Eurowizja 2023 za kulisami. Współpraca EBU z nadawcami publicznymi. Na co mogą liczyć, a co jest zakazane? • Komentatorzy i prezenterzy punktów – nowe nazwiska • Remis w OGAE Poll – Szwecja i Finlandia idą łeb w łeb

Eurowizja: EBU dostarczy nadawcom materiały

Na dniach delegacje zaczną pojawiać się w Liverpoolu, a od niedzieli rusza eurowizyjny sezon składający się z dwóch tygodni (harmonogram TUTAJ). Pierwszy tydzień poświęcony będzie próbom technicznym, które w tym roku są zamknięte dla prasy, a jedyne relacje dostępne będą na stronie Eurovision.tv oraz na oficjalnych social mediach. Poza areną odbywać się będzie sesja Meet & Greet z udziałem chętnych reprezentantów, którzy w dniach 3-5 maja mogą pojawić się w Euroclubie by spotkać się z dziennikarzami i członkami klubów OGAE. Będzie to okazja do spotkań indywidualnych czy przeprowadzenia wywiadów, a sesje mają być też transmitowane na TikToku. Drugi tydzień będzie gorący. Rozpocznie się 7 maja Ceremonią Otwarcia Eurowizji, transmitowaną na YouTube Eurovision. W następnych dniach próby generalne oraz transmisje na żywo. Akredytowani dziennikarze będą mieć dość ograniczone pole manewru w Centrum Prasowym, ale nadawcy publiczni, którzy uczestniczą w konkursie mogą liczyć na pomoc EBU i BBC. Zależnie od telewizji, widzowie mogą śledzić specjalne programy dotyczące Konkursu Piosenki Eurowizji lub oglądać reportaże w programach informacyjnych danej stacji albo na stronie internetowej czy social mediach nadawcy. Fani szczególnie lubią telewizję hiszpańską RTVE, która często publikuje spore fragmenty z prób, nie tylko swojego reprezentanta. Od 7 maja EBU News Exchange będzie codziennie przesyłać nadawcom publicznym szereg materiałów realizowanych przez BBC. Znajdą się tam nagrania zakulisowe, fragmenty wywiadów, reakcje fanów i wiele innych ciekawostek, które telewizje mogą wykorzystać wedle własnego uznania. Takich materiałów nie zobaczymy nigdzie indziej. Dodatkowo każda telewizja uczestnicząca może transmitować lub retransmitować konferencję prasową zwycięzcy lub nowych finalistów. EBU prześle także materiał podsumowujący z tych spotkań.

Próby także dla telewizji publicznych

Nadawców publicznych także obowiązują restrykcje. EBU zakazuje publikacji nagrania całej próby (gdzie wybrzmiewa cały utwór konkursowy) – obowiązuje ograniczenie to 10 sekund jeśli nadawca realizuje własny materiał z prób. Czy to będzie w tym roku respektowane? Oczy fanów na pewno zwrócą się na stację RTVE z Hiszpanii 🇪🇸, która rok temu publikowała znacznie dłuższe fragmenty. Europejska Unia Nadawców udostępnia też prawo do transmisji Ceremonii Otwarcia Eurowizji i spaceru po turkusowym dywanie. Całe wydarzenie ma trwać około 5 godzin. Planowany czas trwania konferencji prasowych po półfinałach to po 45 minut, z kolei spotkanie prasowe ze zwycięzcą Eurowizji zaplanowano na 70 minut, ale zazwyczaj kończy się ono wcześniej. Nadawcy publiczni otrzymali już informacje o tym kiedy odbędą się pełne próby sekwencji głosowania w finale z udziałem osób podających punkty. W tym roku w roli prezenterów zobaczymy m.in. pierwszą reprezentantkę Izraela na ESC – Ilanit 🇮🇱, finalistkę szwajcarskich selekcji Chiarę Dubey 🇨🇭, przedstawicielkę Hiszpanii 2014 – Ruth Lorenzo 🇪🇸, prezenterkę selekcji serbskich Draganę Kosjerinę 🇷🇸 czy autora książki „The Eurovision Song Contest – The Official History” Johna Kenney’ego O’Connora 🇸🇲, który poda punkty z San Marino. Pierwszy półfinał Eurowizji 2023 pokazany będzie na żywo 9 maja o 21:00 i potrwa 145 minut. Półfinał drugi będzie mieć transmisję 11 maja o 21:00, z kolei finał 13 maja. Widowisko finałowe ma trwać około 235 minut.

Blanka remisuje z Voyager, Loreen z Kaariją

Kolejne punkty klubów OGAE przed nami! OGAE Rumunia 🇷🇴 (15 osób) i OGAE Malta 🇲🇹 (36 osób) dały 12 punktów Szwecji 🇸🇪 z kolei klub EC Germany 🇩🇪 (161 osób) przyznał najwyższą notę Finlandii 🇫🇮. Szwecja zajęła u Niemców drugie miejsce, a Francja trzecie. Maltańczycy na drugim dali Norwegię, a na trzecim Włochy, z kolei Rumuni 10 punktów przesłali do Włoch, a 8 do Izraela. OGAE Rumunia to jedyny klub, który przydzielił punkty Azerbejdżanowi 🇦🇿 – i to całkiem sporo, bo aż 4! Na Malcie aż 3 punkty dostał Cypr, a 1 punkt trafił na konto Blanki. Tym samym wokalistka ze Szczecina ma już na koncie łącznie 2 punkty co daje jej 23. miejsce i remis z Australią, Niemcami oraz Maltą. Remis mamy także na pierwszym miejscu! Loreen i Kaarija mają po 380 punktów. O tym kto wygra zadecydują pozostałe kluby – czekamy na punkty z Azerbejdżanu, Czech, Finlandii i Łotwy. Najpewniej zwycięzcą zostanie Szwecja, w związku z tym, że Finlandia nie będzie mogła na siebie zagłosować. Klub INFE Australia 🇦🇺 przekazał punkty w plebiscycie tej sieci. 12 punktów zgarnęła Finlandia, 10 Włochy, a 8 Szwecja. Aktualnie liderem klasyfikacji jest Loreen z 99 punktami. Na drugim miejscu mamy remis – Norwegii i Finlandii (po 75 punktów). Piosenka z Finlandii otrzymała bardzo wysoką notę w Wiwi Jury, plebiscycie w którym utwory ocenia redakcja portalu. „Cha Cha Cha” zdobyło 8,97/10. Finlandia pokonała tym samym Austrię (8,44), ale wciąż czekamy na ocenę piosenki „Tattoo”. Wysoko są też Hiszpania (8,17), Norwegia (8,06), Wielka Brytania (7,94), Francja (7,83) czy Słowenia (7,75). Blanka ma dość niską ocenę (4,81) i wypadła w rankingu lepiej od reprezentantów San Marino i Rumunii.

Kto komentuje konkurs?

Nicolai Molbech 🇩🇰 będzie komentował Eurowizję 2023 dla Danii. Znany prezenter robił to już wcześniej – w latach 2008-2010 i w 2021-2022 razem z Henrikiem Millingiem. W Portugalii 🇵🇹 mamy duet komentatorów – Jose Carlos Malato relacjonować będzie show z Nuno Galopim. Jose prowadził preselekcje narodowe, a Nuno będzie komentować ESC już po raz szósty. Na Cyprze 🇨🇾 relację także przygotują dwie osoby – Melina Karageorgiou i Alexandros Taramountas. We Francji półfinały komentować będą Anggun 🇫🇷 (ESC 2012) oraz Andre Manoukian (jeden z jurorów ostatnich preselekcji). W finale ich zadanie przejmą uwielbiani Laurence Boccolini i Stephane Bern. Pomimo skandalu i odejścia z komisji selekcyjnej reprezentanta Holandii, Jan Smit 🇳🇱 (współprowadzący ESC 2021) pozostaje w roli komentatora Eurowizji dla NPO1. Relację przygotuje razem z Cornaldem Maasem. W Słowenii bez zmian – od 2008 roku ESC komentuje dla RTV SLO 🇸🇮 dziennikarz i prezenter Andrej Hofer. Dla Szwedów wszystkie części Eurowizji relacjonować ma Edward af Sillen, natomiast w finale dołączy do niego Mans Zelmerlow 🇸🇪 (ESC 2015). Dodatkowo szwedzkie radio SR P4 przygotuję własną transmisję z komentarzem Cornelii Noren. Poza 37 uczestnikami Eurowizji konkurs pokazany będzie także w Macedonii 🇲🇰 (MRT1) i w Stanach Zjednoczonych 🇺🇸 (NBC – Peacock). Transmisja internetowa dostępna będzie na kanale Eurovision na YouTube oraz na TikToku.

źródło: EBU.ch, Wikipedia, Eurovoix, OGAE Poll, Wiwibloggs, inf. własne, fot.: M&S Bank Arena

%d blogerów lubi to: