Ofenbach powita Europę w Paryżu! • Amelia Otremba dołącza do polskiej delegacji JESC 2021 • Co z kolejnymi piosenkami Eurowizji Junior i Centrum Prasowym? [UPD!]

Duet Ofenbach otworzy finał Eurowizji Junior 2021 na wyspie Seguin pod Paryżem 🇫🇷- ogłosiła wczoraj wieczorem France Televisions. Dorian Lauduique i Cesar de Rummel wystąpią w Opening Act, a być może ich show połączone będzie z doroczną paradą flag i uczestników konkursu. DJ-e rozpoczęli współpracę w 2014 roku, do tej pory wydali jedną EP-kęm ale mają na koncie mnóstwo hitów z milionami wyświetleń i miliardami streamów. W Polsce 🇵🇱 najbardziej znane i doceniane w notowaniach są „Be Mine”, „Katchi” (z Nickiem Waterhouse 🇺🇸), „Party”, „Paradise” (z Benjaminem Ingrosso znanym z Eurowizji 2018 🇸🇪), „Head Soulders Knees & Toes” (z Quaterhead 🇩🇪 i Normą Jean Martine), „Wasted Love” (z Lagique) czy najnowsze „Hurricane” (z Ellą Henderson 🇬🇧). Panowie dokonali też remixów hitowych utworów Jamesa Blunta, Robina Schultza, Eda Sheerana czy Faouzii. Do tej pory wielokrotnie w Opening Acts Eurowizji występowali znani i lubiani wykonawcy, jednak najczęściej byli oni związani z konkursem. Eurowizję Junior otwierali już m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Mariam Mamadashvili (Gruzja 2016 🇬🇪), Rachel Traets (Holandia 2011 🇳🇱), Ksenia Sitnik (Białoruś 2005), Yiorgos Ioannides (Cypr 2007 🇨🇾), Mihai Traistariu (Rumunia ESC 2006 🇷🇴) czy duńska grupa Fu:el 🇩🇰. O tym, kto wystąpi w Interval Act, kto poprowadzi show i jaką rolę będzie mieć ubiegłoroczna zwyciężczyni – Valentina – dowiemy się zapewne w ciągu najbliższych tygodni.

🇵🇱 Amelia Otremba zatańczy w Paryżu

Specjalne preselekcje dla tancerzy zorganizowane w ramach eurowizyjnego odcinka „You Can Dance – Nowa Generacja” w TVP1 wygrała Amelia Otremba z Rybnika i to ona, wraz z trójką wcześniej wybranych tancerzy Agustina Egurroli wystąpi z Sarą James na scenie w La Seine Musicale. O wyborze Amelii zdecydowali jurorzy „You Can Dance”, a także przyglądające się uczestnikom zza kulis Edyta Herbuś (EYD 2008) i Sara James. „Amelia Otremba jest niezwykle utalentowaną i wszechstronną tancerką. Jej dotychczasowy sukces w programie YouCan Dance – Nowa Generacja nie jest dziełem przypadku – mimo bardzo młodego wieku to bardzo zdeterminowana, zaangażowana i pracowita dziewczyna, która spędza na sali treningowej wiele godzin każdego dnia. Udział w tanecznym show jest dla tej młodej Rybniczanki, małym oknem do wielkiego świata tańca” – czytamy na stronie enowiny.pl. W ramach eurowizyjnego „You Can Dance” młodzi tancerze zatańczyli do utworów „Toy”, „Satelite”, „To nie ja”, „Superhero” i „Arcade”, a gośćmi specjalnymi byli Sara James oraz Frans ze Szwecji 🇸🇪. Sara zaprezentowała się na samym początku programu śpiewając „Somebody” na tle wizualizacji z emoji i w towarzystwie tancerzy z flagami. To nie jedyny występ polskiej reprezentantki w TVP przed konkursem – wkrótce dowiemy się, gdzie jeszcze będzie można usłyszeć wokalistkę, która 12 grudnia poleci do Paryża.

Eurowizja Junior: Kiedy kolejne utwory?

Reprezentantami Bułgarii są Martin i Denislava jako Marti i Deni z piosenką „The Voice of Love” napisaną przez macedońsko-bułgarskiego piosenkarza Vasila (Macedonia na ESC 2021) oraz Davora Jordanovskiego. Premiera 13 listopada na BNT.

Dziś o 10:00 czasu polskiego poznamy reprezentanta (lub reprezentantów) Bułgarii 🇧🇬 na JESC. Nazwisko ogłoszone będzie w programie Kultura.BG, a dowiemy się też kto napisał utwór na konkurs. Samej piosenki najpewniej jeszcze nie usłyszymy, ale Bułgarzy mogą nas zaskoczyć, bo szczegóły samej prezentacji nie są jeszcze znane. Program oglądać można na żywo TUTAJ. Przypomnę, że Bułgaria w tym roku wraca do Eurowizji Junior i po raz pierwszy internauci z tego kraju będą mogli wspierać swój utwór w głosowaniu. Macedończycy tajemniczym „coming soon” od paru dni zapowiadają premierę piosenki „Green Forces” grupy Dajte Muzika 🇲🇰, jednak nadal nie wiadomo kiedy ostatecznie poznamy utwór. Niewiadomych jest więcej, bo wciąż nie ma informacji kto będzie reprezentował Włochy 🇮🇹 i Armenię 🇦🇲, chociaż nieoficjalnie mówi się, że dla Ormian zaśpiewa Malena Fox, a jej utwór (napisany przez Tokio9) ma mieć premierę w drugiej połowie miesiąca. Na 12 listopada zapowiedziano publikację utworu „O Rapaz” Simao Oliveiry z Portugalii 🇵🇹, natomiast data premiery piosenek z Bułgarii, Azerbejdżanu 🇦🇿, Irlandii 🇮🇪 oraz oficjalnej wersji utworu „World of Fairytales” na dwa głosy z Kazachstanu 🇰🇿 nie jest jeszcze znana. Trwa sprzedaż biletów na finał JESC 2021 i być może ogłoszony Opening Act z Ofenbach nieco zachęci Francuzów 🇫🇷 do kupowania wejściówek, bo na razie wypełniają się głównie trybuny, a płyta wciąż zdaje się być w większości pusta.

🇫🇷 Co z Centrum Prasowym w Paryżu?

Chociaż do finału JESC 2021 pozostało mniej niż półtora miesiąca, EBU i France Televisions nadal nie rozpoczęli procesu akredytacji dziennikarzy do Centrum Prasowego, co niepokoi wielu planujących relacje z wyspy Seguin. Na ten moment nie wiadomo czy Press Centre w ogóle będzie otwarte tak jak to miało miejsce ostatni raz w Gliwicach 🇵🇱, czy być może nadawca francuski przygotuje tylko niewielkie miejsce pracy dla lokalnych dziennikarzy pomijając oficjalny proces. Stało się tak w Warszawie, gdzie nieliczni dziennikarze mieli dostęp do prowizorycznego Centrum Prasowego w holu siedziby TVP i mogli oglądać próby jedynie na ekranie. Było to jednak zrozumiałe, ponieważ przy zdalnej JESC nie było dostępu do reprezentantów, ale Telewizja Polska zapewniła inne atrakcje takie jak spotkanie z prowadzącymi, Viki Gabor, Roksaną Węgiel, Alicją Tracz czy Alicją Szemplińską. Jak do tematu podejdą Francuzi? Już w ostatnich latach dostęp dziennikarzy do prób JESC jest mocno ograniczony. W Gliwicach Centrum Prasowe otwarto dopiero w momencie rozpoczęcia drugiej tury prób technicznych czyli od czwartku. Zrezygnowano też z pojedynczym konferencji prasowych, zastępując je jednym wielkim spotkaniem ze wszystkimi reprezentantami naraz. Wariant gliwicki jest tym optymistycznym – oznaczałby, że Dziennik Eurowizyjny (jeżeli otrzyma akredytację) relacjonowałby konkurs z Centrum Prasowego od 16 grudnia, czyli przez cztery dni. Wariant warszawski jest najbardziej niepokojący, bo oznacza całkowite odcięcie od Centrum Prasowego. Spekuluje się też o rozwiązaniu pośrednim, chociaż niezadowalającym – dostępie do internetowego Centrum Prasowego, jakie funkcjonowało w Rotterdamie 🇳🇱. Takie relacje nie oddają jednak atmofery konkursu. Standardowo na 13 grudnia planowana jest Ceremonia Otwarcia Eurowizji Junior w Paryżu, jednak szczegółów tego eventu nie znamy. Uczestnicy wraz z delegacjami mają dotrzeć do stolicy Francji na tydzień przed finałem.

Akcje dodatkowe:

  • Do 12 listopada trwa konkurs na identyfikację wizualną Dziennika Eurowizyjnego przed Eurowizją Junior. Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Można już głosować w HOLFESTIVALEN i wybierać najlepsze polskie piosenki października. Szczegóły TUTAJ.
  • Do 14 listopada czytelnicy mogą podjąć się rozwiązania quizu dotyczącego historii Eurowizji Junior. Najlepsze wyniki dadzą możliwość zostania jurorem podczas plebiscytu „Nasz Faworyt JESC 2021”. Test znajduje się TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, TVP, enowiny.pl, BNT, inf. własne, fot.: @ofenbachmusic

%d blogerów lubi to: