Pierwszy w historii duet chłopięcy na Eurowizji Junior • Kazachstan zaskoczył Europę rozstrzygnięciem remisu w preselekcjach • Kto w finale gruzińskiej „Raniny”? • Dziś eurowizyjny odcinek „You Can Dance” w TVP1

Wielką niespodzianką, sporym zaskoczeniem, a w pewnym stopniu też zdziwieniem zakończył się sobotni finał preselekcji Kazachstanu 🇰🇿 do Eurowizji Junior 2021. W pierwszej części premierowo usłyszeliśmy 10 utworów napisanych przez znanych lokalnych kompozytorów dla wykonawców wyłonionych poprzez internetowy półfinał. W głosowaniu na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego wygrała Amina Asgatova z piosenką „Qimylda” zdobywając 180 punktów, drugie miejsce miała Aiganym Amantai z „Armanym”, a trzecie Alinur Khamzin z „Ertegi alemi”. Przedostatnie mejsce wg fanów powinno trafić do poruszającego się na wózku Beknura Janibekuly’ego za utwór „Human”. Niestety chłopiec nie poradził sobie wokalnie z tym utworem, a sami jurorzy docenili go za odwagę do występu, ale podkreślali, że na karierę muzyczną ma jeszcze czas. O ile prezentacja utworów przebiegła dość sprawnie, 30-minutowa część prezentacji wyników przyniosła spore emocje i stres dla uczestników oraz prowadzących. W głosowaniu jurorów wygrał Alinur Khamzin zdobywając 17,1% głosów komisji, drugi był Abilqaiyr Jumabai (16,7%), a trzecia Amina Asgatova (14,3%). Beknur zebrał niewiele, bo tylko 4,9% wszystkich głosów, tym samym znalazł się na dziewiątej pozycji i zdawało się, że nie wygra. Spodziewanie triumfował jednak w televotingu – dostał tam aż 25,6% głosów. Druga była Aiganym Amantai (14,2%), a trzeci Alinur Khamzin (13,4%). Organizatorzy uznali, że najlepiej będzie…dodać wyniki procentowe rankingów i zdarzyło się coś czego (przynajmniej oficjalnie) nie przewidzieli. Beknur i Alinur zremisowali na pierwszym miejscu – każdy z nim miał po 30,5% głosów. Trzecie miejsce przypadło Aiganym Amantai (25,1%), a faworytka Dziennika Eurowizyjnego – Amina – ostatecznie zajęła 6. miejsce.

Kazachstan bije rekordy i tworzy historię

Zgodnie z regulaminem preselekcji w przypadku remisu to głos jurorów jest decydujący, jednak komisja stwierdziła, że nie jest w stanie wybrać jednego zwycięzcy. Zarządzono niezapowiedzianą przerwę, a w tym czasie Khabar Agency, komisja jurorska oraz kompozytorzy dwóch piosenek podjęli decyzję, że do Paryża pojedzie…duet złożony z Alinura i Beknura z piosenką „Ertegi alemi”, której oficjalnym tytułem ma być „World of Fairytales”. Nie wiemy na razie kiedy nagrana będzie nowa wersja piosenki. Tego rodzaju sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w historii JESC i nie wszystkim się podoba. Pojawiły się głosy, że Khabar Agency usilnie chciało pokazać niepełnosprawnego Beknura Europie, jednak obawiano się, że samodzielnie nie da rady zająć dla kraju wysokiego miejsca. Są też opinie o niesprawiedliwości wobec Alinura, który musi zwycięstwo dzielić z kimś, kto nie jest najlepszym wokalistą. W Internecie znaleźć można też pytania o to, czy komisja i Khabar postąpiliby tak samo, gdyby wśród remisujących wykonawców nie było Beknura. Nie dość, że jeszcze nigdy w selekcjach europejskich remis nie doprowadził do takiego rozstrzygnięcia, to Kazachstan „bije” też inne rekordy. Beknur jest pierwszym chłopcem poruszającym się na wózku inwalidzkim, który będzie uczestniczył w Eurowizji Junior, a dodatkowo wybrany w sobotę duet to pierwszy duet chłopięcy w historii konkursu! Jest to też pierwszy duet wystawiany na JESC przez Kazachstan i trzeci w stawce tegorocznego konkursu.

Kim są finaliści w Gruzji?

Znamy trzech finalistów preselekcji gruzińskich „Ranina”. W sobotę półfinał okazał się szczęśliwy dla Barbary Makhatadze, Gegi Shonii i Nikolaza Kajai, tym samym wskazana przez jurorów trójka wystąpi w wielkim finale, który odbędzie się już w sobotę 13 listopada. O tym, kto ostatecznie pojedzie na Eurowizję Junior zadecydują jurorzy, gdyż program nie jest nadawany na żywo. Barbara ma 9 lat, a do tej pory w programie wykonała m.in. covery „Someday my prince will come” czy „Ich Hab’ Noch Einen Koffer in Berlin” z repertuaru Marleny Dietrich. Gega ma 11 lat, a w „Raninie” śpiewał (poza gruzińskimi utworami) także „I wanna be like you” z „Księgi Dżungli” czy włoskie „Rosalina”. 10-letni Nikoloz wykonywał „Everybody wants to be a cat”, a także zmierzył się z portugalską piosenką eurowizyjną „Amar pelos dois”. „Ranina 2021” ruszyła już we wrześniu – kandydaci śpiewali zarówno piosenki gruzińskie, jak i związane z konkretnymi tematami odcinków jak np. piosenki z bajek czy piosenki w różnych językach. Skład jurorski zmieniał się co rundę, a w komisji zasiadali m.in. Elene Kalandadze (prowadząca JESC 2018), Sopho Toroshelidze (ESC 2011), Sopho Gelovani (ESC 2013) czy Tika Rukhadze. Finał „Raniny” 13 listopada o 19:00 na kanale GPB. Program potrwa godzinę i będzie to ostatni format preselekcyjny przed JESC w tym roku.

🇵🇱 Eurowizyjny „You Can Dance” w TVP1

Dziś po „Teleexpressie” eurowizyjny odcinek talent-show „You Can Dance – Nowa Generacja” w TVP1. Uczestnicy zatańczą w nim do piosenek znanych z Konkursu Piosenki Eurowizji (np. do „To nie ja”), a gościem muzycznym będzie Frans ze Szwecji 🇸🇪, którego polskie media usilnie już od lat kreują na światową sławę. Na scenie pojawi się też Sara James, reprezentantka Polski podczas Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Będzie to kolejny, po „Szansie na Sukces” czy evencie „Tik Tok” występ z „Somebody” przed polską publicznością. Co ciekawe, za kulisami, obok Roksany Węgiel (JESC 2018) znajdzie się też Edyta Herbuś, która wygrała Eurowizję Tańca w 2008 roku w parze z Marcinem Mroczkiem. Po tym jak Polacy wygrali, konkurs został anulowany bo nikt (poza Azerbejdżanem) nie chciał podejść „poważnie” do jego organizacji. „You Can Dance” dziś od 17:15 w TVP1. Program poprowadzą Ida Nowakowska i Roksana Węgiel, a w jury znajdują się m.in. Agustin Egurrola (choreograf Sary James podczas JESC 2021) i Michał Misha Kostrzewski (jeden z jurorów tegorocznej eurowizyjnej „Szansy na Sukces”). Wśród reżyserów programu Mikołaj Dobrowolski, art-director polskiej delegacji na Eurowizję 2021.

Zwycięzca American Song Contest w Turynie?

Dave Goodman, Dyrektor ds. Komunikacji EBU zapowiedział, że istnieje możliwość połączenia Konkursu Piosenki Eurowizji i amerykańskiej wersji 🇺🇸 poprzez zaproszenie zwycięzcy American Song Contest do Włoch 🇮🇹. Europejska Unia Nadawców chce w ten sposób stworzyć globalną markę Eurowizji i pozwolić, by jak najwięcej ludzi odkryło konkurs. Goodman poinformował również, że w ASC wezmą udział wszystkie stany. Organizatorem jest stacja NBC, a sam konkurs ma trwać około sześć tygodni i rozpocznie się na początku 2022 roku. Zwycięzcę wybiorą jurorzy i widzowie. Skoro zwycięski Amerykanin ma przyjechać do Turynu, to zapewne warto, by Maneskin, którzy wygrali Eurowizję 2021 byli gościem specjalnym finału „Amerykowizji”. Grupa może się już pochwalić sukcesami za oceanem. Ich utwór „Beggin” z 2017 roku był notowany na liście Billboard Hot 100 gdzie dotarł do 14. miejsca. EP-ka „Chosen” trafiła zaś na 103. miejsce listy Billboard 200. Włosi są też nominowany do American Music Awards w kategorii „Favorite Trending Song”. Zwycięzcy ESC 2021 intensywnie koncertują, a także wydają nowe utwory. W grudniu zaśpiewają w Rzymie i Mediolanie, z kolei w lutym udadzą się na europejską trasę, podczas której odwiedzą Wielką Brytanię, Belgię, Luksemburg, Polskę (15 lutego w Torwarze, Warszawa – bilety TUTAJ), Austrię, Francję, Szwajcarię, Niemcy, Czechy, Węgry, Holandię, Ukrainę, Rosję, Estonię i Łotwę. 3 kwietnia 2022 roku zaśpiewają w hali Pala Alpitour (Palaolimpico) w Turynie, gdzie miesiąc później odbędzie się Eurowizja.

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie pierwszego półfinału Eurowizji 2019 z udziałem zespołu Tulia. Retransmisja dostępna będzie na Watch2gether.

Głosuj w 26. edycji HOLFESTIVALEN. Piosenki, playlisty i formularz do głosowania znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Khabar, K24, Wikipedia, GPB, Eurovision-fr.net, Eurovoix-World, Stereoboard.com JastrzabPost, TVP, fot.: Khabar.kz

%d blogerów lubi to: