Olivier Minne i Elodie Gossuin prowadzącymi Eurowizji Junior • Posłuchaj piosenki „Saor” z Irlandii • Znamy daty finałów w Finlandii i Czechach

Elodie Gossuin i Olivier Minne będą dziś oficjalnie przedstawieni jako prowadzący Eurowizji Junior 2021 🇫🇷 – podaje „Le Parisien”. Konferencja prasowa telewizji France2 ma się odbyć o godzinie 14:00 i transmitowana będzie na Twitterze. Elodie ma 40 lat, pochodzi z Reims, a znana jest jako Miss Francji 2001 oraz Miss Europy 2001 (pierwszą vice-Miss była wtedy Polka Adriana Gerczew). W latach 2003-2004 na chwilę związała się z polityką, by od 2005 zacząć przygodę z telewizją. Sławę wśród fanów Eurowizji zdobyła podając punkty podczas finału 2016, gdy niemiłosiernie fałszowała śpiewając fragment piosenki Amira. Video z jej „występem” stało się viralem w Internecie. Powróciła w roli podawacza punktów także w 2017 i 2018 roku, a w 2021 zasiadła w jury selekcji francuskich. W telewizji była nie tylko prezenterką, ale też uczestniczką różnych programów, np. „Farma”, „Fort Boyard” czy „Milionerzy”. W 2006 roku wyszła za modela Bertranda Lacherie, a 2007 roku urodziła bliźnięta. Co ciekawe, w 2013 ogłosiła, że ponownie jest w ciąży bliźniaczej, a w październiku 2013 na świat przyszła kolejna dwójka dzieci. Olivier Minne (fot.) to 54-letni prezenter, aktor i producent urodzony w Belgii. Komentował Eurowizję dla telewizji francuskiej od 1995 do 1997 roku, a w 1992 i 1993 podawał punkty jury w trakcie finałów. Prowadził też popularne programy takie jak „Pyramid” czy „Fort Boyard”. W 2017 napisał biografię aktora Louisa Jourdana. Zajmował się też muzyką – produkował albumy francuskich muzyków. W 2014 roku ogłosił, że jest biseksualny. Warto wspomnieć, że Dziennik Eurowizyjny już pod koniec lipca 2021 podawał nazwisko Oliviera w gronie istotnych kandydatów do roli prowadzącego JESC.

Eurowizja Junior: Irlandia prezentuje utwór

Po raz pierwszy od 2017 roku Eurowizję Junior poprowadzą tylko dwie (a nie trzy jak w latach 2018-2020) osoby, przy czym pierwszy raz od 2016 roku program poprowadzi duet dorosłych – mężczyzny i kobiety. Takie zestawienie pojawiało się wcześniej łącznie dziesięć razy. Olivier 🇫🇷 będzie trzecim w historii JESC prowadzącym, który nie urodził się w kraju organizującym konkurs. Wcześniej były to Nadia Hasanoui pochodząca z Maroka 🇲🇦, a prowadząca konkurs w Norwegii 🇳🇴 oraz Zlata Ognevich – wokalistka urodziła się w Murmańsku (obecnie Rosja 🇷🇺, wcześniej ZSRR), a była gospodarzem finału na Ukrainie 🇺🇦. We wtorek poznaliśmy siedemnasty już utwór Eurowizji dla Dzieci. Premierę miał utwór „Saor” Irlandczyka Maiu Levi Lawlora 🇮🇪. Jak już wcześniej informowałem, utwór napisany został przez maltańsko-irlandzki team, w skład którego wszedł m.in. Niall Mooney (wcześniej napisał piosenki Irlandii na ESC 2010 i JESC 2019). Cyprian Cassar 🇲🇹 współtworzył z kolei piosenki maltańskie na JESC z 2018 i 2021 roku. W ekipie znalazły się też Anna Kearney (JESC 2019) oraz Anna Banks (współautorka „Banshee” oraz siostra reprezentantki Irlandii na JESC 2015). Piosenka „Saor” zaśpiewana jest niemal w całości po irlandzku – pojawiają się tam jedynie pojedyncze frazy po angielsku i francusku. Do kompletu piosenek brakuje nam utworów z Armenii 🇦🇲 i Azerbejdżanu 🇦🇿 oraz nowej wersji propozycji kazachskiej 🇰🇿. Nie znamy jednak dat premier.

Finlandia i Czechy podają daty selekcji

Pora zaktualizować kalendarze! 26 lutego odbędzie się finał preselekcji Finlandii 🇫🇮 do Eurowizji 2022. Konkurs odbędzie się w Turku, na terenie Logomo Arena, gdzie preselekcje gościły ostatnio w 2019 roku. Co ciekawe, przyszłoroczna edycja zakończy się całonocną imprezą w arenie. Finalistów konkursu poznamy 12 stycznia, a dzień później rozpocznie się prezentacja zakwalifikowanych utworów. Stawka ma być różnorodna i ciekawa, a wybór z pewnością będzie trudny. Finowie po latach słabych wyników wrócili do swoich najbardziej znanych brzmień rockowych i dzięki Blind Channel wywalczyli 6. miejsce w finale w Rotterdamie. To pierwsze miejsce w top10 od zwycięstwa w 2006 roku. Po drodze Finlandia tylko dwa razy zdołała wejść do czołowej dwudziestki, a aż sześć razy nie zakwalifikowałasię do finału. W 2009 i 2018 roku kraj zajął w finale najniższe w swojej historii, 25. miejsce. Najpewniej pierwszym utworem Eurowizji 2022 będzie propozycja czeska 🇨🇿. Piosenki na ESCZ poznamy już 6 grudnia, a dzień później ruszy głosowanie internetowe, które potrwa do 15 grudnia. Wyniki ogłoszone będą 16 grudnia podczas specjalnej prezentacji. O tym, kto pojedzie do Turynu zadecydują jurorzy międzynarodowi (50%), internauci z całego świata (25%) oraz głosowanie przygotowane tylko dla Czechów (25%). Tym razem jednak nie będziemy oceniać teledysków, a specjalnie przygotowane występy zrealizowane w studiu telewizji czeskiej. Wśród kandydatów ma się pojawić Mikolas Josef (ESC 2018), który zaprezentuje się polskim widzom podczas Sylwestra Marzeń w TVP2 na żywo z Zakopanego 🇵🇱. Być może zaśpiewa tam swoją preselekcyjną (a może i już eurowizyjną) propozycję. Świetna promocja! To nie jedyny akcent eurowizyjny w Tatrach. W stawce pojawi się też uczestnik Eurowizji 2021, którego nazwiska nie możemy jeszcze zdradzić.

San Marino, Szwecja i Irlandia – co nowego?

Trwa przyjmowanie zgłoszeń w San Marino 🇸🇲. Ogłoszono, że przyjęto już ponad 200 aplikacji do kategorii artystów „debiutujących”, którzy chcą powalczyć o finał selekcji „Una voce per San Marino”. W tej kategorii nie ma żadnych wymogów posiadania obywatelstwa kraju, a wśród zgłoszonych jest wiele osób z Niemiec 🇩🇪, Rosji 🇷🇺 i Szwecji 🇸🇪. Pojawiają się też kandydaci z Australii 🇦🇺 czy USA 🇺🇸, a również wielu wykonawców których kojarzymy z preselekcji do Eurowizji. Wśród jurorów, którzy oceniać będą uczestników znajdą się Roberta Faccani 🇮🇹, Emilio Munda, Robeto Costa i Steve Lyon 🇬🇧. To oni zdecydują o tym, kto z uczestników wejdzie do finału, gdzie zmierzy się z „doświadczonymi” artystami. Szwedzki „Aftonbladet” przedstawia kolejne informacje dotyczące stawki Melodifestivalen 2022 🇸🇪. O Turyn powalczy weteranka selekcji – Linda Bengtzing, która startowała już siedem razy i nigdy nie wygrała. Powróci również reprezentantka kraju z Eurowizji 2010 i jedyna wokalistka, która tego kraju nie wprowadziła do finału konkursu – Anna Bergendahl. Wokalistka po nieudanym starcie w Oslo powróciła do Melodifestivalen uczestnicząc w selekcjach 2019 i 2020. Teraz znów powalczy o wygraną. Jej konkurencję, poza Lindą, stanowić ma duet Tenori mieszający operę z popem. Do tej pory w ramach „kontrolowanych” wycieków poznaliśmy już 13 uczestników Melodifestivalen. Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do selekcji w Irlandii 🇮🇪 – RTE dostało 320 zgłoszeń. Nie wiemy na razie kiedy poznamy finałowy skład konkursu oraz kiedy się on dokładnie odbędzie. W tym tygodniu zakończy się etap zgłoszeniowy także w Polsce 🇵🇱 oraz Słowenii 🇸🇮.

Źródło: Le Parisien, Wikipedia, Eurovoix, TG4, YLE, CT, Instagram, SMRTV, Aftonbladet, RTE, fot.: Closer

%d blogerów lubi to: