Znamy aż trzy nowe utwory Eurowizji Junior 2021! • RUV pokaże JESC 2021 Islandczykom • Kogo polscy fani nie chcą widzieć na Eurowizji 2022? • Kazka planuje start w selekcjach?

Dziś sporo nowości w świecie Eurowizji Junior 2021! Pojawił się już utwór „Green Forces” formacji Dajte Muzika 🇲🇰 z Macedonii. Piosenka dostępna jest na platformach streamingowych, a wieczorem opublikowany będzie klip do niej. Utwór macedońsko-angielski dla Kristiny, Anastasii, Mihy i Filipa napisali Robert Bilbilov (współtwórca „Proud” Tamary Todevskiej z ESC 2019) oraz Robin Zimbakov. Poza wersją studyjną dostępne jest też karaoke. Dość niespodziewanie pojawiła się też piosenka z Włoch 🇮🇹 – „Specchio (Mirror on the wall)” czyli rockowa propozycja Elisabetty Lizzy. Piosenka z pewnością wyróżni się na tle stawki, bowiem brzmienia rockowe dość rzadko pojawiają się w konkursie. Czy Włosi znów z rockiem wygrają konkurs tak jak to zrobili w maju podczas dorosłej Eurowizji? Dowiemy się za nieco ponad miesiąc. To nie koniec premier, bo portugalskie RTP w końcu pokazało klip do „O Rapaz” Simao Oliveiry. Spokojna ballada w języku narodowym będzie mieć zapewne wielu zwolenników jak i przeciwników, a niektórzy porównują ją nawet do twórczości Salvadora Sobrala. Na oficjalnym YouTube kanału JuniorEurovision znaleźć można też już nową wersję niemieckiego „Imagine Us” Pauline z Niemiec wraz z teledyskiem 🇩🇪. Dodatkowo opublikowano dostępne już wcześniej lyrics-video do angielskiej wersji piosenki „Mon ami” z Rosji 🇷🇺. Oczywiście Tanya Mezhentseva nie zaśpiewa tej piosenki w całości po angielsku, gdyż jest to niezgodne z regulaminem. Eurowizyjna wersja rosyjsko-angielska pojawi się wkrótce, wraz z teledyskiem, który jest w trakcie tworzenia.

Eurowizja Junior: Brakuje sześciu piosenek

Co dalej? W sobotę poznamy reprezentanta Gruzji 🇬🇪. Zwycięzca talent-show „Ranina” wybrany będzie przez jurorów, a o wyjazd do Paryża walczą Barbare Makhatadze, Gega Shonia i Nikoloz Kajaia. Nie wiemy, czy Gruzini już w sobotę opublikują też eurowizyjną piosenkę dla zwycięzcy. Sobota to także dzień premiery utworu „Voice of Heart” bułgarskiego duetu Deny & Marti 🇧🇬. Do kompletu piosenek brakuje nam jeszcze paru pozycji. Wciąż nie wiemy, jakie utwory zaśpiewają Sona Azizova z Azerbejdżanu 🇦🇿 oraz Maiu Levi Lawlor z Irlandii 🇮🇪. Czekamy na oficjalne potwierdzenie udziału Maleny Fox jako reprezentantki Armenii 🇦🇲 oraz na premierę piosenki, którą ma dla niej stworzyć Tokio9. Po ostatnim zamieszaniu w Kazachstanie 🇰🇿 czekamy też na eurowizyjną wersję „World of Fairytales”, którą w Paryżu wspólnie zaśpiewają Alinur i Beknur. Wersję Alinura już znamy, gdyż zaśpiewał ją podczas selekcji, jednak Khabar TV stara się usuwać nagrania solowego występu z YouTube. Nie ma na razie żadnych informacji kiedy nowa wersja zostanie opublikowana. Według harmonogramu Europejskiej Unii Nadawców startujące w JESC 2021 telewizje powinny do dzisiaj oficjalnie zarejestrować zgłaszane utwory. Nie jest to jednak jednoznaczne z obowiązkiem publikacji piosenek.

🇮🇸 Islandczycy obejrzą Eurowizję Junior

Niespodzianka na Islandii. Telewizja RUV pokaże retransmisję finału Eurowizji Junior 19 grudnia o 19:45 czasu lokalnego. To spore zaskoczenie, bo nadawca islandzki nigdy nie był chętny do debiutu w konkursie. Nigdy nie pojawił się też w nordyckiej alternatywie dla JESC czyli w Melodi Grand Prix Junior, gdzie regularnie uczestniczyli reprezentanci ze Szwecji 🇸🇪, Norwegii 🇳🇴, Danii 🇩🇰 i Finlandii 🇫🇮. Do tej pory odbyło się pięć takich konkursów, dwukrotnie wygrywały Dania z Norwegią, raz wygrała Szwecja. Największym osiągnięciem Finów było trzecie miejsce. Ciężko stwierdzić skąd takie nagłe zainteresowanie telewizji RUV Eurowizją Junior i czy może mieć to związek z planowanym debiutem w 2022 roku. Islandia to jedyny kraj, który nie uczestniczy w JESC 2021, a jego telewizja będzie nadawać to wydarzenie. W zeszłym roku konkurs pokazywała macedońska MRT 🇲🇰 chociaż nie uczestniczyła wtedy w Eurowizji Junior. W 2019 i 2020 roku dostęp do JESC mieli też Litwini 🇱🇹 za pośrednictwem transmisji na TVP Wilno. W tym roku relacja na tym kanale nie jest planowana, gdyż polski nadawca nie jest organizatorem konkursu.

Kogo na Eurowizji NIE chcą Słoweńcy i Polacy?

Słoweński portal Evrovizija.com 🇸🇮 przeprowadził niedawno ankietę w której zapytał fanów o to, kogo nie chcieliby zobaczyć na Eurowizji w barwach swojego kraju. Okazało się, że najwięcej głosów zdobyli Raiven, Omar Naber (ESC 2005 i 2017), Lea Sirk (ESC 2018), Damjan Murko i duet BQL. Portal informuje też, że wielu miłośników Eurowizji jest przeciwna głosom klasycznym, ale też w ogóle wokalom męskim. Nie chcą też, by Słowenia wysyłała do Turynu balladę. Wielu internautów życzy sobie, by Słowenia wysłała kogoś „nowego”, ale przede wszystkim liczy się utwór, który musi być wyjątkowy. Czy to oznacza, że debiutanci będą mieli większe szanse w selekcji EMA? Na pewno będą mieli pokazać się rodakom, bo po to właśnie jest specjalny etap EMA Fresh. Inspirując się pomysłem Słoweńców Dziennik Eurowizyjny 🇵🇱 przeprowadził podobną ankietę na Facebooku. Zdecydowanym liderem zestawienia jest Norbi, drugie miejsce zajmuje Rafał Brzozowski (ESC 2021), a trzecie Zenon Martyniuk. W czołówce są też m.in. Joanna Moro, Bayer Full, Izabela Krzan czy APolonia. Jak widać, polscy fani obawiają się, że TVP ponownie zdecyduje się wysłać na Eurowizję wokalistę mocno związanego z nadawcą.

🇺🇦 Kazka szykuje się na 2023 rok?

Co ciekawego na Ukrainie? Telewizja UA:PBC na razie skupia się na wyborze idealnego producenta nowych preselekcji narodowych, jednak o Eurowizji nikt tam nie zapomina. Lokalni fani też tworzą listy „wymarzonych” reprezentantów, a niemal co roku pojawia się w nich Kazka, zespół założony w 2017 roku, lubiany także nad Wisłą. W 2019 grupa wystartowała w selekcjach, gdzie zajęła 3. miejsce z piosenką „Apart”. W wywiadzie dla „Vesti” muzycy przyznali, że start w „Vydbir 2019” dokonał się dla nich za wcześnie, nie byli wtedy jeszcze gotowi na takie wyzwania. Teraz jednak już są, a Oleksandra Zaricka (wokalistka grupy) zapewnia, że nabrała większego doświadczenia i czuje się pewniej jako liderka i głos formacji. Czy to znaczy, że Kazka powalczy o ESC 2022? Już wiemy, że nie. Grupa nie ma piosenki, którą mogłaby określić „hitem na Eurowizję”, a przygotowania do takiego konkursu muszą trwać znaczne dłużej, zwłaszcza, że Kazka chce startować w finale narodowym tylko po to, by go wygrać. Nie wykluczają, że postarają się by na 2023 być gotowymi do takiego udziału. Ich celem podczas występu na Eurowizji byłoby m.in. wykorzystanie konkursu jako platformy do pokazania się w nowych krajach. Co ciekawe, ESC jest wielkim marzeniem producenta Kazki – Yuri’eg Nikitina i on wcale tego nie ukrywa. Trzymamy więc za słowo i cierpliwie czekamy do 2023 roku.

Źródło: RAI, RTP, MRT, JuniorEurovision, Spotify, GPB, BNT, Wikipedia, Eurovoix, ESCbubble, Evrovizija.com, Facebook, Eurovision Club Ukraine, fot.: @simaoliveira.oficial

%d blogerów lubi to: