[UPD!] Bułgarzy wysyłają duet do Paryża • Znamy daty premier dwóch kolejnych utworów JESC 2021 • John Lundvik wróci na Eurowizję? • Uczestnicy Festivali i Kenges 60 już znani!

Wczoraj podczas konferencji prasowej telewizja BNT ogłosiła reprezentantów Bułgarii 🇧🇬 na Eurowizję Junior 2021 – są to Denislava Dimitrova i Martin Stoyanov, którzy w Paryżu zaśpiewają „The Voice of Love” napisane przez m.in. reprezentanta Macedonii z Eurowizji 2021 – Vasila 🇲🇰, który posiada także obywatelstwo bułgarskie. Laureat przedostatniego miejsca w półfinale ESC 2021 w Rotterdamie nawiązał współpracę z Bułgarami podczas Primorsko Creative Camp 2021 i z wielką radością mówi teraz o jednoczeniu się poprzez muzykę oraz o budowaniu bałkańskiego mostu porozumienia i współpracy. To pierwsza muzyczna kolaboracja tych dwóch zwaśnionych państw podczas Eurowizji. Poza Vasilem utwór tworzyli też Davor Yordanovski oraz Vesna Malinova (tekst po angielsku) i Stan Stefanov (tekst po bułgarsku). Premiera odbędzie się 13 listopada w programie „Denyat zapochva c Seorgi Lyubenov” od godziny 7:00 czasu polskiego. Producenci utworu są pewni, że „The Voice of Love”, opisywane jako utwór magiczny, w klimacie Disney’a, ale z bałkańską nutą, da Bułgarii wysokie miejsce w rankingu. Deni & Marti pracują ze sobą już od 4 lat, poznali się w Studiu Sarandev w Centrum Młodzieży w mieście Dobrycz. Wielokrotnie występowali wspólnie podczas różnych wydarzeń muzycznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Podczas konferencji ogłoszono też, że za występ sceniczny duetu odpowiadać będzie Marie-Sophie Chrysl, która pracowała z siedmioma delegacjami podczas Eurowizji 2018 w Lizbonie.

W piątek dwa nowe utwory JESC 2021

To drugi w historii duet reprezentujący Bułgarię na JESC i czwarty w tegorocznej stawce konkursu. Do wypełnienia listy uczestników wciąż brakuje nam reprezentantów z Armenii 🇦🇲, Gruzji 🇬🇪 i Włoch 🇮🇹. Telewizja macedońska 🇲🇰 ogłosiła, że premiera utworu „Green Forces” formacji Dajte Muzika odbędzie się 12 listopada. Tego samego dnia poznamy też piosenkę „O Rapaz” z Portugalii 🇵🇹. Europejska Unia Nadawców do 12 listopada czeka na zarejestrowanie wybranych utworów przez nadawców uczestniczących w konkursie, ale zostawia im wolną rękę co do daty publikacji piosenki. Oznacza to, że na skompletowanie playlisty JESC 2021 możemy poczekać nawet do końca listopada. Na razie nie wiadomo kiedy planowane jest wydanie oficjalnej składanki Eurowizji Junior 2021. Do konkursu pozostało już tylko 40 dni. Finał odbędzie się 19 grudnia o 16:00, a transmisję w Polsce 🇵🇱 zapewni TVP1, TVP Polonia oraz TVP ABC. Spekuluje się, że komentatorem konkursu może być w naszym kraju Aleksander Sikora, który w maju tego roku wraz z Markiem Sierockim relacjonował Eurowizję 2021.

🇦🇱 Znamy skład Festivali i Kenges

Telewizja RTSH ogłosiła dziś zestaw wykonawców, którzy wystąpią w 60. edycji Festivali i Kenges by powalczyć o reprezentowanie Albanii w Turynie. Nie wszystkie plotki się potwierdziły – na liście nie ma m.in. Elhaidy Dani czy Yll’a Limani. Jest za to zwycięzca ostatniego Kenga Magjike – Alban Ramosaj, a także wielu artystów, którzy uczestniczyli już w FiK m.in. Evi Reci, Endri & Stefi, Gjergj Kacinari, Kastro Zizo, Kelly, Mirud czy weteranka festiwalu – Rezarta Smaja. Rywalizować będą też tacy wykonawcy jak Eldis Arrnjeti (znany z Kenga Magjike 2021 czy talent-show Gjeniu i vogel 7), Kejsi Rustja (albańska wokalistka mieszkająca w Niemczech), Olimpia Smajlaj, Ronela Hajati (uczestniczka KM czy Top Fest) i formacja Urban Band. Sporym zaskoczeniem jest ponowny, trzeci już udział Miruda, który w ubiegłym roku spotkał się ze sporą krytyką dotyczącą m.in. jego wizerunku scenicznego i stroju, jaki zaprezentował podczas festiwalu. Kto będzie faworytem konkursu? Na ten moment ciężko powiedzieć, bo nie znamy jeszcze festiwalowych utworów, a jak wiemy, o wynikach FiK decydują jurorzy, więc popularność, doświadczenie czy dotychczasowe osiągnięcia nie są czymś, co daje przewagę. Z pewnością istotnym nazwiskiem będzie Alban Ramosaj, który po triumfie w Kenga Magjike stał się dość popularny, a także rozpoznawalny wśród fanów Eurowizji – wywiad z nim przeprowadził nawet portal Wiwibloggs. FiK60 rusza już 27 grudnia. Format festiwalu nie jest na razie znany.

Co nowego w Izraelu, Hiszpanii i Szwecji?

Czwarty odcinek „X Factor” w Izraelu 🇮🇱 zakończył się awansem trzech wykonawców – do kolejnej rundy przeszli Shazar, Amit Ben Zaken oraz duet Ido Bey & Tzuki. Odpadła 33-letnia Anna Spitz. Kolejny odcinek już dziś wieczorem na kanale Reshet13. Tymczasem do jutra trwa przyjmowanie zgłoszeń do hiszpańskiego Benidorm Fest 🇪🇸, który ma być wielkim wydarzeniem dla hiszpańskiego rynku muzycznego, a przygotowania do reaktywacji festiwalu są na zaawansowanym poziomie. Rząd Walencji ma przeznaczyć na organizację konkursu prawie milion euro, a samo wydarzenie będzie pozytywnym impulsem przy odradzaniu się ruchu turystycznego i ściągnięciu do regionu jeszcze więcej gości zza granicy. Tymczasem w Szwecji 🇸🇪 kolejny kontrolowany wyciek nazwisk z listy Melodifestivalen 2022. O wyjazd do Turynu powalczyć ma reprezentant kraju z 2019 roku – John Lundvik. Według „Aftonbladet” wokalista jest gotowy do powrotu. W Tel Awiwie Johna błędnie ogłoszono zwycięzcą głosowania jury w finale, chociaż tak naprawdę zajął 2. miejsce przegrywając z Macedonią 🇲🇰. Cały świat widział jego zawiedzioną minę, gdy okazało się, że zajął tylko 9. miejsce w televotingu, a triumf odniosła Holandia 🇳🇱. W 2020 piosenka, którą współtworzył miała reprezentować Francję 🇫🇷, jednak do realizacji tego pomysłu nigdy nie doszło ze względu na odwołanie konkursu. Poza Lundvikiem, w MF 2022 zobaczyć mamy Malou Prytz, Cazzi Opeię, Lance’a Hedmana i Theoza.

🇸🇮 Eurowizja 2022: Kto ze Słowenii?

Finalistka Eurowizji 2018 – Lea Sirk – powiedziała, że w Słowenii listopad zawsze był miesiącem, w którym wykonawcy przygotowywali piosenki do preselekcji EMA. Ona sama nie planuje się zgłaszać, ale na pewno zachęcać będzie wszystkich by to zrobili. „To naprawdę wspaniałe doświadczenie, które dodaje skrzydeł” – mówi. Portal Evrovizija.com przeprowadził ostatnio głosowanie wśród swoich czytelników i wskazał listę wykonawców, których fani Eurowizji najchętniej widzieliby w preselekcjach. Są tam m.in. Senidah, Amaya (ESC 2011), Siddharta, Maraaya (ESC 2015), Nina Puslar, Raiven, Eva Boto (ESC 2012), Ula Lozar (JESC 2014), Lina Kuduzovic (JESC 2015) czy Gasper Rifelj. Kto z nich faktycznie się zgłosi i kto zostanie zakwalifikowany? Dowiemy się wkrótce. Na razie RTV SLO zbiera zgłoszenia – piosenki nadsyłać można do 22 listopada. Później rozpocznie się długa sieć eliminacji w ramach EMA Fres – spośród 24 utworów debiutantów i mało znanych artystów w wieku do 30 lat specjalne rundy wyłonią 14 najlepszych, a te propozycje w styczniu powalczą o 4 miejsca w faktycznych preselekcjach, gdzie zmierzą się też z doświadczonymi wokalistami. Pierwsze duele odbywać się będą od poniedziałku do czwartku, a finały tygodnia rozegrane będą w soboty.

Akcje dodatkowe:

  • Do 12 listopada trwa konkurs na identyfikację wizualną Dziennika Eurowizyjnego przed Eurowizją Junior. Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Można już głosować w HOLFESTIVALEN i wybierać najlepsze polskie piosenki października. Szczegóły TUTAJ.
  • Do 14 listopada czytelnicy mogą podjąć się rozwiązania quizu dotyczącego historii Eurowizji Junior. Najlepsze wyniki dadzą możliwość zostania jurorem podczas plebiscytu „Nasz Faworyt JESC 2021”. Test znajduje się TUTAJ.

Źródło: BNT, Instagram, MRT, Eurovoix, Wikipedia, Reshet13, EurovisionFun, Aftonbladet, Evrovizija.com, fot.: BNT

%d blogerów lubi to: