Eurowizja 2023: Blanka w finale! Co dalej? Fani typują wynik dla „Solo” • Kontrowersje wokół Centrum Prasowego. Mnóstwo zakazów i ograniczenie dostępu do wywiadów • Szwecja wygrywa OGAE Poll 2023! A jak wyglądają wyniki „Naszego Faworyta”?

Eurowizja: Problem z Centrum Prasowym. TVP wspiera konkurencję

Szwedzki tabloid Aftonbladet dotarł do listu, który część szefów prasowych delegacji skierowała do odpowiedzialnego za Centrum Prasowe i komunikację Dave’a Goodmana. Pismo powstało z inicjatywy telewizji maltańskiej 🇲🇹, a podkreślono w nim niesprawiedliwość, jaka spotkała uczestników pierwszego półfinału Eurowizji 2023. Ze względu na fakt, że Centrum Prasowe otwarte będzie dopiero od 8 maja, wielu dziennikarzy akredytowanych dotrze do Liverpoolu właśnie w tym okresie, a to oznacza, że nie będą mieć kiedy zrobić wywiadów z reprezentantami z wtorkowej grupy, gdyż artyści będą zajęci próbami generalnymi. W tym samym czasie ekipy z drugiego półfinału będą miały całe dwa wolne dni na promocję i aktywność w wywiadach. Chociaż sprawa dotyczy pierwszego półfinału, wśród sygnatariuszy listu są też delegacje z drugiej grupy, m.in. Polska 🇵🇱 czy San Marino 🇸🇲. Autorzy pisma proszą o zmianę decyzji dotyczącą otwarcia Centrum Prasowego i chcą, by obiekt uruchomiony był dla dziennikarzy wcześniej. Małe są jednak szanse na to, że EBU zmieni swoją decyzję, zwłaszcza, że ogłoszona ona była już w marcu. Organizatorzy zapewniają, że artyści będą mieli sesję wywiadową i spotkanie z prasą w ramach Meet & Greet w Euroclubie w dniach 3-5 maja, jednak wtedy wielu dziennikarzy może nie być obecnych w Liverpoolu. Okazją do wywiadów będzie więc Ceremonia Otwarcia Eurowizji i Turkusowy Dywan, jednak wtedy nie ma czasu na dłuższe rozmowy. To nie jedyne planowane w tym roku obostrzenia. Europejska Unia Nadawców najpewniej zakazała prowadzenia jakichkolwiek live streamów w trakcie trwania prób generalnych (nawet jeśli są robione przy użyciu Online Press Center i bez obrazu oraz głosu z prób), dodatkowo nagrań jakie dziennikarze przygotują w trakcie próby prasowej w Arenie nie można publikować na YouTube. Zabronione jest też nagrywanie i publikowanie występów z prób jurorskich i Family Show, a zapis ten dotyczy także widzów.

To koniec sezonu prób jaki znaliśmy 🇬🇧🇺🇦

Producenci Eurowizji oraz EBU chcą skupić całą uwagę fanów na swoich ekskluzywnych materiałach, korzystając przy tym z partnerstwa z TikTok. W dniach 3-6 maja Timur Miroshnychenko będzie prowadził tik-tokowe „live rozmowy” z uczestnikami zaraz po ich próbach technicznych. Każda z rozmów trwać ma około 25 minut. Planowane są też konferencje prasowe nowych finalistów (wtorek i czwartek 23:30) oraz zwycięzcy (niedziela 1:00 w nocy) czy spotkanie z EBU/BBC (środa 10 maja o 18:30) i prezenterami konkursu (piątek 12 maja o 18:30). Nowością jest fakt, że artyści, którzy zdobędą przepustkę do finału, swoje „połówki” kolejności startowej losować będą poza kamerami i przed konferencją prasową. Finaliści z Big5 (Włochy, Hiszpania, Niemcy i Francja) wylosują połówki w trakcie TikTok Lives po drugiej próbie technicznej. Samo Centrum Prasowe jest w tym roku znacznie zmniejszone i pomieści raptem 700 osób. Znajduje się ono w obiekcie obok Liverpool Areny – Liverpool Exhibition Centre Hall C. Centrum Konferencyjne umieszczono natomiast w budynku ściśle przylegającym do głównej hali. Centrum Prasowe ma dać pracującym dostęp do superszybkiego internetu, będą tam też wielkie ekrany na których można śledzić próby, pokoje wywiadowe (nie wiadomo po co, skoro nie będzie z kim i kiedy robić wywiadów), szafki, dostęp do punktów gastronomicznych i wody, a także standy promocyjne miasta Liverpool, sponsorów konkursu i Moroccan Oil. Online Media Centre, z którego w tym roku korzystać będzie Dziennik Eurowizyjny, daje dostęp do streamów z prób generalnych oraz transmisji półfinału i finału, a także z konferencji prasowych. Będzie stamtąd można ściągnąć także nagrania podsumowujące konferencje oraz zdjęcia czy rolki do publikacji. Konferencje prasowe prowadzić będą Timur Miroshnychenko (współgospodarz dwóch Eurowizji Junior i Eurowizji 2017), Jermaine Foster z Birmingham oraz popularna prezenterka radiowo-telewizyjna z Ukrainy – Mariia Vynogradova.

Dziennik Eurowizyjny od soboty 29 kwietnia aż do 16 maja prowadzić będzie wszelkie możliwe relacje zarówno w formie pisemnej jak i live streamów na grupie Facebook oraz publikować materiały, do których uda się dotrzeć. Przez dwa tygodnie artykułów z pewnością będzie więcej, dlatego śledźcie stronę by być na bieżąco i niczego nie przegapić!

Szwecja wygrywa OGAE Poll 2023 🇸🇪

Znamy zwycięzcę OGAE Poll 2023! Po zaciętej walce ostatecznie triumfatorem została Szwecja czyli Loreen i jej „Tattoo”. Ostatnie punkty zaprezentowano z OGAE Czech Republic 🇨🇿 (50 osób), OGAE Finland 🇫🇮 (204 osoby) i OGAE Azerbaijan 🇦🇿 (14 osób). Azerowie i Czesi 12 punktów dali Szwecji, Finowie natomiast Francji, która od Czechów dostała 10 punktów. Nasi sąsiedzi notę 8-punktową przekazali Norwegii, która z kolei dostała od Finów i Azerów 10 punktów. Austria zgarnęła 8 punktów zarówno od Azerbejdżanu jak i Finlandii. Ostatecznie zagłosowały 42 kluby, a Szwecja zebrała łącznie 423 punkty co dało jej przewagę prawie 30 punktów nad Finlandią. Trzecia była Francja, a w top5 znalazły się też Norwegia i Austria. Blanka za „Solo” otrzymała 2 punkty, co oznacza remis z Niemcami i Maltą na odległym miejscu. Osiem krajów w ogóle nie otrzymało punktów. Najniższa nota dla Loreen to 1 punkt z Luksemburga. Najsłabsza ocena dla Finlandii to 3 piunkty z Łotwy, a dla Francji 0 z Ukrainy. Szwecja wygrała OGAE Poll po raz piąty, z czego drugi rok z rzędu. Ostatnim zwycięzcą głosowania OGAE, który faktycznie wygrał Eurowizję był Izrael w 2018 roku. Punkty z INFE Turcja 🇹🇷 także już rozdano – 12 punktów trafia do Finlandii, 10 do Szwecji, a 8 do Hiszpanii. Liderem głosowania jest Szwecja (109), druga jest Finlandia (87), a trzecia Norwegia (81). 30 reprezentantów ma w tym rankingu jakiekolwiek punkty – Blanka nie dostała na razie jeszcze nic. W Estonii 🇪🇪 pokazano szósty odcinek panelu „Eurovisiooni laulud 2023”. Wygrał Cypr, którego oceniono najwyżej. Andrew pokonał w ten sposób reprezentantów San Marino, Serbii, Albanii, Chorwacji i Islandii. W rankingu WiwiJury wygrała z kolei Szwecja, która otrzymała średnią ocen 9,31 i w ten sposób o 0,07 poprawiła swoją notę z 2012 dla „Euphorii” oraz jest nową rekordzistką tego plebiscytu.

Nasz Faworyt 2023: Sprawdź pierwsze wyniki

Dziennik Eurowizyjny rozpoczął publikację wyników plebiscytu „Nasz Faworyt 2023”. Poniżej znajdziecie nagrania prezentujące wyniki dla miejsc 21-26, 16-20 oraz 11-15. W sobotę dowiemy się kto wygrał! Szczegółowe wyniki (także dla półfinałów) przedstawione będą po premierze pełnego zestawienia.

Miejsca 21-26.

Miejsca 16-20.

Miejsca 11-15.

Fani typują wynik Blanki w Liverpoolu

W ramach głosowania finałowego przeprowadzono też ankietę dotyczącą szans Blanki i jej „Solo” na Eurowizji. Powtórzone zostały pytania zadane czytelnikom już w marcu by sprawdzić, jak zmieniły się proporcje w głosowaniu. W ankiecie udział wzięło ponad pół tysiąca osób. O ponad 4,5% spadła pewność czytelników co do awansu „Solo”. Aktualnie 51% ankietowanych uważa, że TVP awansuje do finału. 49% sądzi, że Blanka zostanie wyeliminowana. Co ciekawe, w pierwszej ankiecie na ten temat (realizowanej w emocjach po skandalu na TBSE) aż 73,1% osób uważało, że Blanka na Eurowizji szybko odpadnie. 46,5% osób jest zdania, że jeśli Blanka znajdzie się w finale, zajmie tam niskie miejsce – przedział 21-25. W marcu za taką opcją głosowało 56% osób. 20,5% osób zaznaczyło przedział miejsc 16-20 (w marcu było ich więcej bo 25,3%), a 19,2% wskazało ostatnie miejsce ( to spory skok, bo w marcu za taką opcją było tylko 6,7% osób). 6,6% jest zdania, że Bejba wywalczy miejsce od 11. do 15. , 1,7% liczy na drugą połowę top10, 2,4% jest zdania, że „Solo” zajmie jedno z czołowych miejsc (od 2. do 5.), a 3% obstawia wygraną. Na te najlepsze opcje nikt w marcu nie głosował, więc w ciągu dwóch miesięcy pojawiły się osoby, które wierzą w sukces piosenkarki. Jeśli jednak „Solo” nie spodoba się widzom i odpadnie w półfinale, to 53,5% osób uważa, że zajmie 12-15. miejsce w półfinale (w marcu za taką opcją głosowało 60,2%). 11. miejsce (pierwsze pod kreską) obstawia 32,3% (w marcu niemal tak samo bo 32,8%), a ostatnie miejsce zaznaczyło 14,2% ankietowanych (w marcu o połowę mniej). Aż 65,7% głosujących nie zamierza wspierać Blanki w przyznanej jej roli reprezentantki Polski. To spadek w stosunku do ankiety po finale preselekcji gdy deklarację braku wsparcia dało aż 80% osób! Polska delegacja wylatuje do Liverpoolu w niedzielę o godzinie 16:00 z Warszawy. Ekipa skorzysta z linii WizzAir na rejsie bezpośrednim. TVP organizuje spotkanie z mediami, jednak zaproszeni zostali jedynie przedstawiciele wybranych przez osoby decyzyjne dzienników czy portali. Z racji apelu jaki przygotowały polskie media eurowizyjne oraz ze świadomego braku wsparcia dla TVP, nie zaproszono nikogo z fanów konkursu co jest w pełni zrozumiałe i z korzyścią dla obu stron sporu.

Źródło: Wiwibloggs, Aftonbladet, EBU, BBC, OGAE Poll, Eurovoix, Dziennik Eurowizyjny, inf. własne, fot.: EBU/BBC

%d blogerów lubi to: