Eurowizja 2023: Pierwsze próby techniczne. Na scenie pojawi się Loreen! Gdzie śledzić relację? • Blanka wystąpiła w „The Voice Kids”. Jak jej poszło? • EuroFestival w Liverpoolu pełen eventów okołoeurowizyjnych

Eurowizja: Dziś próby techniczne. Gdzie je śledzić?

W M&S Bank Arena w Liverpoolu rozpoczynają się dziś próby techniczne przed Eurowizją 2023. Z uwagi na zamknięcie dostępu do całego etapu prób tego typu, Europejska Unia Nadawców nie publikuje oficjalnego harmonogramu ćwiczeń na dziś. Dla mediów eurowizyjnych nic nie jest jednak straszne i w bardzo szybki sposób udało się dotrzeć do informacji, stąd wiemy, że próby sceniczne zaczynają się o 11:30 (czasu polskiego). Każda potrwa 30 minut. Pierwsza na scenie stanie Alessandra z Norwegii, a na koniec dnia swoją próbę będzie mieć laureatka wielu plebiscytów eurowizyjnych – Loreen. Nie są planowane dziś żadne oficjalne spotkania Meet & Greet czy konferencje indywidualne. Rozkład prób prezentuje się następująco (wg czasu polskiego):

  • 🇳🇴 11:30-12:00 Norwegia
  • 🇲🇹 12:10-12:40 Malta
  • 🇷🇸 12:50-13:20 Serbia
  • 🇱🇻 13:30-14:00 Łotwa
  • 🇵🇹 15:10-15:40 Portugalia
  • 🇮🇪 15:50-16:20 Irlandia
  • 🇭🇷 16:30-17:00 Chorwacja
  • 🇨🇭 17:10-17:40 Szwajcaria
  • 🇲🇩 17:50-18:20 Mołdawia
  • 🇸🇪 18:30-19:00 Szwecja

Gdzie śledzić? Teoretycznie wszystko ma być w jednym miejscu czyli w social mediach oficjalnej strony Eurovision.tv. Relacje mają się opierać na zakulisowym TikToku, ale też na galerii zdjęć czy krótkim opisie. I tyle. Warto jednak śledzić też profile reprezentantów i ich nadawców publicznych bo istnieje szansa, że pojawi się tam coś więcej czego nie będzie na Eurovision.tv. Dziennik Eurowizyjny będzie wyłapywać wszystkie możliwe do publikacji informacje w artykułach relacjonujących dzisiejsze próby. O 19:15 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego 45-minutowy live stream z podsumowaniem dnia.

Ostatnie przygotowania przed sezonem

Znamy kolejnych prezenterów punktów jurorskich w finale ESC 2023. Z Albanii 🇦🇱 12 punktów przekaże jak zwykle Andri Xhahu, prezenter radiowo-telewizyjny, a także komentator. Punkty ukraińskie zaprezentuje Zlata Ognevich 🇺🇦, reprezentantka kraju na Eurowizji 2013, a także współprowadząca Eurowizji Junior 2013. Znana wokalistka już trzeci raz poda punkty – wcześniej zrobiła to w 2014 i 2017 roku. Zlata to dziewiąty były reprezentant Ukrainy, który jest zaangażowany w Eurowizję 2023 w Liverpoolu. Timur Miroshnychenko, z którym Ognevich prowadziła Juniora, przygotowuje się do prowadzenia Ceremonii Otwarcia Eurowizji 7 maja. Timur i Sam Kwek pracują nad dialogami, scenariuszem, badają biografie artystów, wymyślają odpowiednie pytania i ciekawostki, które przekażą widzom. „Każdy ma swoje przekonania, religię, preferencje i stosunek do tych najgorętszych teraz spraw. Dlatego ważne jest, aby ważyć każde słowo” – tłumaczy Timur. Najdłuższą podróż na Eurowizję odbywają jak co roku reprezentanci Australii (chociaż w tym roku także Cypr, ze względu na australijskiego wykonawcę), a występ formacji Voyager 🇦🇺 przygotowany będzie przez Marvina Dietmanna, który w tym roku stoi też za ekipami z Armenii, Austrii, Niemiec, Gruzji, Cypru i Wielkiej Brytanii. W Portugalii doszło do zmiany w ekipie tanecznej Mimicat 🇵🇹. Renato Nobre z powodu wypadku motocyklowego nie poleci do Liverpoolu, a zastąpi go Daniel Courinha. W Polsce ostatnio media alarmowały o braku Egurroli w delegacji TVP. Teraz już wiemy, że choreografię do „Solo” ułożyła Paulina Maciejewska, która już od dłuższego czasu pracowała z Blanką i towarzyszyła jej też na pre-parties w Izraelu i Hiszpanii. Jak przyznała a rozmowie z portalem Eska.pl, była kiedyś związana zawodowo z Agustinem Egurrolą czy Tomaszem Barańskim, jednak teraz pracuje na swoje własne nazwisko.

Blanka z Bejbą we włosach. Leci do Liverpoolu w wyjątkowym dniu

Dziś Blanka z ekipą Warner Music i TVP wylatuje do Liverpoolu, a swoją pierwszą próbę będzie mieć 2 maja. Wczoraj wokalistka wystąpiła w ramach finału „The Voice Kids 6” śpiewając oczywiście „Solo”. Ponownie pokazano choreografię znaną już z preselekcji, ale nowością była specjalna ozdoba we włosach z napisem „Bejba” co pokazuje, że wokalistka wykorzystuje memiczny potencjał swojej własnej piosenki czy akcentu z jakim ją zaśpiewała. Wielu komentujących zwraca uwagę na poprawę wokalu oraz dodatkowe chórki, które mają wspomóc Blankę na scenie. Z uwagi na skupienie się na warstwie wokalnej, sam występ nie był zbyt energetyczny i można było mieć poczucie, że piosenkarka się stresuje. Jak będzie w Liverpoolu? Przekonamy się już niedługo. Ważne jest, że wielu internautów zauważa postępy, bo nie należy wątpić w to, że Blanka nad swoim występem w Anglii ciężko pracowała. Chociaż większość rankingów, plebiscytów i video-reakcji (w tym np. Conchity), notowań bukmacherskich czy artykułów w polskich mediach zwiastuje słabe miejsce dla Telewizji Polskiej w tegorocznym konkursie, warto walczyć do końca i przynajmniej nie mieć sobie nic do zarzucenia. Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, że Blanka do Liverpoolu wylatuje dzisiaj czyli w kolejną rocznicę debiutu Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. W 1994 roku Edyta Górniak zajęła za piosenkę „To nie ja” wysokie, 2. miejsce – do tej pory TVP nie potrafi nawet zbliżyć się do tego rezultatu. Niestety, także sama Edyta popsuła sobie wizerunek wśród wielu fanów Eurowizji poprzez tegoroczne zachowanie na preselekcjach i wpisy po finale narodowym.

EuroFestival rusza 1 maja. Co się wydarzy? 🇬🇧

Liverpool już żyje Eurowizją, miasto jest pełne żółto-niebiesko-różowych bannerów z charakterystycznym sercem, a eventy mnożą się jak grzyby po deszczu. Od jutra (1 maja) startuje „Euro Festival”, w ramach którego mieszkańcy i goście w mieście zetkną się z 24 nowymi wydarzeniami kulturalnymi, z czego aż 19 powstało przy współpracy brytyjskich i ukraińskich artystów. Nie wszystkie mają ścisły związek z Konkursem Piosenki Eurowizji, z kolei inne Eurowizję mają tylko w nazwie, jak np. „The Big Eurovision Read” przygotowane przez The Reading Agency i BBC Arts, które polega na publikacji specjalnej listy rekomendowanych książek, które można też przejrzeć w specjalnej przestrzeni w mieście, która jest temu dedykowana. W ramach EuroFestival konkursem zainteresowało się też znane i lubiane Muzeum Liverpoolu, które ma oferować specjalne eurowizyjne aktywności, w tym „Eurovision Walk of Fame” czyli specjalna wystawa AR dotycząca najbardziej ikonicznych eurowizyjnych występów. Co istotne, w muzeum będzie można też oglądać Eurowizję na dużych ekranach, a placówka planuje organizację także dodatkowych eventów w dni transmisji. W ramach „Euro Festival” odbędzie się też Queerovision, czyli seria wydarzeń kulturalnych związanych ze środowiskiem LGBTQ+. Jeśli wybieracie się do Liverpoolu, koniecznie zaopatrzcie się w aplikację mobilną VisitLiverpool, dzięki której nie przegapicie żadnego okołoeurowizyjnego eventu w tym mieście.

Źródło: EBU, Eurovoix, TVP, Facebook, VisitLiverpool, inf. własne, fot.: Liverpool Arena

%d blogerów lubi to: