EUROWIZJA: PRÓBY TECHNICZNE. Gruzja, San Marino, Austria, Albania, Litwa, Australia

Artykuły dotyczące poprzednich prób znajdziecie TUTAJ TUTAJ (niedziela) oraz TUTAJ TUTAJ (poniedziałek). Poranne próby z wtorku opisane są TUTAJ.  O 20:30 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego live podsumowujący dzisiejsze próby!

  1. Gruzja pierwsza dziś puszcza wiatry 🇬🇪
  2. Piqued Jacks z charyzmatycznym E-kingiem 🇸🇲
  3. Chcemy austriackich wizualizacji! 🇦🇹
  4. Flaga Albanii w występie do „Duje”? 🇦🇱
  5. Monika z brytyjskimi chórzystkami 🇱🇹
  6. Voyager wjechali na scenę Toyotą 🇦🇺

[15:51]

Gruzja już zaczyna swoją próbę, a za kulisami Iru pokazała swój biały strój oraz ozdobę na ręku.

Gruzja pierwsza dziś puszcza wiatry 🇬🇪

Gruzja jako pierwsza używa dziś maszyny do robienia wiatrów co dodaje dramatyzmu występowi i pozwala sukni Iru ruszać się w odpowiedni sposób, podobnie jak w klipie do „Echo”. Wokalistka ma na scenie podest, a w tle widzimy wirujący dym i burzę. „Wszystko razem tworzy niezwykle klimatyczny występ, a zapierający dech w piersiach wokal Iru już unosi się ponad sufitem areny” – napisano na Eurovision.tv. Reprezentantka Gruzji swoją pocztówkę kręciła w Tbilisi, a na nagraniu zobaczymy ją biegającą po mieście. Gruzińsko-ormiańska wokalistka wygrała „The Voice” co dało jej przepustkę do Liverpoolu. Jest to trzecia już zwyciężczyni Eurowizji Junior, która postara się o jak najlepszy wynik w dorosłym konkursie. JESC wygrała w 2011 roku jako członkini formacji Candy. „Skończyłam 11 lat gdy wygrałyśmy Eurowizję Junior. Pamiętam, że dostałam tort i poproszono mnie, bym wymyśliła życzenie. Uznałam, że moim marzeniem jest wyjazd na dorosłą Eurowizję” – wspominała w jednym z wywiadów. Przyznaje, że czuje presję bo po JESC musi wszystkim udowodnić, że wciąż jest coś warta. Udało jej się to w trakcie „The Voice”, chociaż łatwo nie było. Później przyszła praca nad eurowizyjnym utworem „Echo”, który opowiada o procesie poszukiwania miłości bo zanim ją znajdziemy, czujemy się zagubieni. Kiedy jednak uda się ją zdobyć, wszystko w nas zaczyna drżeć niczym echo.

[16:41]

Tak wyglądać będą stroje reprezentantów San Marino.

[16:44]

Mamy już zdjęcia z Gruzji i widzimy na nich podest Iru. Wokalistka będzie miała w swoim występie sporo ujęć nagranych z niewielkiej odległości. W tle na wizualizacjach dłonie, a wokół niej pojawi się dym. Gruzini w 2015 zostali przez taki dym niemal całkowicie zasłonięci, ale widać, że nie mają po tym traumy. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corrinee Cumming / EBU

Piqued Jacks z charyzmatycznym E-kingiem 🇸🇲

Wizualizacje w występie Piqued Jacks pokazują czerwone i czarne grafiki, jednak to jedynie tło dla prezencji i charyzmy E-Kinga, lidera formacji reprezentującej San Marino. Sporo jest tańca i energii. Wokalista ma świecącą marynarkę, pozostali członkowie ubrani są na czarno, chociaż jeden z Piqued Jacks ma czerwone spodnie. Zespół, który wygrał selekcje w niewielkim San Marino ma niewielkie szanse na sukces. Zazwyczaj znaleźć ich można na dnie różnych plebiscytów i głosowań, często w towarzystwie Theodora z Rumunii czy Blanki zwanej Bejbą. Mimo wszystko grupa się nie poddaje i walczyć będzie do końca, by wywołać jak najlepsze wrażenie na widzach przed telewizorem i w arenie. To zwierzaki sceniczne, uwielbiają imprezować i kochają żywą publiczność, co udowodnili m.in. w Warszawie na Polish Eurovision Party. Pomimo braku możliwości uruchomienia televotingu w San Marino Europejska Unia Nadawców nie zaoferowała SMRTV przejścia na system internetowy esc.vote mimo iż będzie on użyty w Australii, Izraelu czy w krajach nieuczestniczących w Eurowizji. Ponoć EBU nie opłacało się inwestować we wdrożenie głosowania internetowego w tak małym kraju. Nadawca inwestować chce i pięć dni temu pojawił się oficjalny klip do „Like an animal”.

Chcemy austriackich wizualizacji! 🇦🇹

Przesłanie, dudniące basy i świetne wokale oraz „szalenie dopracowany układ taneczny” – tak opisuje się występ Austrii czyli Teyi i Saleny. „Zabawny występ” – skwitowano. Zapewne publika szybko podchwyci proste ruchy wokalistek i wszyscy razem śpiewać będą „Poe Poe Poe”. Duet na scenie prezentuje się w biało-czerwonym (Salena) i czarno-czerwonym (Teya) stroju. Na razie nie wiemy nic o wizualizacjach, ale liczymy, że są i są świetnie, bo dziewczyny pokazywały już co nieco podczas pre-party w Londynie. Dwie mało znane (nawet w Austrii) wokalistki szturmem zdobyły serca fanów Eurowizji swoim utworem dotykającym trudnego problemu finansowania twórczości muzycznej. Wykorzystały do tego nazwisko amerykańskiego poety, dorzuciły prostą choreografię i to może być świetna recepta na viral w sieci. Awans z pewnością, zwłaszcza, że poziom drugiego półfinału określany jest jako niższy od pierwszego i Austriaczki są w nim głównymi faworytkami. Ostatnio swój utwór wykonały na żywo podczas lokalnej wersji „Tańca z Gwiazdami” oraz na wydarzeniu charytatywnym „Austria for Life” przed pałacem Schonbrunn.

[17:46]

Mamy już gruzińskiego tiktoka na którym lepiej widzimy dramatyzm stworzony w występie Iru. Dzięki bardzo dobremu wykorzystaniu ruchomych ekranów przygotowano prezentację, która znacznie różni się od innych. Gruzja jest na dobrej drodze by przełamać złą passę.

@eurovision

This thing is known…Iru’s first rehearsal was breathtaking 🫢 🇬🇪 #Eurovision2023 #Eurovision @IruKhechanovi

♬ original sound – Eurovision

[18:18]

Zdjęcia z San Marino prezentują ciekawe wizualizacje przestrzenne utrzymane w czerwonych barwach i z oczami po boku. E-king to kolejny wykonawca z Eurowizji 2023, który na scenie planuje … leżeć, co widać na jednym zdjęciu. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Flaga Albanii w występie do „Duje”? 🇦🇱

Na ścianie LED-owej w występie Albanii widzimy….flagę Albanii co jest dość dziwnym zabiegiem, ale musimy poczekać do publikacji zdjęć by ocenić, jak to faktycznie wygląda i czy chodzi o barwy flagi, czy faktycznie samego dwugłowego orła. W trakcie występu pojawia się sporo ognia. Cała rodzina ubrana będzie na czarno. Czekamy też na tik toka, by zobaczyć jaką choreografię przygotowano. Reprezentacja wyleciała z Tirany wczoraj, a jak twierdzą, podróży nie mogli się już doczekać. Albina na swoim Instagramie napisała, że jadą do Liverpoolu po zwycięstwo. Z pewnością wygrają głosowanie w Kosowie, które od lat walczy o debiut na Eurowizji i na razie nie ma na to zbyt wielu szans, ale może w tym roku głosować jako „Reszta Świata”. Nie wiemy na ile takie głosowanie cieszyć się będzie zainteresowaniem i czy Kosowarzy będą mieli tam siłę przebicia. I czy to pomoże rodzinie Kelmendi?

[18:45]

Są już zdjęcia Austrii i mamy wizualizacje! Edgar Allen Poe będzie widoczny na ekranach, ale nie tylko on bo Austriacy przygotowali sporo niespodzianek. Pojawi się nawet maszyna do pisania. Wszystko wygląda profesjonalnie, a cała koncepcja występu zdaje się być dobrze przemyślana. Galeria dostępna TUTAJ.

Monika z brytyjskimi chórzystkami 🇱🇹

Monika Linkyte występuje z czterema chórzystkami z Wielkiej Brytanii, a ich głównym zadaniem jest osiągnąć idealną harmonię wokalną i to się z pewnością uda! Chórzystki ubrane będą na czarno, a reprezentantka Litwy znów pojawi się w pomarańczowych barwach, ale w innym kostiumie niż tym, który znamy z preselekcji. Litwinka do Liverpoolu poleciała nie z Wilna, a z Kowna. Na lotnisku w Anglii czekała na nią niespodzianka – chociaż lot odbywał się późno w nocy, fani zebrali się by powitać Monikę i wręczyć jej kwiaty. Co ciekawe, opiekun delegacji LRT podczas Eurowizji 2023 także jest Litwinem i na co dzień pracuje w serwisie informacyjnym stacji BBC. Litwinów od samego momentu przylotu otacza aura Beatlesów i nie tylko dlatego, że lotnisko w Liverpoolu ma za patrona Johna Lennona. Hotel, w którym stacjonuje ekipa, utrzymany jest w klimacie legendarnej grupy. „Lobby i pokoje zdobią stylizowane wizerunki członków zespołu, a niektóre pokoje noszą nazwy piosenek Beatlesów” – relacjonuje LRT. Monika po przybyciu do hotelu od razu spotkała się ze swoim kwartetem chórzystek. „Nastrój jest świetny, czekałam na ten moment. Czuję się dobrze i jestem gotowa. Nie mogę doczekać się momentu, w którym stanę na scenie Eurowizji” – powiedziała.


E. Blaževič / LRT nuotr.

[19:08]

Telewizja litewska pokazała jak wygląda strój Moniki. Zdecydowanie więcej odkrywa niż ten, który miała w selekcjach.

E. Blaževič/LRT

[19:19] Telewizja litewska wyprzedza EBU i relacjonuje nam kulisy przygotowań Moniki. Zobaczcie poniżej:

[19:31]

Zmiany u bukmacherów. Dania pierwszy raz od 10 kwietnia znów znalazła się w top10 półfinału drugiego według notowań dotyczących tego, kto awansuje. Reiley ma już 60% szans. Blanka wróciła do poziomu z 29 kwietnia i ma 55% szans, co jednak wciąż daje 12. miejsce i brak finału. Estonia od 23 kwietnia i jest aktualnie na 11. miejscu, czyli najniższym od ponad miesiąca.

[19:34]

Na zdjęciach z próby Albanii widzimy wizualizacje przypominające czerwone krzewy. W niektórych momentach są też jaśniejsze barwy, które kontrastują z ubranymi na czarno wokalistami. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Voyager wjechali na scenę Toyotą 🇦🇺

Jako ostatni testują scenę Australijczycy. Na scenie mają syntezatory z lat 80. Vogayer wyglądają jak absolutni zawodowcy i rządzą sceną w Liverpoolu” – czytamy. Co ciekawe, na scenie stoi samochód, też w klimacie z lat 80. i w sportowym stylu. Jeden z kamerzystów, który zna się na autach poinformował, że jest to Toyota MR2. Australijczycy będą mieć też pirotechnikę. To drugi w tym roku samochód, który pojawia się na eurowizyjnej scenie po „kawałku” auta w scenografii Malty. Formacja Voyager to profesjonalna grupa działająca już od wielu lat i doskonale sprawdzająca się na scenie, ale też w klimacie Eurowizji. Członkowie zespołu nie tylko brali udział w paru pre-parties, ale też nagrali kilka coverów tegorocznych eurowizyjnych piosenek. Z wcześniejszych informacji wynika, że EBU ma podpisany z Australią specjalny kontrakt, który zezwala nadawcy SBS na start w Eurowizji pomimo statusu „członka stowarzyszonego”. Taki kontrakt obowiązuje już tylko do 2024 roku, ale z pewnością będzie przedłużony. Chyba, że Australii w tym roku nie pójdzie, a telewizja na konkurs się obrazi. Poniżej wygląd Toyoty MR2:

Fot. Wikipedia

[20:02]

Mamy już zdjęcia Litwy. Sama koncepcja występu nie zmieniła się od tej, którą znamy z finału preselekcji. Różnicą jest tylko strój Moniki oraz żywsze wizualizacje prezentujące różnego rodzaju symbole i rysunki zaczerpnięte litewskich wierzeń ludowych. Są one umieszczone w półkolu, które do złudzenia przypomina … turyńskie niedziałające słońce z 2022 roku. Galeria dostępna TUTAJ.

[20:19]

Z tiktoka San Marino wnioskować można, że występ zacznie się z wielkimi kobiecymi ustami na wizualizacjach. Później pojawią się tam też kolorowe pasy i innego rodzaju wzory.

@eurovision

Full of rizz, you can smell their stage presence a mile off! 🇸🇲 #Eurovision2023 #Eurovision @Piqued Jacks

♬ original sound – Eurovision

[20:25]

A co nam ujawnia tiktok Austrii? Kolejne elementy wizualizacji, m.in. pojedyncze słowa z tekstu przed ostatnim refrenem, w tym słynne już „urgh”. Teya i Salena wraz z czterema tancerkami wykonują prostą, ale przemyślaną choreografię i świetnie się przy tym bawią.

@eurovision

LET’S GO! Time for some POE POE POE 🇦🇹 #Eurovision2023 #Eurovision @whothehellareteyaandsalena

♬ original sound – Eurovision

[21:36]

Zdjęcia Australii dostępne na Eurovision.tv i widzimy tam toyotę w pełnej krasie. Wokalista Voyager będzie w niej siedział, a później samochód wykorzystany będzie jako podpórka pod nogi. Są też retro wizualizacje, pirotechnika i sporo ekspresji. Galeria dostępna TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[21:38]

Pojawiły się tiktoki Albanii i Litwy. U Albańczyków widzimy przede wszystkim emocje i mnóstwo czerwieni i czerni, bo z tych barw telewizja RTSH uwielbia na Eurowizji korzystać. W litewskim tiktoku widać zadowoloną Monikę w otoczeniu chórzystek. Zarówno od wokalistki jak i od występu bije pozytywna energia.

@eurovision

Albina and her fam bring fire, flames, and feels! 🔥🔥🔥🇦🇱 #Eurovision2023 #Eurovision @Albina Kelmendi

♬ original sound – Eurovision
@eurovision

Heartfelt harmonies from Lithuania’s Monika 🧡 🇱🇹 #Eurovision2023 #Eurovision @Monika Linkyte

♬ original sound – Eurovision

Na koniec tiktok australijski, na którym jest … moc! Zobaczcie sami:

@eurovision

Guarentee you’ve never seen anything like this before 🤯 🇦🇺 🚗#Eurovision2023 #Eurovision @Voyager

♬ original sound – Eurovision

Fot. VOI

%d blogerów lubi to: