Eurowizja: Próby techniczne. Norwegia, Malta, Serbia, Łotwa, Portugalia

  1. Metaliczny gorset Alessandry 🇳🇴
  2. Wszystkie graty Malty 🇲🇹
  3. Ulubione łóżko Kamili na scenie podczas występu Serbii 🇷🇸
  4. Łotysze bez ubrań! 🇱🇻
  5. Czerwone pióra Mimicat 🇵🇹

Metaliczny gorset Alessandry 🇳🇴

Portal Eurovision.tv podaje, że reprezentantka Norwegii będzie mieć na sobie metaliczny gorset i czarną pelerynę, czyli strój z którego możemy ją dobrze kojarzyć. Na scenie pojawi się grupa czterech tańczących osób z glo-stickami. Zastosowano lodowoniebieskie oświetlenie. Relacjonujący twierdzą, że „Queen of Kings” to świetne otwarcie półfinału, które na pewno zachwyci publiczność, która będzie z wokalistką śpiewać „laidadadilaida”. „Alessandra to mocny wybór Norwegii, a jej piosenka najpewniej dostanie się do finału ze względu na dużą dawkę energii, dobrą melodię i element orientalnej atmosfery” – mówił zaraz po finale selekcji duński dziennikarz Ole Tøpholm. Inni dziennikarze obecni na finale Melodi Grand Prix zwiastowali Norwegii zwycięstwo lub top5, jednak teraz emocje wokół „Queen of Kings” nieco opadły, a dla wielu internautów piosenka stała się już zbyt osłuchana. Jak zareagują widzowie? Przekonamy się już niebawem. „Mocny refren i prosty, feministyczny przekaz przyciągną szeroką publiczność, zwłaszcza młode i świadome kobiety, które zagłosują na Alessandrę” – mówił dziennikarz szwedzkiego „Aftonbladet” Torbjörn Ek. Tegoroczna delegacja norweska liczy ponad 15 osób. W plebiscycie „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego utwór zajął 7. miejsce w finale.

Team Norwegii (@christianebergersen)

[12:06]

Osobiście jestem przekonany, że Norwegia może wygrać w tym roku. Piosenka może mieć bardzo istotny wpływ na ludzi i miała go zaraz po tym, gdy została wydana w lutym. Myślę, że uzyskamy teraz ten sam efekt, gdy miliony widzów usłyszą ten utwór po raz pierwszy” – twierdzi redaktor norweskiego portalu ESCnorge. Dodał, że wcale nie będzie mu żal, jeśli w swojej opinii się pomyli, bo jak uznał, „trzeba być ślepym, głuchym i pozbawionym węchu, żeby nie zdawać sobie sprawy, że Szwecja jest głównym faworytem„. Tymczasem redakcja Eurovision.tv donosi, że telewizja NRK nie zdecydowała się na użycie efektów pirotechnicznych w występie Alessandry.

Wszystkie graty Malty 🇲🇹

Destiny (ESC 2021) powraca na eurowizyjną scenę jako tektura stojąca w imprezowej scenografii zbudowanej przez The Busker. Członkowie grupy znieśli na scenę mnóstwo rekwizytów, oddając w ten sposób klimat występu preselekcyjnego. Jest też żółta ławka parkowa, latarnia, czerwony samochód i mały pokój z sofą. Zespół tańczy i śpiewa w otoczeniu tych wszystkich dekoracji – „jest to sprytna opowieść wizualna w trzech aktach” – podaje portal Eurovision.tv. Dodatkowo następuje też zmiana stroju ze swetrów na srebrne cekiny w ostatnim refrenie. Nie zabraknie też epickiego saksofonu. Przed wyjazdem do Liverpoolu Maltańczycy mówili, że nie mają czego się obawiać i przygotowują się na wszystko, co nieoczekiwane. Nie są faworytami do zwycięstwa, ale wielu internautów liczy, że do finału się załapią. Ważne, że dzięki swojemu udziałowi w Eurowizji zdobyli wielu nowych słuchaczy oraz pokazali mnóstwo charyzmy i dystansu do siebie, patrząc zwłaszcza na to, co publikują w social mediach. W „Naszym Faworycie” zajęli ostatnie miejsce w finale.

[12:51]

Pojawiły się już zdjęcia z próby Norwegii, dzięki czemu możemy zobaczyć jak prezentuje się strój Alessandry, który jest nieco inny niż ten, w którym zaśpiewała podczas preselekcji. Widać też, że wokalistka w pewnym momencie zrzuca pelerynę. Na scenie towarzyszą jej dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Każdy trzyma glo-sticki. Pełna galeria zdjęć TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

Ulubione łóżko Kamili na scenie podczas występu Serbii 🇷🇸

Luke Black swój występ rozpoczyna od wielkiego rekwizytu-łóżka, który znamy już z preselekcji narodowych. Wykorzystano też ten sam motyw czterech zamaskowanych tancerzy z długimi ogonami. Ponoć ma się z tych węży wydobywać dym w momencie, gdy Luke je oderwie. Wizualizacje dotyczą gry video, pulsują w rytm piosenki „Samo mi se spava”, a dzięki temu całość jest surrealistyczna i hipnotyzująca. „Widzowie z pewnością nie zapomną tego występu” – czytamy. Reprezentant Serbii na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii, więc przyjechał tam jak do siebie. W jednym z wywiadów Konstrakta (ESC 2022) stwierdziła, że jego angielski jest bardzo dobry, co z pewnością pomoże mu w komunikacji. „Nie mogę uwierzyć, że para królewska widziała moją scenografię. Miło mi z powodu ich komplementów, mój team i ja ciężko nad tym pracowaliśmy, było pełno stresu ale też zadowolenia. Królowa Kamila ma gust” – stwierdził Luke na wieść o tym, że królowa-małżonka uznała iż to właśnie serbski rekwizyt, który widziała za kulisami, spodobał jej się najbardziej. Pewnie sama by się w nim położyła.

[13:19]

Kolejne zdjęcia! Widzimy tekturową Destiny z papierową czapeczką na głowie. Byłych reprezentantów jest tam więcej – są też Chiara, Ira Losco, Glen Vella, Fabrizio Faneillo i Claudia Faniello. Stroje reprezentantów takie same jak w poprzednich stylizacjach. Są też balony, saksofon, drogowskaz z napisami „Valetta” i „Sweaterland”, perkusja, pół czerwonego samochodu z rejestracją „The Busker”. Kolorowo, wesoło, różnorodnie – ciekawe, czy kamery to wszystko uchycą. Pełna galeria TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

[13:27]

Zgodnie z przypuszczeniami plecaki tancerzy serbskich są tak przygotowane, że ma się z nich wydobywać dym – ale tylko w ostatnim refrenie. Taki efekt sprawia, że wszystko wygląda jeszcze bardziej apokaliptycznie. Eurovision.tv zauważa, że Serbia to pierwszy kraj dzisiaj, który wykorzystuje efekty pirotechniczne. Najpewniej pojawią się one też w paru innych krajach podczas niedzielnych prób.

Łotysze bez ubrań! 🇱🇻

Pora na Łotwę, chociaż panowie z Sudden Lights mają pecha i ich bagaż nie dotarł do Liverpoolu. Ponoć utknął na lotnisku przesiadkowym w Niemczech, w związku z tym zespół dziś nie zaśpiewa w strojach scenicznych. Klimat występu jest taki sam jak w trakcie selekcji „Supernova”. Łotysze chcą wpłynąć na nasze emocje poprzez końcówkę utworu, która jest swoistym wyciszeniem. Formacja wyleciała do Liverpoolu wczoraj, a na lotnisku w Rydze żegnały ją media i fani. Pojawił się też ambasador Wielkiej Brytanii, który utwór „Aija” nazwał uroczym i życzył Sudden Lights przeżycia w Liverpoolu wspaniałych chwil. Członek zarządu LTV ma nadzieję, że selekcje „Supernova” wykreują kolejną gwiazdę łotewskiej sceny muzycznej, a Suddensi mają wszystko by taki status otrzymać. „Nie będę ukrywał, że jestem przyjemnie podekscytowany, bo ciężko pracowaliśmy przez te wszystkie miesiące” – mówił solista Andrejs Reinis Zitmanis dodając, że szczególnie dziękuje za wsparcie rodzinom i bliskim bo ostatni czas przygotowań dla nikogo nie był prosty.

[13:53]

Mamy już zdjęcia Serbii i to co na pewno rzuca się w oczy to taka sama scenografia i nastrój prezentacji ale w większym rozmiarze bo i sama scena jest znacznie potężniejsza. Luke ma też nieco inne strój, zdaje się, że lepszy niż z preselekcji. Zmieniony jest też rekwizyt, który przygotowano z innego materiału i ma lekko zmieniony kształt. Kojarzy się teraz bardziej z kwiatem niż ostrygą. Pełna galeria TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[14:32]

Trwa przerwa na lunch i kolejne próby dopiero od 15:10, ale pojawiła się już galeria zdjęć Łotwy. Brak wizualizacji, ale za to niezła gra świateł. Specjalne lampy dające ciepłe światło stoją też za członkami zespołu. Na scenie będzie też perkusja (druga już dzisiaj). Nie wiele więcej można powiedzieć o występie, zresztą jest to już czwarty dzisiaj, który wygląda bardzo podobnie do tego z preselekcji. Pełna galeria TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

[14:39]

Pojawił się już tiktok z Norwegią, gdzie widzimy Alessandrę zarówno za kulisami jak i na scenie (w pelerynie i bez). Zobaczcie poniżej:

@eurovision

Her name is she, queen of the stage! 👑🇳🇴 #Eurovision2023 #Eurovision @Alessandra Mele

♬ original sound – Eurovision

[15:12]

Kolejny TikTokowy update to Malta i także tutaj mamy sporo materiału zza kulis, ale też całkiem sporo wprost ze sceny. Panowie są podekscytowani i bawią się całą atmosferą przygotowań. Na TikToku widzimy też moment zmiany stroju.

@eurovision

The Busker bring the party! 🎉🇲🇹 #Eurovision2023 #eurovision @the_busker

♬ original sound – Eurovision

Czerwone pióra Mimicat 🇵🇹

Na początek w występie Portugalii słyszymy fortepianowe glissando co oznacza płynne przejście od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na danym instrumencie dźwięki. Cały występ kojarzy się z teatrem i jest to uproszczona wersja tego z preselekcji, bo … nie ma na scenie sofy. Są za to tancerze, którzy wykonują różne taneczne ruchy. Prezentacja utrzymana jest w czerwonych barwach i takie są też stroje wykonawców. Sukienka Mimicat jest w całości uszyta z czerwonych piór. Redaktorzy Eurovision.tv raczej nie oceniają wokalu na próbach, ale tutaj zrobili wyjątek podając, że piosenkarka brzmi niesamowicie. „Kabaret z klasą, który podoba się ludziom. Końcowy fragment jest OGROMNY” – podali. Mimicat nie jest faworytką Eurowizji i nawet nie jest zbyt często typowana do finału. To pierwszy dziś utwór, który w „Naszym Faworycie” nie przeszedł dalej. Czy to się zmieni po próbach? Przypomnę, że z uwagi na wypadek motocyklowy jeden z tancerzy Mimicat musiał zostać w Portugalii. Z wokalistką na scenie wystąpią Daniel Comito Soares, Ines Camiro, Wanda Camiro i Daniel Corinha.

[16:02]

Pojawił się tiktok Serbii, gdzie widzimy dokładnie jak wyglądają dymiące się plecaki tancerzy Luke Blacka, a także, że wykorzystana jest ta sama choreografia co w selekcjach, ale rozbudowana o możliwości więcej sceny. Sprawdźcie poniżej:

@eurovision

Hello? 🦞 Wake up…Luke has arrived! 🇷🇸#Eurovision2023 #eurovision @Luke Black

♬ original sound – Eurovision

[16:04]

Opublikowano już zdjęcia z próby Portugalii, a na nich doskonale widzimy jak piękny strój ma Mimicat. Tancerze ubrani są cali na czerwono i wykonywać będą wokół piosenkarki skomplikowaną choreografię. Zdaje się, że nikomu tej sofy nie brakuje, a dzięki temu występ będzie bardziej dynamiczny. Nie ma czasu na siedzenie, bo Portugalia rozkręci publikę. Cała galeria TUTAJ.

Sarah Louise Bennet / EBU

[16:47]

Jest już tiktok Łotwy, który niewiele pokazuje bo i na scenie nie dzieje się nic wyjątkowego. Warto jednak zwrócić uwagę na świetny klimat osiągnięty grą świateł. Nie każdy występ na Eurowizji musi być niezwykle bogaty w atrakcie wizualne, a akurat „Aija” jest utworem, który tego nie wymaga.

@eurovision

Lights! Camera! Latvia! 🎸🇱🇻 #Eurovision2023 #Eurovision @suddenlights

♬ original sound – Eurovision

[17:51]

Ostatni update w tym artykule to tiktok portugalski, na którym m.in. widać, że panowie tancerze mają bardzo prześwitujące stroje. Sporo choreografii kabaretowej, mnóstwo czerwieni i piór. Zobaczcie sami:

@eurovision

Bringing the CLASS and SASS 💃 ♥️ #Eurovision2023 #Eurovision @Mimicat

♬ original sound – Eurovision

Fot.: Corinne Cumming / EBU

%d blogerów lubi to: