerbejdżan czy Łotwę 🇱🇻, natomiast Polska zajmowała 10. miejsce. Najmniejsze szanse dawano San Marino. Drugi półfinał odbył się przy organizacyjnej pomocy Duńczyków 🇩🇰 po tym, gdy EBU wezwała tę ekipę na pomoc bo pierwszy półfinał spotkał się ze sporą krytyką w kwestiach organizacyjnych. Źle oceniano m.in. słaby scenariusz konkursu, fatalne prowadzące i wpadki techniczne, przede wszystkim zbyt szybkie przedstawienie wyników z pierwszej grupy. Z niezadowoleniem spotkał się też system nagranych braw, który miał zagłuszać ewentualne buczenie publiczności, zwłaszcza podczas występu reprezentantki Rosji 🇷🇺. EBU wprowadziło taką metodę po 2014 roku, gdy siostry Tolmachevy spotkały się z bardzo negatywnym odbiorem widzów w hali. Eurowizja 2015 była pierwszą w historii, podczas której tuszowano takie reakcje widzów. Wspólne oglądanie półfinału dziś o 21:00 pod TYM linkiem.

Źródło: RTSH, Evrovizija.rs, ESCUnited, UA:Kultura, Eurovoix, Wikipedia, Aftonbladet, RTP, fot.: @annagjebreaofficial

%d blogerów lubi to: