Dziś finał „Raniny” w Gruzji! • Poznaj utwór Bułgarii na JESC 2021 • Kiedy ruszy „American Song Contest”?

Dziś o 19:00 czasu polskiego (22:00 w Gruzji 🇬🇪) finał talent-show „Ranina” podczas którego poznamy reprezentanta tego kaukaskiego kraju na Eurowizję Junior 2021 w Paryżu. Czwarta edycja programu składa się z dziesięciu odcinków, dziś w tym ostatnim zaśpiewają Barbare Makhatadze, Gega Shonia i Nikoloz Kajaia. O tym, kto wygra, zadecydują jurorzy, którzy ocenią finałową trójkę bazując na śpiewanych coverach. „Ranina” powstała w 2018 roku, a pierwszą zwyciężczynią była Tamar Edilashvili. Co ciekawe, na cztery rundy wokalistka tylko dwukrotnie zdobyła maksymalne 120 punktów, natomiast wygrała półfinał i w finale też nie miała sobie równych. W 2019 triumfował Giorgi Rostiashvili, który wszystkie cztery rundy przed półfinałem zakończył z najwyższymi notami i był silnym faworytem do wygranej. W 2020 najlepsza okazała się Sandra Gadelia (fot.), która podobnie jak Tamar tylko dwa na cztery razy zdobyła w rundach po 120 punktów. Kto wygra w tym roku? Barbare ma na koncie trzy najlepsze wyniki, a Gega i Nikoloz po cztery. Chociaż „Ranina” cieszy się w Gruzji sporą popularnością, a była też nominowana w jednej kategorii do nagrody w ramach festiwalu telewizyjnego „Heart of Europe”, to jednak wyniki reprezentantów wyłonionych w ten sposób nie są najlepsze. Żaden uczestnik JESC z Gruzji w latach 2018-2020 nie wszedł do czołowej piątki, co wcześniej zdarzało się reprezentantom tego kraju aż osiem razy! Giorgi w Gliwicach zanotował najsłabszy rezultat dla swojego kraju – 14. miejsce. Tamar wywalczyła dla Sakartwelo czwarty najsłabszy wynik, a Sandra piąty. Finał „Raniny” potrwa godzinę i oglądać go można TUTAJ.

Znamy piosenkę Bułgarii! Kto napisał utwór Irlandii?

Dziś rano odbyła się premiera piosenki „The Voice of Love”, którą w Paryżu zaśpiewają Denislava Dimitrova i Martin Stoyanov 🇧🇬. Utwór napisali Vasil Garvanliev (Macedonia 2021), Davor Yordanovski, Vesna Malina i Stan Stefanov. Deny & Marti uczęszczają do studia wokalnego „Sarandev” w mieście Dobrycz i są jednym z najbardziej znanych młodych głosów w tym regionie. Wspólnie występują od 2017 roku, a nad ich głosami czuwa Elena Karabelova, pedagog wokalny. Ballada „The Voice of Love” w języku bułgarskim i angielskim spotkała się z mieszanymi komentarzami, często porównywana jest do muzyki z Disney’a, a krytycy uważają, że za bardzo czuć w niej twórczość Vasila, który na Eurowizji w Rotterdamie zajął jedno z najniższych miejsc. Nie ma jednak co wyrokować, bo Eurowizja Junior już wielokrotnie zaskoczyła nas wynikami głosowań jurorów czy widzów. Znamy 15 utworów JESC 2021 więc pozostało już niewiele do odkrycia. Czekamy na ruch Kaukazu – dziś poznamy reprezentanta Gruzji 🇬🇪, jednak nie wiemy, czy od razu GPB zaprezentuje też utwór konkursowy. Zastanawiająco długo milczy ARMTV, chociaż wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na Malenę Fox 🇦🇲, której utwór napisze Tokio9. Ponoć wokalistka ma dziś kręcić teledysk do utworu. Brakuje nam też piosenki z Azerbejdżanu 🇦🇿 – wewnętrzne selekcje zapewne już się zakończyły, więc pozostaje nam czekać na premierę. Poza Kaukazem ociąga się też Irlandia 🇮🇪. Premiera utworu dla Maiu nastąpi wkrótce, a telewizja TG4 ogłosiła, że za piosenką stoją Niall Mooney (stworzył m.in. „It’s for you” z ESC 2010 czy „Banshee” z JESC 2019), Lauren White Murphy, Brendan McCarthy, LA Halvey i … Anna Kearney (JESC 2019)! To nie koniec, bo w teamie znalazł się też Maltańczyk Cyprian Cassar 🇲🇹. Piosenka ma być zaśpiewana w całości po irlandzku.

Co nowego w Izraelu i Finlandii?

„X Factor” w Izraelu 🇮🇱 trwa, a po szóstym odcinku do kolejnego etapu awansowali Itay Paz, Zehava Cohen, Shira Atias i Shimi Tavori. Ten ostatni z pewnością się wyróżnia – ma 68 lat i sporo hitów na koncie. W 1993 roku wziął udział w preselekcjach Kdam z piosenką „Chai et ma sheyesh” zajmując 8. miejsce. Jedynym uczestnikiem szóstego odcinka, który nie zdobył wystarczającej liczby głosów by awansować jest 17-letni Yoav Dalal. Siódmy odcinek „X Factora” już 14 listopada na kanale Reshet13. Telewizja fińska YLE 🇫🇮 opublikowała zdjęcia mające być częścią zagadki dotyczącej finalistów selekcji UMK. Zdjęcia na razie niewiele mówią, ale spekulacji z pewnością będzie sporo. Fani w komentarzach starają się odgadnąć nazwiska uczestników, a wśród ich propozycji nie brak byłych reprezentantów Finlandii takich jak Aksel czy Saara Aalto, a także uczestników preselekcji (np. Erika Vikmann, Antti Tuisku, Club La Perse, Mikael Saari). Niektórzy typują też Robina Packalena czy uczestników programu „The Voice”. Na razie nie wiadomo czy doczekamy się wkrótce kolejnych podpowiedzi. Wcześniej telewizja YLE informowała, że planuje ogłosić stawkę selekcji dopiero w styczniu.

🇺🇸 Jaka będzie „Amerykowizja”?

„American Song Contest” ruszy 21 lutego (poniedziałek) w godzinie najwyższej oglądalności w stacji NBC – informuje Europejska Unia Nadawców. Szczegółów na razie nie znamy, ale zazwyczaj prime-time rozpoczyna się od ok. godziny 20:00, jednak nie wiemy w której strefie czasowej. Tak czy siak, polscy widzowie będą mogli oglądać internetowy stream w środku nocy, czyli tak jak galę wręczenia Oscarów czy wieczory wyborcze. O formacie ASC nie wiemy nic więcej poza tym, że składać się ma z ćwierćfinałów, półfinałów i finału, ma mieć łącznie 56 uczestników, a celem programu jest wybór najlepszej oryginalnej piosenki. „Amerykowizja” bardziej zbliżona jest jednak do „Turkowizji” niż Eurowizji, bo za konkretnymi reprezentantami i utworami w Stanach nie będą stać lokalne telewizje, a o tym kto zaśpiewa w barwach jakiego stanu decydują główni organizatorzy z NBC, Propagate, Universal Television Alternative Studio oraz producenci z EBU tacy jak Ola Melzig, Christer Bjorkman czy Anders Lenhoff. Pierwszy odcinek, nadawany 21 lutego, ma potrwać dwie godziny, ale na razie nie wiemy, czy zobaczymy wtedy relacje z castingów, a może odbędzie się już pierwszy ćwierćfinał. American Song Contest należy traktować bardziej jako talent-show lub program zbliżony do „Must be the music”. Ma być różnorodnie pod względem muzycznym, jednak nie spodziewajmy się udziału „czołowych” amerykańskich gwiazd muzyki.

Akcje dodatkowe:

  • Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybierać najlepsze polskie piosenki października. Szczegóły TUTAJ.
  • Do 14 listopada czytelnicy mogą podjąć się rozwiązania quizu dotyczącego historii Eurowizji Junior. Najlepsze wyniki dadzą możliwość zostania jurorem podczas plebiscytu „Nasz Faworyt JESC 2021”. Test znajduje się TUTAJ.

Źródło: GPB, Wikipedia, BNT, ESCplus, Instagram, Eurovoix, Wiwibloggs, Eurovision.tv, NBC, fot.: @ranina_official

%d blogerów lubi to: