Dziś finał narodowy w Kazachstanie i półfinał w Gruzji • Oscar Jensen powalczy o Eurowizję 2022 • #SayHi! posłuchaj piosenki „Dynamitt”

Dziś w Nur-Sułtanie finał narodowy Kazachstanu 🇰🇿 w ramach którego widzowie (głosujący poprzez system sms) i jurorzy wybiorą czwartego reprezentanta kraju na Eurowizję Junior. Konkurs odbędzie się w sali koncertowej KazMedia Center i rozpocznie się o 14:00 czasu polskiego. W pierwszej, dwugodzinnej części, dziesięciu kandydatów wykona utwory napisane dla nich przez znanych rodzimych kompozytorów. Piosenki usłyszymy dziś po raz pierwszy, na razie nie znamy nawet ich tytułów. O wyjazd do Paryża walczą m.in. Ayganym Amantay Aibekkyzy (wokalistka wygrała internetowy półfinał preselekcji) czy Beknr Zhunibekuly, słynny chłopiec posiadający protezę ręki zbudowaną z klocków LEGO. Po prezentacji wszystkich piosenek nastąpi godzinna przerwa w transmisji, a program powróci o 17:00 czasu polskiego by w półgodzinnym wejściu ogłoszone zostały wyniki konkursu. Kazachstan, którego telewizja Khabar TV nie należy do grona aktywnych członków Europejskiej Unii Nadawców, corocznie zapraszany jest do udziału w Eurowizji Junior i radzi sobie w niej bardzo dobrze. Debiut w 2018 zakończył się 6. miejscem dla Daneliyi Tuleshovej, natomiast dwa kolejne starty w Polsce dały temu państwu 2. miejsce – zajęli je zarówno Yerzhan Maxim jak i Karakat Bashanova. Do tej pory tylko ta ostatnia zajęła najbardziej zbliżone do siebie miejsca w rankingu internautów i jurorów – w online votingu Karakat była trzecia, a u jurorów druga. Wcześniej Daneliya wywalczyła 3. pozycję u internautów, ale jurorzy dali jej ósme miejsce, z kolei Yerzhan wygrał ranking komisji, jednak w online votingu był piąty. W trzech ostatnich edycjach jury Kazachstanu dało Polsce 🇵🇱 łącznie 19 punktów, a polska komisja Kazachstanwi przyznała piętnaście. Nasze kraje wymieniły sie jurorskimi dwunastkami w 2019 roku. Dzisiejszy finał narodowy od 14:00 czasu polskiego śledzić można TUTAJ.

Kto wejdzie do finału w Gruzji?

Po tygodniowej przerwie związanej z wyborami w Gruzji 🇬🇪 dziś powraca „Ranina” – talent show mający wyłonić przedstawiciela tego kaukaskiego kraju do JESC 2021. Dziś w półfinale wystąpi sześciu wykonawców, którzy powalczą o trzy miejsca w finale. Zaśpiewają dziś covery, a o wynikach zadecydują jurorzy. Faworytami są Barbara Makhatadze i Datuna Luarsabisvili, które mają do tej pory po 478 punktów. Trzecie miejsce mają Gega Shonia, Keso Rusia i Nikoloz Kajaia (po 480). Minimalnie słabiej poradziła sobie Guga Nadiradze, która do tej pory zebrała 479 punktów. Różnice są niewielkie, ale to dla „Raniny” dość normalny zabieg. Półfinał rozpocznie się o 19:00 czasu polskiego i potrwa 65 minut. Transmisja internetowa dostępna jest TUTAJ. Tymczasem telewizja RTVE 🇪🇸 z Hiszpanii potwierdziła, że piosenka „Reir” Levi’ego Diaza doczeka się nowej, eurowizyjnej wersji, która opublikowana zostanie wraz z oficjalnym teledyskiem. Premiera nastąpić ma w przyszłym tygodniu. Patrząc po oglądalności oficjalnych (z kanału JuniorEurovision na YT) klipów i nagrań z preselekcji piosenka hiszpańska zajmuje dopiero piąte miejsce ze 115 tys. odtworzeń. Przoduje oczywiście Polska 🇵🇱, a „Somebody” w teledysku lub występie z „Szansy na Sukces” obejrzano już ponad 1,7 mln razy. Drugie są Niemcy 🇩🇪 (165 tys.), a trzecia Holandia 🇳🇱 (149 tys.). Najsłabiej radzi sobie Malta 🇲🇹 (58 tys. ). Należy pamiętać, że nagrania publikowane były w sporych odstępach czasu, a oficjalny kanał do tej pory nie pokazał piosenki z Rosji 🇷🇺.

🇵🇱 Oscar Jensen wyśle piosenkę do preselekcji

Do 20 listopada Telewizja Polska przyjmuje zgłoszenia do wewnętrznych preselekcji przed Eurowizją 2022. Zostały jeszcze dwa tygodnie, ale na razie o chętnych artystach słychać niewiele, media także nie zajmują się tym tematem i nie pojawiają się żadne sensacyjne doniesienia dotyczące tych najbardziej znanych wokalistów. Do konkursu planuje zgłosić się polsko-kanadyjski wokalista i kompozytor Oscar Jensen (fot.), którego fani Eurowizji kojarzyć mogą z piosenki „The Same Boat” zgłaszanej do Krajowych Eliminacji 2018 oraz z udanego udziału w „All together now” gdzie Oscar świetnie wypadł w piosence „Angel” Shaggy’ego. Teraz młody muzyk chce do preselekcji zgłosić utwór z istotnym przesłaniem. Zaśpiewa o tym, byśmy nie traktowali życia jako czegoś nam gwarantowanego i by pamiętać, że smutek nie może nam go zdominować. „Smakować życie, rozpieszczać się, pozwalać sobie na wyjazdy, na niegdyś niedostępne dla oczu widoki – przecież żyjemy tylko raz” – mówi Oscar w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Jak przyznaje, ostatnio ma wielką ochotę odwiedzić Włochy, a udział w Eurowizji byłby dla niego spełnieniem marzeń. „Chcę wziąć udział ponieważ uważam, że wykonam piosenkę, która nie przyniesie nam wstydu, a zaprezentuje nasz kraj pięknym przesłaniem i melodią…nie wspomnę już o mojej rosnącej potrzebie występowania!” – dodaje. Najpewniej piosenka powstanie w wersji dwujęzycznej – dominować będzie angielski, ale pojawi się też fragment po polsku. Czy piosenka Oscara przekona pięcioosobową komisję ekspertów? Dowiemy się na początku przyszłego roku! Poniżej jeden z utworów wokalisty.

„Dynamitt” piosenką kampanii #SayHi!

Drugi rok z rzędu Europejska Unia Nadawców tworzy dziecięcy projekt społeczny #SayHi w którym promowana jest przyjaźń, wspólnota i radość. Kampania ma służyć walce z wykluczeniem, nietolerancją i samotnością wśród dzieci, a jej głównym elementem jest piosenka promocyjna nagrana w językach krajów, których nadawcy biorą udział w akcji. Dodatkowo 19 grudnia (w dniu finału Eurowizji Junior) odbędzie się wspólny taniec wszystkich uczestniczących w projekcie nacji. W tym roku piosenkę przewodnią pt. „Dynamitt” wyprodukowała telewizja norweska NRK 🇳🇴. Chwytliwy utwór ma też odpowiednią choreografię, którą każdy może w prosty sposób przyswoić i przyłączyć się do wspólnego tańca. Główna aktywność nadawców uczestniczących widoczna na social mediach będzie od 15 do 19 listopada. W tym roku w projekcie biorą udział kraje startujące w JESC 2021 czyli Niemcy 🇩🇪, Francja 🇫🇷, Włochy 🇮🇹, Hiszpania 🇪🇸 i Irlandia 🇮🇪 oraz państwa spoza konkursu – Norwegia, Litwa 🇱🇹, Szwajcaria 🇨🇭, Czechy 🇨🇿 i Wielka Brytania 🇬🇧. Klikając na poszczególne nazwy krajów możecie posłuchać piosenki „Dynamitt” w wersjach narodowych. W piosence niemieckiej „Feuerwerk” śpiewa popularny wokalista Ben który prowadził w tym roku preselekcje do JESC, z kolei w litewskim „Dinamitas” pojawiają się Jurijus Veklenko (ESC 2019) i uczestniczka selekcji narodowych KaYra. Wersję multijęzykową znajdziecie poniżej, a tutorial dotyczący choreografii dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Khabar, Wikipedia, GPB, Eurovoix, YouTube, ESCplus.es, Instagram, Oscar Jensen, EBU.ch, fot.: Marta Siejko

%d blogerów lubi to: