Eurowizja Junior 2021: Znamy utwór z Gruzji! Koniec sezonu selekcyjnego – co się działo? Stawka JESC 2021 znów zdominowana przez dziewczęta • Circus Mircus reprezentantem Gruzji w Turynie. O co chodzi? • Nowe informacje dot. organizacji JESC w Paryżu

Wczorajszy finał gruzińskiej „Raniny” 🇬🇪 wygrał Nikoloz Kajaia, 10-letni wokalista, który we wszystkich przedpółfinałowych rundach zdobywał maksymalne noty od jurorów, a w jednym z odcinków zmierzył się z eurowizyjnym utworem „Amar pelos dois” śpiewając po portugalsku. W finale zaśpiewał „Gazapkhuti Mains Mova” z repertuaru słynnego gruzińskiego kompozytora Bidziny Kvernadze. Po występach solowych troje finalistów zaśpiewało utwór „Khelebi” razem z dziewczęcym chórem z miasta Gori. Zwycięzcę wskazali jurorzy, a w skład komisji weszła tym razem Sopho Khalvashi, reprezentantka Gruzji na Eurowizji 2007. Drugie miejsce w finale zajął Gega Shonia, a trzecie Barbare Makhatadze. Dziś rano opublikowano utwór Nikoloza na Eurowizję Junior – jest to funkowe „Let’s Count The Smiles” z teledyskiem w stylu retro. W tekście pojawiają się nie tylko fragmenty po gruzińsku, ale też po francusku i angielsku. To nie jedyny ukłon w stronę tegorocznych gospodarzy – piosenka rosyjska 🇷🇺 posiada tytuł po francusku. Do tej pory w historii Eurowizji Junior tylko raz zdarzyła się sytuacja, by piosenki śpiewane były w języku gospodarzy przez reprezentantów pochodzących z innych państw. W 2006 zespół Neustrasivi ucitelji stranih jezika z Serbii 🇷🇸 wplótł rumuński w tekst utworu, W 2020 roku inny Serb – Petar Anicic – nagrał polską wersję swojego utworu, ale zrobił to poza konkursem. Piosenki JESC śpiewane są głównie w językach narodowych połączonych z angielskim. Piosenkę „Let’s count the smiles” napisał Giga Kukhianidze, który już trzykrotnie tworzył utwory gruzińskie na Eurowizję dla Dzieci.

🇬🇪 Circus Mircus z Gruzji do Turynu

To nie koniec informacji z Gruzji. Telewizja GPB przygotowała dość ciekawą strategię także przed Eurowizją 2022 w Turynie. Portal Eurovision.tv opublikował tajemnicy „list”, w którym Circus Mircus objawia się jako reprezentant Sakartwelo w Turynie. Według zapisu przesłanego do EBU przez GPB Circus Mircus ma być ruchem który jednoczy wielu profesjonalistów z różnych obszarów muzycznych by wspólnie stworzyć bezprecedensowe wrażenia audiowizualne. „Podstawą ich filozofii jest całkowite zignorowanie ram muzycznych” – czytamy w oświadczeniu. Ponoć Circus Mircus ma być unikalny brzmieniowo, a z wcześniejszych doniesień wynika, że w skład grupy wejdą muzycy i wokaliści z Gruzji – zarówno znani jak i debiutanci. Po serii porażek w półfinałach Gruzini postanowili przed 2022 stworzyć dość ciekawy i tajemniczy projekt, który może dać im przede wszystkim zainteresowanie medialne i zbudować popularny ostatnio w świecie Eurowizji hype. Pytanie tylko, czy tak tworzona strategia zakończy się prezentacją dobrego utworu i nie spowoduje, że oczekiwania będą zbyt wysokie względem tego, co GPB faktycznie wymyśli. Gruzja to najsłabszy kraj Zakaukazia startujący w Eurowizji. Zadebiutował w 2007 roku zajmując w finale 12. miejsce, a w latach 2010-2011 osiągnął najwyższy rezultat – 9. miejsce w finale. Pierwsza wpadka zanotowana została w 2012 roku, gdy Gruzja nie weszła do finału. Później brak awansu zdarzył się też w 2014 i od 2017 aż po 2021 rok co znaczy, że Gruzji nie było w finale już cztery Eurowizje z rzędu. Dodatkowo kraj dwukrotnie zajął w półfinałach ostatnie miejsce – zdarzyło się to w 2014 i 2018 roku.

Sezon selekcyjny pełen kontrowersji

Wracamy jednak do tematów Eurowizji Junior ponieważ wczoraj Gruzja 🇬🇪 ostatecznie zamknęła sezon preselekcyjny 2021. W tym roku 10 państw zdecydowało się na preselekcje publiczne, chociaż robiono je w bardzo różnych formatach. Na „tradycyjne” finały narodowe w których szereg wykonawców śpiewa oryginalne utwory przygotowane na JESC zdecydowały się telewizje z Albanii 🇦🇱, Holandii 🇳🇱, Kazachstanu 🇰🇿, Malty 🇲🇹, Niemiec 🇩🇪, Rosji 🇷🇺 i Ukrainy 🇺🇦. Do tego grona dołączyć można także Polskę 🇵🇱, chociaż w tym przypadku selekcje połączone były z talent-show, gdzie wykonawcy śpiewali także covery. Dwa kraje – Irlandia 🇮🇪 i Gruzja 🇬🇪 – organizowały typowe programy dla młodych talentów, gdzie od początku do końca operowano tylko cudzymi utworami, a piosenki na JESC przygotowane zostały już poza konkursem. Nie brak było w tym roku kontrowersji! W wielu krajach doszukiwano się ustawionych wyników, a w niektórych podejrzenia są zdecydowanie zasadne. W Albanii 🇦🇱 wygrała Anna Gjebrea, córka znanego producenta, która raptem dwa dni po wygranej opublikowała wysokobudżetowy klip nagrany przy udziale całej szkoły. Niemal jasne jest, że ekipa Anny wiedziała o tym, że wygra preselekcje. W Polsce 🇵🇱 również mówiło się o „ustawce” pod Sarę James, chociaż wokalistka ze względu na swoją popularność i tak była faworytką więc nie trzeba było zbytnio manipulować wynikami by doprowadzić do jej zwycięstwa. Niepokojący był jednak fakt, że piosenkę dla Sary stworzyła inna ekipa niż utwory dla jej kontrkandydatów – taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy w eurowizyjnej „Szansie na Sukces” i stawiała Marysię i Miłosza na straconej pozycji. Nie mieli oni możliwości pracy przy piosence, a Sara nawet pochwaliła się zdjęciem z ekipą kompozytorów. Na Ukrainie i w Rosji wygrały te wokalistki, które miały odnieść sukces, a dodatkowo na Ukrainie mocno krytykowano sposób podawania wyników i proporcje w głosach jurorów i internautów.

Kto miał wygrać, ten wygrał

Były też niespodzianki! Największą sensacją był remis w Kazachstanie 🇰🇿, który zakończył się dość niezrozumiałą decyzją o połączeniu dwóch kandydatów w duet, chociaż o rozstrzygnięciu remisu decydować miała komisja, która znacznie wyżej oceniła Alinura Khamzina niż Beknura Zhanibeka. Spekuluje się, że pomysł na duet zrodził się po to, by wykorzystać fakt udziału niepełnosprawnego chłopca w preselekcjach. W Irlandii 🇮🇪 wygrał z kolei Maiu Levi Lawlor, który poprzednie etapy selekcji przechodził poprzez startowanie w dogrywkach co znaczy że był słabiej oceniany przez jurorów, niż jego rywalki. Tu z kolei pojawił się informacje o tym, że telewizji TG4 zależało na tym, by na Juniora wysłać chłopca. W Holandii 🇳🇱 zwyciężyła Ayana z utworem „Mata Sugu Ao Ne” zawierającym słowa po japońsku. Nie była faworytką i wygrała dzięki silnemu wsparciu jurorów, chociaż widzowie dali jej tylko trzecie miejsce. Na Malcie 🇲🇹 triumfował duet chyba najbardziej popularny w całej stawce – Ike i Kaya mają za sobą udany start w lubianym na Malcie programie „Mam Talent”. W Niemczech 🇩🇪 mocno faworyzowano piosenkę „Imagine Us”, którą w pierwszej rundzie zaśpiewano aż trzykrotnie, gdy „Gut So” wybrzmiało dwa razy, a „Hausboot” tylko raz. W Serbii 🇷🇸, gdzie selekcji publicznych nie było, do konkursu na najlepszą piosenkę na JESC zgłosiło się tylko siedem ekip, a i tak nie przeszkodziło to telewizji RTS w przeprowadzeniu wieloetapowego głosowania jurorów, chociaż wszystko dokonało się za zamkniętymi drzwiami.

Rekordowe duety w 2021 roku

Można stwierdzić, że znamy już pełną stawkę uczestników Eurowizji Junior 2021, chociaż nadal nie ma potwierdzenia, że Malena Fox reprezentuje Armenię 🇦🇲. Zakładając jednak, że tak się właśnie stanie, do Paryża pojedzie dziewięć solistek (w tym Polka Sara James 🇵🇱), pięciu solistów, jeden zespół i aż cztery duety. Tym samym tegoroczna edycja będzie rekordowa ze względu na mnogość duetów – wcześniej maksymalnie w stawce mieliśmy trzy pary (w 2010 i 2015 roku). Co ciekawe, w 2011 i 2020 duetów nie było wcale. Soliści, którzy dominowali w stawkach tylko na samym początku istnienia JESC (w 2003 czy 2006), mają w tym roku silną reprezentację pięciu chłopców – to najwięcej od 2013 roku. Rekord nadal należy do 2003 roku gdy o Grand Prix walczyło siedmiu chłopców (stanowili 43,75% całej stawki), z kolei w 2014 solista był tylko jeden, ale na tyle dobry, że wygrał konkurs. Najwięcej samodzielnie śpiewających dziewcząt mieliśmy w 2020 roku – stanowiły aż 75% całej stawki, natomiast osobowo najwięcej było ich w 2018 i 2019 roku – aż 14. Dziewczęta dominują w stawce nieprzerwanie od 2008 roku. Teraz stanowią 47,37% całej grupy uczestników, najmniej od 2013 roku. Jeśli chodzi o zespoły, to ich czas już zdecydowanie minął. Rekord siedmiu zespołów ustanowiony był w 2007 roku (wtedy ta grupa uczestników była najliczniejsza w stawce), jednak później maksymalnie pojawiały się trzy grupy (w 2012 i 2014). W 2018-2019 nie było żadnych zespołów. Łącznie w latach 2003-2021 na JESC pojawiło się 156 solistek, 73 solistów, 36 zespołów i 32 duety. Zwycięstwo odniosło pięciu solistów, jeden duet, dwa zespoły i aż dziesięć solistek, przy czym dziewczęta wygrywają nieprzerwanie od 2015 roku.

Bez internetowego Centrum Prasowego w Paryżu

Do kompletu piosenek brakuje nam utworów z Azerbejdżanu 🇦🇿 (ma być popowo!), Armenii 🇦🇲 i Irlandii 🇮🇪 oraz nowej wersji piosenki z Kazachstanu 🇰🇿. Pojawić się one mogą praktycznie w każdej chwili, a fani mają nadzieję, że stanie się to dość szybko. 17 listopada telewizja francuska 🇫🇷 organizuje konferencję online dotyczącą reprezentanta kraju – Enzo, a także przygotowań do Eurowizji Junior w Paryżu. W zamkniętym spotkaniu z prasą weźmie też udział Alexandra Redde-Amiel, szefowa delegacji krajowej, a także jedna z producentek JESC. Być może poznamy wtedy nowe szczegóły scenariusza konkursu lub prowadzących. Nadal trwa sprzedaż biletów na Eurowizję Junior 2021 i wciąż dostępna jest praktycznie połowa miejsc na płycie obiektu. Próba generalna wypada jeszcze gorzej – zakupiono jedynie pojedyncze bilety na płycie, a dostępnych jest też większość miejsc siedzących na trybunach. Eurowizja Junior nie cieszy się we Francji aż tak dużą popularnością, a na fatalne wyniki sprzedaży wpływ ma też pogarszająca się sytuacja związana z pandemią. Liczba zarażonych we Francji wzrasta – najnowsze wyniki wskazują na coraz więcej zarażonych z dnia na dzień. Pomimo niepewnej sytuacji telewizja France oraz EBU nie decydują się na nałożenie na nadawców obowiązku przygotowania występu zapasowego licząc, że wszystkie delegacje bez problemu dotrą do Paryża, a reprezentanci będą mogli wystąpić na scenie przed publicznością. Eurovision Live Events poinformował też Dziennik Eurowizyjny, że wkrótce ma ruszyć proces akredytacyjny dla Centrum Prasowego w Paryżu, jednak organizatorzy zwracają uwagę na limit miejsc dostępnych dla prasy. W tym roku internetowe Centrum Prasowe nie jest przewidziane.

Źródło: GPB, JuniorEurovision.tv, Eurovision.tv, Circus Mircus, Wikipedia, France, Eurovision Live Events, inf. własne, statystyki własne, fot.: @nikolozkajaia_official

%d blogerów lubi to: