Eurowizja: Let3 i Luke Black w Anglii. Jak ich „odprawiono”? • Centrum Prasowe bez zmian. EBU nie stać na dłuższą pracę dziennikarzy • Openings/Intervals: Nowe informacje o występach gościnnych

Eurowizja: Próby techniczne już w niedzielę! Let3 w Anglii

Już w niedzielę pierwsze próby techniczne z udziałem reprezentantów. Na scenie pojawią się przedstawiciele Norwegii, Malty, Serbii, Łotwy, Portugalii, Irlandii, Chorwacji, Szwajcarii, Mołdawii oraz Szwecji. Próby rozpoczną się chwilę przed południem i potrwają do wieczora, a każdy uczestnik spędzi na scenie 30 minut. Portal Eurovision.tv zaprezentuje internautom krótki film na TikToku prezentujący kulisy przygotowań poszczególnych reprezentantów, pojawią się też zdjęcia z próby oraz opis tego, co działo się na scenie. Dziennik Eurowizyjny zbierać będzie jutro te informacje by przygotować czytelnikom podsumowanie dnia prób. Ekipy rozpoczęły już podróż do Liverpoolu, a na swoich social mediach dzielą się zdjęciami z lotniska czy samolotu. W związku z ich odlotem do Anglii w wielu krajach przygotowano specjalne spotkania prasowe, co było okazją do udzielenia nowych wywiadów. Po tym, jak dwa dni temu członkowie chorwackiej grupy Let 3 🇭🇷 „teleportowali” się z Rijeki do Liverpoolu, dziś do Wielkiej Brytanii poleciała reszta delegacji, w tym jej szef Tomislav Štengl, który zdradził, że występ „letovców” nie będzie się zbytnio różnił od tego, co znamy z preselekcji czy pre-parties. „Niektóre elementy musieliśmy zmienić bo nasza i ich scenografia są nieporównywalne pod względem wielkości. Zmieniliśmy nieco choreografię więc spowodowało to modyfikację wizualizacji na ekranach LED, które w Liverpoolu są inaczej skonstruowane” – tłumaczy. Telewizja chorwacka HRT przypomina, że teleportację Let 3 do Liverpoolu obserwowały w Rijece tłumy ludzi, a reprezentantów pożegnali m.in. iluzjonista Andrej Škedl czy członkinie klapy Luka. Let 3 przenieśli się do Liverpoolu ze swoim złotym traktorem, a ich celem jest szerzyć tam miłość, pokój i radość.

Luke Black bez Konstrakty w Liverpoolu 🇷🇸

Chociaż Serbia nie jest w tym roku faworytem do wygrania Eurowizji, liczni przedstawiciele mediów zebrali się w siedzibie RTS by pożegnać Lukę Blacka (fot.) przed jego wylotem do Wielkiej Brytanii, gdzie i tak na co dzień mieszka. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, w delegacji Serbii nie ma w tym roku Konstrakty (ESC 2022), która jednak była obecna na spotkaniu i życzyła młodemu wokaliście by świetnie się bawił i czerpał z tego, co będzie się dziać w Liverpoolu. Creative Team telewizji RTS składa się zarówno z Serbów jak i Brytyjczyków, a cała ekipa ciężko pracowała nad zmianami w występie oraz działaniami promocyjnymi. Telewizja RTS twierdzi, że królowa-małżonka Kamila podczas zwiedzania kulis w Liverpool Arena zwróciła uwagę na ogromny rekwizyt reprezentanta Serbii. Ponoć bardzo jej się podobał. W siedzibie RTS pojawił się także ambasador Ukrainy w Republice Serbii oraz ambasadorka Wielkiej Brytanii. Życzyli powodzenia Blackowi i zwrócili uwagę na udaną współpracę telewizji BBC i UA:PBC przy organizacji tegorocznej Eurowizji. „Dopóki pierwszy raz nie stanę na tej scenie, nie mogę myśleć o miejscu, które zajmę. Wtedy dopiero będę wiedział co muszę poprawić i czy będę w top10” – mówi Luka, którego (póki co) głównym celem jest wejście do finału konkursu. Dyrektora Działu Rozrywki RTS, Olivera Kovačević przyznała, że ubiegłoroczny występ Konstrakty dał nadawcy nową falę inspiracji i wyznaczył drogę, którą telewizja chce iść. Sama Konstrakta nie tylko chwaliła Lukę (nad którego występem pracowała w Belgradzie), ale też odpowiadała na pytania dziennikarzy. Przyznała, że nie słuchała jeszcze wszystkich piosenek na tyle, by móc je ocenić, ale zwróciła uwagę na utwór z Finlandii i interesuje ją też piosenka hiszpańska.

Centrum Prasowe pozostanie zamknięte do 8 maja 🇬🇧

Europejska Unia Nadawców odniosła się do listu ośmiu nadawców i szefów prasowych na temat późnego uruchomienia Centrum Prasowego. Głównym zarzutem kilku telewizji (w tym Malty czy Polski) jest fakt, że uczestnicy pierwszego półfinału mają mniej czasu przed swoją rundą by udzielić wywiadów przybyłym do Liverpoolu dziennikarzom. Dave Goodman odparł, że jednym z powodów skrócenia czasu pracy Centrum Prasowego są finanse, bo otwarcie miejsca pracy dziennikarzy na więcej niż tydzień mocno nadszarpnie budżet konkursu, a dodatkowo większość profesjonalnych mediów dociera dopiero w drugim tygodniu. Tym samym po raz kolejny zasugerował, że zmiany wprowadzone w Press Center mają uderzyć w media fanowskie, których EBU chce się pozbyć i próbuje znacznie ograniczyć ich działalność. Goodman poinformował też, że zamknięcie prób ma chronić artystów przed krytycznymi komentarzami w momencie, gdy odbywają oni tylko próby techniczne. EBU stworzyło dla nich miejsce na wywiady i spotkanie z prasą w ramach sesji Meet & Greet w Euroclubie w dniach 3-5 maja, jednak będzie to przed przybyciem większości akredytowanej prasy. Dodatkowo jedynie 14 nadawców zdecydowało się na udział w takiej sesji. Pozostałe kraje póki co nie są tym zainteresowane. Nadawcą, który podpisał się pod listem była też stacja RTP z Portugalii, a portal ESCPortugal przypomina, że Centrum Prasowe było otwarte w Rotterdamie 15 dni, w Turynie 11 dni, a teraz już tylko 6.

Loreen znów coś wygrała. Czy wygra Eurowizję?

Loreen 🇸🇪 ma na koncie kolejną nagrodę! Wygrała już OGAE Poll, WiwiJury, jest też pierwsza u bukmacherów, a dzisiaj rano zdobyła tytuł „Naszego Faworyta” Dziennika Eurowizyjnego. Spodziewanie zwyciężyła też EuroJury portalu Eurovoix w którym wyniki tworzyli jurorzy międzynarodowi oraz internauci. Po połączeniu punktów Szwecja miała ich aż 559 i zdecydowanie pokonała drugą Francję 🇫🇷 (402) i trzecią Finlandię 🇫🇮 (307). W top5 znalazły się też Austria oraz Włochy. Blanka z „Solo” zajęła 31. miejsce pomiędzy Chorwacją (z którą punktowo zremisowała) a Grecją. Na ostatnim miejscu jest Rumunia. Samo głosowanie internautów wygrała Finlandia przed Austrią i Szwecją. Ostatnia była Rumunia, a Blanka zajęła 30. miejsce. Zwycięzca EuroJury ostatni raz wygrał Eurowizję w 2019 roku (Duncan Laurence). Rok temu w plebiscycie triumfowała Cornelia Jakobs ze Szwecji. Znamy kolejne wyniki głosowania klubów INFE. Grecy 🇬🇷 przekazali 12 punktów na konto Finlandii, 10 dostała Szwecja, a 8 Francja. Aktualnym liderem nadal jest Loreen (119), a w top3 są Finlandia i Norwegia. W ramach norweskiego panelu „Adresse Liverpool” 🇳🇴 pokazano kolejny już odcinek i tym razem najwięcej punktów zgarnęła piosenka z Austrii, która pokonała m.in. Izrael, Portugalię, Gruzję czy Niemcy. Po ocenie 27 utworów prowadzi Francja, która jako jedyna dostała wszystkie maksymalne noty, druga jest Finlandia, a trzecia Austria. Szwecja nie była jeszcze oceniona. Na ostatnim, 27. miejscu jest aktualnie Blanka (24 punkty), ale piosenki często uznawane w plebiscytach za gorsze od „Solo” (tj. San Marino czy Rumunia) nie były jeszcze ocenione.

Nowe informacje o Interval i Opening Acts Eurowizji 🇺🇦🇬🇧

Oficjalny Media Handbook nie podaje informacji o jakimkolwiek dodatkowym artyście, który miał się pojawić się gościnnie w finale Eurowizji 2023. Jeśli jeszcze ktokolwiek dodany zostanie do line-up’u to będzie to trzymane w tajemnicy tak jak w przypadku Justina Timberlake’a (2016) czy Madonny (2019). Wiemy, że pierwszy półfinał rozpocznie się od filmu pokazującego świętujący Eurowizję Liverpool, którego mieszkańcy witają Ukraińców. Bohaterem będzie mały chłopiec, który później pojawi się także na scenie w Liverpool Arena. Usłyszymy kultowy utwór „Together in Electric Dreams” oraz „Маяк” ukraińskiej formacji The Hardkiss. W Interval Act produkcja dała czas Alyoshy (ESC 2010) na opowiedzenie swojej osobistej historii związanej z koniecznością ucieczki ze swojego kraju. Razem z Rebeccą Ferguson zaśpiewają nową wersję „Ordinary World” Duran Duran. Następnie Rita Ora wykona medley swoich utworów, w tym nowej piosenki, której jeszcze nie opublikowała w wersji studyjnej. W drugim półfinale Mariya Yaremchuk (ESC 2014) zaprezentuje widzom najbardziej znane ukraińskie melodie, a w Opening Act dołączą do niej też raper OTOY i 14-letnia Zlata Dziunka znana z Eurowizji Junior. W Interval Act II półfinału będziemy mieć istne szaleństwo, a trzy niesamowite drag queens wezmą na warsztat największe popowe przeboje, a towarzyszyć im będzie tłum tancerzy. Choreografię do występu stworzył nominowany do nagrody BAFTA Jason Gilkison. Finał Eurowizji rozpocznie się od utworu „Stefania” formacji Kalush Orchestra, a następnie przyjdzie czas na paradę flag do ikonicznych brytyjskich piosenek … wymieszanych z eurowizyjnymi utworami Ukrainy. To właśnie wtedy wystąpią Go_A, Tina Karol, Verska Serduchka i Jamala oraz najpewniej Ruslana. W Interval Act pojawi się Sam Ryder, który zaśpiewa nie tylko „Spaceman”, ale też nowy utwór „Mountain„. Będą też gwiazdy Eurowizji (w tym Cornelia Jakobs ze Szwecji czy Sonia z UK) mierzące się z utworami najbardziej znanych artystów pochodzących z Liverpoolu, w tym grupy The Beatles.

Źródło: HRT, RTL, EBU, RTS, przegląd serbskich mediów, ESCbubble.com, ESC Portugal, Eurovoix, BBC, inf. własne, fot.: VASSO VU

%d blogerów lubi to: