Eurowizja Junior 2021: Gdzie te piosenki? • Eurowizja 2022: Aviv Geffen, Dua Lipa, Ieva, a może Arina Katkova? Kogo zobaczymy w Turynie?

Dziś w Bułgarii 🇧🇬 premiera nowego singla Victorii (ESC 2021), a media plotkarskie komentują nowy wizerunek Kristiana Kostova (ESC 2017). Fani Eurowizji Junior liczyli jednak na najnowsze informacje o tym, kto będzie reprezentował ten kraj w Paryżu. Niestety, dziś się tego nie doczekali, a telewizja BNT ogłosiła poprzez media społecznościowe, że w poniedziałek o 11:00 czasu lokalnego pokaże specjalny program, w którym przedstawi nowych przedstawicieli na JESC. W większości komunikatów na ten temat o reprezentancie Bułgarii mówi się w liczbie mnogiej, więc możemy sądzić, że do Francji pojedzie duet lub zespół, jednak nie jest to w żaden sposób potwierdzone. Program przedstawiający wykonawców oraz autorów eurowizyjnej piosenki wspólnie produkują BNT, Ligna Studios oraz miasto Dobrycz, jednak nie wiemy czy podczas show usłyszymy też utwór na JESC. Nie ma też na razie żadnych poszlak co do tego, kto będzie wysłany z Sofii do Paryża. Niestety nadawcy, którzy jeszcze nie opublikowali swoich utworów, mocno się z tym ociągają. Wciąż czekamy na premierę z Macedonii 🇲🇰 („Green Forces” kwartetu Dajte Muzika) i piosenek z Azerbejdżanu 🇦🇿 (Sona Azizova), Armenii 🇦🇲 (Malena Fox, choć nie jest ona jeszcze w 100% potwierdzona), Włoch 🇮🇹 i Irlandii 🇮🇪 (Manu). W sobotę o 14:00 rozpoczną się preselekcje Kazachstanu 🇰🇿, a wyniki znać będziemy ok. godziny 18:00 czasu polskiego, natomiast dopiero w przyszłą sobotę odbędzie się finał selekcji gruzińskich „Ranina” 🇬🇪. Oczekujemy też z niecierpliwością na nowe wersje utworów z Rosji 🇷🇺, Malty 🇲🇹 i Niemiec 🇩🇪. Nadal dostępne są bilety na finał JESC w Paryżu 🇫🇷, a do sprzedaży ponownie trafiły pojedyncze wejściówki na trybuny (1 i 2). Płyta obiektu wciąż nie jest wypełniona nawet w 50%, dostępne są też bilety kategorii Gold. Bardzo źle wygląda sprzedaż biletów na próbę jurorską – sprzedano dopiero kilkadziesiąt biletów na płytę, bardzo dużo jest też wolnych miejsc na trybunach, więc wygląda na to, że próba będzie świecić pustkami, chyba, że Francuzi znajdą inne sposoby na zapełnienie obiektu.

Izrael i Hiszpania przed Eurowizją 2022

W trzecim odcinku izraelskiego „X Factora” 🇮🇱 wystąpili m.in. 27-letnia wokalistka Sapir Saban, grupa Tarante Groove Machine, Yuva Lewkowski i pochodzący z Ramat Ganu muzyk rockowy Aviv Geffen, który znany jest z kontrowersyjnych tekstów piosenek w których często porusza tematy związane z przemocą, narkotykami czy alkoholem. Charakteryzuje się też niekonwencjonalnym zachowaniem i androgenicznym wizerunkiem, który pozwala porównać go do Dawid’a Bowie. Zaangażowany w popieranie procesu pokojowego w Palestynie 🇵🇸, brał udział w demonstracji w Tel Awiwie podczas której dokonano zamachu na ówczesnego premiera Izraela, Icchaka Rabina. Ma na koncie 14 płyt i spore doświadczenie, co jednak nie przeszkodziło mu wystąpić w „X Factor”. Kolejny odcinek „X Factora” w sobotę o 21:30 czasu lokalnego, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ. Tymczasem w Hiszpanii 🇪🇸 ogłoszono, że J Cruz, Tony Sanchez-Ohlsson i Zahara pomogą wybrać dwunastu finalistów Benidorm Fest, który jest w 2022 formatem preselekcji do Eurowizji. Tony był współtwórcą piosenek Hiszpanii na Eurowizję w 2012 i 2015 roku, z kolei J Cruz to uznany kompozytor, a Zahara to wokalistka indie, która wydała już sześć płyt i trzy książki. Zgłoszenia do selekcji trwają już tylko do 10 listopada. Eva Mora, szefowa delegacji ogłosiła, że kontrakt na organizację festiwalu podpisano aż na cztery lata, natomiast może się okazać, że festiwal faktycznie będzie festiwalem, a element rywalizacji ograniczony będzie do minimum. Z uwagi na obawy wokalistów przed porażką, RTVE zastanawia się nad całkowitym pominięciem prezentacji szczegółowych wyników tak, by ogłosić jedynie zwycięzcę. Format ma się składać z dwóch półfinałów (po 6 utworów) i finału (po 3 najlepsze piosenki z półfinału).

Dua Lipa z UK, a Ieva z Litwy?

Szwedzki zespół ABBA 🇸🇪, który po 40 latach powrócił z nową płytą uważa, że mógłby podjąć się napisania piosenki Wielkiej Brytanii 🇬🇧 na Eurowizję. Benny Andersson i Bjorn Ulvaeus podkreślili jednak, że zrobią to tylko wtedy, gdy wybrany zostanie dobry reprezentant. Chcieliby, żeby do Turynu pojechała kosowsko-brytyjska piosenkarka Dua Lipa 🇽🇰. Wokalistka jest artystką pracującą z TaP Music, które jest w 2022 odpowiedzialne za wybór reprezentanta, jednak jest mało prawdopodobne by zdecydowała się na udział w konkursie. Tymczasem w Grecji zapytano Giannisa Christodoulopoulosa 🇬🇷 (autora „Watch my dance” z 2011 roku) czy chciałby znów napisać utwór na Eurowizję. Stwierdził, że chętnie, ale tylko wtedy, jeśli Grecy zdecydują się na utwór który odzwierciedla ich kulturę i muzyczną duszę. Uważa jednak, że teraz Eurowizja jest konkursem imitacji, a nie prezentowania kultury muzycznej narodów w niej uczestniczących. Do konkursu chętnie powróci natomiast rozwódka Ieva Zasimauskaite 🇱🇹, która śpiewała dla swojego byłego męża balladę „When we’re old” w 2018 zajmując 12. miejsce a dwa lata później już zakończyła swój związek. Co ciekawe, jej ex-partner, Marius Kiltinavicius to były trener koszykówki (pracował z kadrą narodową) i były wokalista grupy N.E.O. Para wspólnie przeszła na wegetarianizm, mocno zainteresowała się medycyną alternatywną, medytacją, Indiami oraz weszła Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny. Ieva do „Pabandom is naujo 2022” planuje zgłosić delikatny utwór „I’ll be there”, który ma głębokie przesłanie i chociaż z początku jest smutny, to jednak kończy się pozytywnym klimatem. Zgłoszenia do preselekcji zamknięte będą 25 listopada.

Co nowego w Serbii i Rosji?

Pomimo ostatnich zawirowań związanych z odsunięciem formatu Beoviziji od preselekcji serbskich do Konkursu Piosenki Eurowizji Aca Lukas 🇷🇸 i tak planuje zgłosić się do konkursu stacji RTS i walczyć o prawo do reprezentowania swojego kraju w Turynie. Popularny piosenkach zgłosi do telewizji piosenkę „Lepotica„. Przypomnę, że za utworem stoi Sasa Mirković, który ostatnio ogłosił, że Beovizija (której jest producentem) nie będzie programem wybierającym przedstawiciela Serbii i telewizji RTS na ESC 2022 ze względu na konflikt z przedstawicielką nadawcy publicznego. Aca Lukas zamarzyl sobie jednak wyjazd na konkurs i nie chce z tego rezygnować. Najpewniej jednak do stawki preselekcji nie będzie przyjęty. Tymczasem w Rosji Minister Zdrowia Obwodu niżnonowogrodzkiego 🇷🇺, David Melik-Guseinov zaproponował, by na Eurowizję 2022 wysłać terapeutkę Arinę Katkovą, która napisała utwór „You all are heroes”. Portal newsnn.ru informuje, że internauci komentujący piosenkę wyrażają się o niej w wielu pozytywnych słowach i popierają pomysł polityka. Piosenka jest hołdem dla wszystkich pracowników rosyjskiej służby zdrowia walczących ze skutkami pandemii covid-19 w Federacji Rosyjskiej. Na razie nie wiadomo w jaki sposób telewizja publiczna chce wyłonić reprezentanta i zapewne zrobi to w ostatniej możliwej chwili.

Już tylko do 12 listopada czekamy na Twoje zgłoszenie do konkursu na identyfikację wizualną Dziennika Eurowizyjnego w sezonie Eurowizji Junior 2021! Do wygrania gadżety eurowizyjne! Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: BNT, Wikipedia, LaSeineMusicale.com, Reshet 13, Instagram, Wiwibloggs, RTVE, EurovisionFun, LRT.lt, Kurir, Newsnn.ru, fot.: @ievazasimauskaite

%d blogerów lubi to: