Znamy pierwszych uczestników w Estonii • Kiedy ogłoszeni będą prowadzący Eurowizji Junior? • Popularny niegdyś zespół chce do Eurowizji 2022 zgłosić utwór sprzed…20 lat!

Już w sobotę 20 listopada pierwszy ćwierćfinał Eesti Laul 2022 🇪🇪, wyjątkowo rozbudowanych tym razem preselekcji Estonii, które już są reklamowane i zapowiadane w zwiastunach stacji EER, a na fasadzie Saku Suurhall wiszą banery zapraszające na finał konkursu. W pierwszej rundzie ćwierćfinałowej wystąpią m.in. Jaagup Tuisk (fot.), Evelin Samuel (ESC 1999), Kea, Stig Rasta (ESC 2015) czy grupa Traffic oraz trio Little Mess, w którym udziela się Tanja (ESC 2014). Piosenki nie będą w tych rundach wykonywane na żywo, jednak poddane będą ocenie jurorów oraz widzów. Spośród 10 utworów do półfinału awans otrzyma najlepsza piątka. Ogłoszono też, że prowadzić pierwszy ćwierćfinał będą byli reprezentanci Estonii. Tanel Padar w 2001 roku wygrał Eurowizję u boku Dave’a Bentona i grupy 2XL z piosenką „Everybody”. Po dziś dzień utwór przez wielu fanów określany jest jako jeden z najgorszych i najbardziej „losowych” zwycięzców Eurowizji. Dzięki sukcesowi Estonia mogła w 2002 organizować konkurs w Tallinnie, a Tanel do tej pory cieszy się wielkim uznaniem w kraju. Ines z kolei zajęła 4. miejsce podczas Eurowizji 2000, co ówcześnie było najlepszym wynikiem kraju. Wielu miłośników konkursu liczy, że piosenkarka kiedyś powróci do konkursu. Faktycznie próbowała już kilka razy, jednak nigdy jej ponowne starty w selekcjach nie zakończyły się zwycięstwem. Być może kolejne ćwierćfinały Eesti Laul prowadzone będą przez kolejnych byłych reprezentantów co z pewnością będzie atrakcją i zachęci fanów do śledzenia konkursu. Wiemy, że telewizja EER planuje ogłaszać kolejnych kandydatów w każdy poniedziałek w trakcie programu „Ringvaate”. Pierwszy ćwierćfinał 20 listopada o 20:35 czasu polskiego – runda ma potrwać godzinę, z czego 15 minut zajmie głosowanie widzów. Pełna lista uczestników wraz z tytułami utworów dostępna TUTAJ. Utwory mają być premierowo zaprezentowane podczas ćwierćfinału.

W środę poznamy prowadzących JESC 2021

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami już w środę podczas konferencji prasowej delegacji francuskiej 🇫🇷 poznamy prowadzących Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Konferencja transmitowana ma być na Twitterze od godziny 14:00, a zaproszeni do udziału dziennikarze otrzymają możliwość zadawania pytań na żywo. W spotkaniu wezmą udział szefowa delegacji, szef prasowy delegacji oraz Enzo, reprezentant Francji podczas JESC 2021. Co ciekawe, od jakiegoś czasu panuje moda na znacznie bardziej efektowne prezentowanie prowadzących JESC. W 2019 roku trio na którego czele stanęła m.in. Ida Nowakowska 🇵🇱, po raz pierwszy pokazało się podczas gali z okazji ramówki jesienno-zimowej TVP. Z kolei w 2020 roku TVP zorganizowała specjalną konferencję prasową podczas której zaprezentowano gospodarzy konkursu. Na ten moment nie ma żadnych pogłosek o tym, kto miały poprowadzić imprezę w Paryżu, chociaż wielu fanów liczy, że będą to osoby związane z Eurowizją, np. Barbara Pravi czy Bilal Hassani. Tymczasem w świecie juniorowym kolejna premiera – opublikowano teledysk do „My Home” duetu Ike & Kaya z Malty 🇲🇹. Klip powstawał w listopadzie, a pokazano w nim wiele miejsc na Malcie. Wiemy, że teledysk do swojej popowej piosenki w języku ormiańskim i angielskim kręci też Malena Fox 🇦🇲, wokalistka, która ma reprezentować Armenię. Na razie nie wiadomo kiedy odbędzie się premiera utworu. Piosenki na JESC mają już przygotowane ekipy z Azerbejdżanu oraz Irlandii – czekamy na premiery. Telewizja Khabar z Kazachstanu 🇰🇿 poinformowała, że nowa wersja „World of Fairytales” wykonana zostanie po kazachsku i francusku. Kazachską część śpiewać będzie głównie Alinur, z kolei francuską Beknur. Co istotne, jego część ma być wykonana w stylu rapu.

🇵🇱 Eurowizja 2022: „Łzy” zgłaszają utwór sprzed 20 lat?

O godnej pożałowania kłótni byłych członków zespołu Łzy i podziale formacji na dwa oskarżające się wzajemnie obozy o tej samej nazwie Dziennik Eurowizyjny nie planował nawet informować, jednak dziś okazało się, że grupa Łzy w której liderem jest Adam Konkol (a wszyscy pozostali członkowie są nowi, łącznie z imitującą głos Ani Wyszkoni wokalistką) planuje…zgłosić do preselekcji w Polsce utwór „Agnieszka 2.0” będący desperacką próbą odświeżenia hitu sprzed 20 lat. Piosenka, w której brzmienie jest takie samo jak przy słynnej „Agnieszce” śpiewanej przez Anię Wyszkoni, ma nowy tekst stanowiący niejako sequel przygód bohaterki. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie jest to utwór oryginalny i takowy do preselekcji i na Eurowizję zgłoszony być nie może. Plany Adama Konkola co do Eurowizji pokazują jak niewielką wiedzę ma ten muzyk na temat Konkursu Piosenki Eurowizji i jak ważna jest dla niego jakakolwiek promocja i rozgłos, nawet jeśli wiąże się to z kompromitacją i okazaniem ignoranckiej postawy wobec najważniejszego muzycznego wydarzenia w Europie. Co ciekawe, „Agnieszka 2.0” to utwór starszy nawet od piosenki „Julia, tak na imię mam”, z którym Łzy w oryginalnym składzie zajęły 2. miejsce w preselekcjach 2004, gdzie o wynikach decydowali tylko widzowie, stąd najwyższe miejsca zajmowali wykonawcy najbardziej popularni, a nie tacy, którzy przygotowali najlepsze propozycje. To nie jedyne powiązanie Łez z ESC. Nowa wokalistka, która zastąpiła legendarną Anię Wyszkoni – Sara Chmiel – to żona Gromee’go, z którym wystąpiła zresztą na scenie Eurowizji 2018 w roli chórzystki. Jest też współtwórczynią piosenki „I’ll be standing” Ali Tracz z Eurowizji Junior. Aktualnie Sara Chmiel dowodzi drugim z zespołów o nazwie „Łzy” stanowiącym konkurencję dla grupy Adama Konkola, a rzucając w siebie medialnymi oskarżeniami i wyciągając wszelkiego rodzaju „brudy” muzycy zwrócili na siebie uwagę mediów. Chociaż niewielką, bo wielu fanów uważa, że prawdziwe Łzy skończyły się wraz z odejściem Ani Wyszkoni, którą zresztą przez chwilę typowano do roli reprezentantki Polski na Eurowizji 2015 jednak plotki szybko zostały przez nią zdementowane. Zgłoszenia do polskich preselekcji wewnętrznych 2022 trwają do 20 listopada – czekamy na wartościowe i godne konkursu zgłoszenia.

Źródło: EER, France2, Twitter, Instagram, TVM, Łzy, Adam Konkol, komentarz autora DE, fot.: @jaaguptuiskofficial

%d blogerów lubi to: