Eurowizja Junior: Znamy reprezentantkę Włoch • Varry Brava i nie tylko – kto chce zaśpiewać dla Hiszpanii na ESC 2022? • Echa ogłoszenia listy uczestników Festivali i Kenges

Na 38 dni do finału Eurowizji Junior 2021 poznaliśmy kolejną uczestniczkę konkursu. Telewizja RAI 🇮🇹 wewnętrznie wskazała Elisabettę Lizzę na reprezentantkę Włoch, a wokalistka zaśpiewa w Paryżu utwór „Specchio (Mirror on the Wall)”. I tyle na razie wiemy. Premiera piosenki odbędzie się wkrótce, nie znamy na razie twórców utworu. Elisabetta urodziła się w Ardo, od trzech lat występuje w musicalach i lokalnych konkursach wokalnych, a poza śpiewaniem uwielbia też taniec, grę na fortepianie oraz … włoską kuchnię. Będzie to siódma przedstawicielka Włoch w JESC. Kraj do tej pory dwukrotnie był na podium (a w 2014 roku wygrał). Dwa ostatnie starty kończyły się na 7. miejscu, a w 2020 Włochy zrezygnowały z udziału – powodem była pandemia. Od 2016 roku RAI wysyła na konkurs utwory dwujęzyczne, zapewne tak samo jest w tym roku. Tymczasem w Hiszpanii 🇪🇸 pojawił się już oficjalny klip do „Reir” Levi’ego Diaza. W teledysku występuje z nim czworo tancerzy. W piątek odbędą się oficjalne premiery utworów „Green Forces” z Macedonii 🇲🇰 (o 20:30 na MRT1) oraz „O Rapaz” z Portugalii 🇵🇹. Ten pierwszy wyciekł już do sieci, a osoby, które miały okazję się z nim zapoznać w wielu przypadkach wypowiadają się bardzo pozytywnie. Utwór z mocnym przesłaniem (to od każdego z nas zależą pozytywne zmiany na świecie) ma charakterystyczny refren oraz elementy bałkańskiego brzmienia.

Eurowizja 2022: Austria i Gruzja wybierają

Austria i Gruzja swoich reprezentantów na Eurowizję 2022 wybierają wewnętrzne. Eberhard Forcher z ORF 🇦🇹 poinformował, że wielu wykonawców z Austrii starało się i negocjowało udział w ESC, ale ostatecznie do ścisłego grona kandydatów weszło czterech artystów i to spośród nich ostatecznie wybrany będzie ten, który pojedzie do Turynu. Wiemy, że trzech z nich ma już spore doświadczenie w występach na żywo, z kolei czwarty jest aktualnie bardzo popularny na Spotify. Cała czwórka ma teraz pracować nad końcowymi wersjami swoich propozycji na ESC i wysłać je do ORF. Decyzja podjęta będzie w połowie listopada, a nazwisko uczestnika Eurowizji 2022 z Austrii poznamy w połowie grudnia. Gruzja 🇬🇪 jest już po dokonaniu wyboru. Telewizja GPB wskazała do Turynu zespół z oryginalnym pomysłem na reprezentowanie kraju. Co ciekawe, członkowie grupy mają być prezentowani etapowo by wzbudzić większe zainteresowanie – nadawca traktuje to jako nową strategię. Telewizja poinformowała, że brak preselekcji publicznych czy kontynuacji programu „Idol” spowodowane jest pandemią covid-19. Decyzja o tym, by wskazać przedstawiciela wewnętrznie podjęta została wspólnie przez zarząd stacji i producentów. Portal ESCplus zwraca uwagę, że odkrywanie członków grupy etapami może kojarzyć się z ormiańską strategią z 2015 🇦🇲 i formacją Genealogy, która była supergrupą złożoną z różnych wokalistów działających zazwyczaj solo. Zespół powsta tylko na potrzeby Eurowizji, reprezentować miał diasporę ormiańską rozsianą po całym świecie. Czy w Gruzji pojawi się podobny pomysł?

Izrael i Hiszpania: Kto chce do Turynu?

Za nami piąty odcinek „X Factor” w Izraelu 🇮🇱. Kolejni wykonawcy awansowali do następnej rundy. Są to Uriah Azari, Guy Sims, duet Stevie John oraz Amit. Odpadła May Maya Malul. Szósty odcinek emitowany był 11 listopada, a siódmy pokazany będzie 14 listopada. Do tej pory w programie pojawili się m.in. Linet (Kdam 1993), Sapir Saban (wygrała czwarty sezon „The Voice” w Izraelu), Shimi Tavori (Kdam 1991 i 1993) oraz uczestnicy poprzednich talent-shows – Inbal Bibi (pierwsza edycja „X Factor”), Adi Cohen i Liron Lev (Kokhav Nolad 2) czy Shahar Adawi (Rising Star 6). Tymczasem w Hiszpanii 🇪🇸 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do Benidorm Festival. Portal ESCplus zebrał informacje o tym, kto zgłosił się do preselekcji. Wśród chętnych są m.in. La decada Prodigiosa, Varry Brava (na zdj.), Rayden, Salva Ortega (prowadzący preselekcji 2017), katalońska grupa Siderland, transseksualna uczestniczka „Big Brother 9” – Amor Romeira, grupa Turista Sueca (która powstała w ramach żartu, ale stała się dość lubiana), Georgia Izquierdo (uczestniczka „La Voz Kids 6”), trio K!ngdom (znani z netflixowej piosenki „Valeria”), Lem Baquero (preselekcje 2016), Javi Mota („The Voice”, a także finalista albańskiego festiwalu Kenga Magjike), Victor Arbelo, Ramon Gato, Angel Ruiz (preselekcje 2017) czy Jorge Gonzalez, który ma przygotowywać utwór z „Dream Teamem” Filipa Kirkorowa. Niemal wszyscy wymienieni swoje plany zdradzili poprzez Twitter. Zobaczymy, kto z nich faktycznie zakwalifikuje się do półfinałów. Selekcje mają się rozegrać w ostatni tydzień stycznia w Palau Minicipal d’Esports L’Illa w Benidorm, który pomieści ok. 4 tys. widzów. Nie jest to jeszcze potwierdzone, ale finał Hiszpanie chcieliby zaplanować na 29 lub 30 stycznia. Nie wiadomo jeszcze, czy Benidorm Fest wzbogaci się o czwarty wieczór, w którym nie będzie rywalizacji .

🇦🇱 Nie ma FiK bez skandali. Co tym razem?

Ogłoszona we wtorek lista uczestników Festivali i Kenges spotkała się z mieszanymi uczuciami wśród albańskich jak i zagranicznych fanów. Pojawia się opinia, że liczono na większe nazwiska, zwłaszcza, że jest to 60. edycja festiwalu. RTSH poinformowała, że jurorzy przesłuchiwali utworów bez wiedzy o tym, kto je śpiewa lub kto je stworzył. Słuchając utworów każdy członek komisji miał dać tylko jednen komentarz: „przechodzi” lub „nie przechodzi” i na podstawie głosów ustalono stawkę. Wśród jurorów m.in. Ardit Gjebrea (ojciec Anny, reprezentantki Albanii na JESC 2021), Elton Deda, Klodian Qafoku czy Marjan Deda i Zefina Hasani mający reprezentować młodsze pokolenie. Pełna lista jurorów i uczestników dostępna jest TUTAJ. Dziennik „Telegrafi” zwraca uwagę, że na liście nie ma Mentora Haziri, który sam miał być zaskoczony tym, że jego utwór (publikujemy go poniżej) nie dostał się do stawki. Jak to zwykle w przypadku Albanii bywa, pojawiły się oskarżenia o korupcję. Komisję jurorów Mentor nazwał „komisją wstydu„, zaatakował też RTSH za brak jakiejkolwiek informacji zwrotnej o tym dlaczego, on – artysta z Kosowa 🇽🇰 – nie został przyjęty. Dodał, że wkrótce Kosowo będzie uczestniczyć w Eurowizji i lokalni artyści już nie będą marzyć o starcie w Festivali i Kenges. O FiK źle wypowiada się też kompozytor Miron Kotani – sam nie zgłosił żadnego utworu do preselekcji, bo nie lubi Eurowizji, ale też nie podoba mu się brak jasnych reguł FiK, zmienianie festiwalu w „konkurs wokalistów”, gdzie nazwiska twórców piosenek są niemal pomijane oraz uciążliwego (dla nowego reprezentanta) kontraktu z RTSH, czyli ze stacją która nie szanuje praw autorskich. Portal iMusicFun.it informuje, że w Fik60 pojawi się włoska grupa Shega 🇮🇹. Festivali i Kenges odbędzie się w dniach 27-29 grudnia, a prowadzącą będzie Jonida Maliqi (ESC 2019). Wśród faworytów wymienia się Albana Ramosaja i Ronelę Hajati.

Akcje dodatkowe:

  • Do 12 listopada trwa konkurs na identyfikację wizualną Dziennika Eurowizyjnego przed Eurowizją Junior. Szczegóły dostępne są TUTAJ.
  • Można już głosować w HOLFESTIVALEN i wybierać najlepsze polskie piosenki października. Szczegóły TUTAJ.
  • Do 14 listopada czytelnicy mogą podjąć się rozwiązania quizu dotyczącego historii Eurowizji Junior. Najlepsze wyniki dadzą możliwość zostania jurorem podczas plebiscytu „Nasz Faworyt JESC 2021”. Test znajduje się TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, MRT, Wikipedia, ESCplus, Telegrafi, RTSH, Sot, Instagram, fot.: Sala Apolo

%d blogerów lubi to: