Eurowizja 2023: Karol III z żoną zaprezentowali scenę konkursu • Plebiscyty przed ESC 2023 – kto wygrywa? • Zmiany w występie Szwecji, nowy choreograf w TVP • Macedonia szuka reprezentanta do Nicei

Eurowizja: Scena rozświetlona! Zobacz jak wygląda 🇬🇧

Król Karol III z małżonką Kamilą odwiedzili dziś M&S Bank Arenę w Liverpoolu gdzie oficjalnie rozświetlili zbudowaną już scenę Eurowizji 2023. Nie obyło się bez wpadki i kontrowersji. Na nagraniu z wydarzenia widać, że nowemu i niezbyt lubianemu królowi wciskanie specjalnego guzika nie do końca wyszło. Król Karol III dość niezgrabnie próbował trafić palcem w przycisk, co szybko stało się obiektem żartów na Twitterze. Media podają też, że w Liverpoolu zebrała się grupa osób protestujących przeciwko monarsze. Para królewska spotkała się w arenie z prowadzącymi konkurs, organizatorami i producentami, a także z reprezentantką Wielkiej Brytanii – Mae Muller. Sama scena widoczna jest w pełnym oświetleniu na opublikowanym nagraniu oraz na zdjęciu. Jej powierzchnia to 450 metrów kwadratowych, a istotnymi elementami są ruchome ekrany LED-owe o łącznej powierzchni 220 metrów kwadratowych. Dodatkowo zastosowano 1500 metrów świateł led-owych. Wygląd sceny ma nawiązywać do szeroko otwartych ramion. Wśród komentarzy pojawiają się zarówno pozytywne opinie jak i takie sugerujące, że scena wydaje się być dość niewielka. Zobaczymy jednak jak prezentować się będzie w oku kamer. Pierwsze oficjalne telewizyjne nagrania mamy zobaczyć pod koniec przyszłego tygodnia, gdy Eurovision.tv opublikuje fragmenty występów z II prób technicznych. Harmonogram prób dostępny jest TUTAJ.

„Public Reacts” bezlitosne dla „Solo”

Nowe głosowania klubów OGAE. Belgowie 🇧🇪 (226 osób) i Litwini 🇱🇹 (23 osoby) 12 punktów przyznali Szwecji 🇸🇪, a 10 Finlandii. 8 punktów z Belgii dostała Francja, a z Litwy Włochy. OGAE Irlandia 🇮🇪 (216 osób) najwyższą notę przyznało Finlandii 🇫🇮, 10 Szwecji, a 8 Francji. La Zarra 🇫🇷 straciła już szansę na wygraną w plebiscycie i aktualnie zajmuje 3. miejsce z 254 punktami. Zwycięzcami mogą być już tylko reprezentanci Finlandii (355) lub Szwecji (346). Do końca głosowania pozostało już tylko osiem brakujących punktacji. W top5 nadal utrzymują się Norwegia z Austrią. W glosowaniach INFE Włosi 🇮🇹 dali 12 punktów Szwecji, aż 10 Niemcom, a 8 Norwegii. Finlandia dostała 4 punkty. Gruzini 🇬🇪 także najwyższą notę przyznali Loreen, aż 10 zgarnęła Armenia, a 8 Francja. Także tutaj „Cha Cha Cha” poradziło sobie słabo – dostało 1 punkt. W EuroJury komisja ze Szwajcarii umieściła w top3 Łotwę, z kolei reprezentant Wegier z 1995 – Czaba Szigeti, który jako jedyny przydzielał węgierskie punkty, w swoim top10 umieścił zarówno piosenkę z Danii jak i „Solo” Blanki. Z Australii głosowało pięć osób, a wokalista Andrew Lambrou z Sydney załapał się do top3. We Włoszech także głosowała tylko jedna osoba – spodobały jej się Malta, Holandia czy Hiszpania. W projekcie „The Public Reacts” portalu ESCbubble.com oceniono już wszystkie piosenki z drugiego półfinału. Wygrała Austria 🇦🇹, zdobywając najwięcej punktów od osób występujących w projekcie, a także od redakcji portalu oraz czytelników (łącznie 406). Druga jest Słowenia (381), a trzecia Belgia (118). Blanka z „Solo” zajęła ostatnie miejsce z wynikiem 226 punktów. Zdobyłą ostatnie miejsce wśród oceniających, drugie od końca w głosowaniu teamu oraz ostatnie od czytelników. Przegoniło ją nawet San Marino (252). Pełne wyniki TUTAJ.

Loreen z LED-owym sufitem? Wkrótce się dowiemy

Chiara Dubey 🇨🇭 poda szwajcarskie punkty podczas finału Eurowizji 2023. Wokalistka trzykrotnie starała się o reprezentowanie swojego kraju w konkursie. W 2012 zajęła w selekcjach trzecie miejsce, rok później była piąta, a w 2018 roku czwarta. Punkty jurorskie z Grecji 🇬🇷 przedstawi Fotis Sergoulopoulos, prezenter znany z show „Proian Se Eidon tin Mesimvrian” kanału ERT. Punktację Serbii 🇷🇸 ogłosi ponownie Dragana Kosjerina, współgospodyni selekcji „Pesma za Evroviziju”. Próby techniczne z udziałem reprezentantów ruszają już w niedzielę, a Dziennik Eurowizyjny będzie je relacjonował na bazie materiałów udostępnionych przez portal Eurovision.tv i oficjalne social media. Wielu fanów czeka przede wszystkim na próbę Loreen 🇸🇪. Wokalistka w wywiadzie dla „Expressen” nie chciała zdradzić co zmieni się w prezentacji scenicznej. „Nie powiem czy będzie led-owy sufit, zobaczycie to w niedzielę. Są rzeczy, które można teraz zrobić z powodu większej sceny. Osprzętowanie jest jednak inne” – stwierdziła dodając, że w Liverpoolu będzie mogła zrobić to, czego nie udało jej się zrealizować w Sztokholmie. Loreen zamknie pierwszy dzień prób w Liverpoolu. Ćwiczenia wokalistki rozpoczną się 30 kwietnia o 18:30 czasu polskiego.

Zmiany w ekipie TVP. Egurrola odsunięty

Do Liverpoolu szykuje się też Blanka, wraz z ekipą TVP i Warner Music Polska. Dziś portal Plejada ogłosił, że Agustin Egurrola nie będzie stał za choreografią do „Solo”, chociaż znany choreograf współpracował wcześniej ściśle z TVP zarówno przy organizacji Eurowizji Junior jak i przy występach wielu reprezentantów, chociaż czasem bezpośrednimi autorami układów tanecznych były osoby z jego otoczenia. Tancerz kubańskiego pochodzenia znalazł się w ogniu krytyki na długo przed polskimi preselekcjami gdy ujawniono, że zasiądzie w jury. Wielu internautów twierdziło, że jako osoba często współpracująca z wieloma artystami (w tym z Blanką) nie powinna oceniać kandydatów na Eurowizję. Zwrócono na to uwagę także w apelu mediów eurowizyjnych po skandalicznej prezentacji wyników „Tu bije serce Europy”. Warto zaznaczyć, że tancerki z grupy VOLT Agustina Egurroli (lub związane z tą grupą) brały udział w TBSE podczas występów konkursowych, nie tylko u boku Blanki. Czy odsunięcie Egurroli ma jakikolwiek związek ze skandalem, o którym wypowiadał się także Michał Piróg sugerując, że Egurrola nie jest profesjonalnym sędzią i działa zgodnie z wytycznymi producentów? Wielu fanów Eurowizji z pewnością nie wierzy już w jakąkolwiek zdolność do refleksji ze strony osób decyzyjnych w Telewizji Polskiej. Nadawca do tej pory nie odniósł się do zarzutów złamania własnego regulaminu selekcji czy braku transparentności. Ekipa TVP nie pomogła też Blance mierzyć się z krytyką, często kierowaną tak naprawdę w stronę nadawcy, którego wokalistka musi reprezentować. Na ten moment nie wiadomo kto będzie choreografem delegacji TVP i kto jest odpowiedzialny za układ taneczny. Spekuluje się, że na scenie pojawią się ponownie litery tworzące imię Blanki. Jak będzie naprawdę? Przekonamy się już 2 maja, bo właśnie wtedy ekipa Telewizji Polskiej ma pierwszą próbę techniczną w Liverpoolu.

Macedonia szuka reprezentanta do Nicei 🇲🇰

Telewizja macedońska, która już w zeszłym roku potwierdziła udział w Eurowizji Junior, jednocześnie rezygnując ze znacznie droższej „dorosłej” Eurowizji, uruchomiła teraz proces mający na celu wybór reprezentanta. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 5 maja, a casting zaplanowano na 11 maja w siedzibie stacji w Skopje. Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo Republiki Północnej Macedonii, a przed komisją zaśpiewają po dwie piosenki według własnego wyboru. Spośród uczestników castingu jury wyłoni zwycięzcę. Później rozpoczną się prace nad utworem eurowizyjnym do Nicei. Nadawca MRT nie bierze udziału w dorosłej Eurowizji 2023, ale będzie ją transmitował co daje nadzieję na rychły powrót. Aktualnie 10 nadawców potwierdziło już chęć startu w Eurowizji dla Dzieci we Francji. Są to Armenia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Macedonia, Malta, Niemcy i Wielka Brytania. Telewizja Polska 🇵🇱 nie ujawniła jeszcze swoich planów, ale bazując na grudniowych wypowiedział szefowej delegacji Marty Piekarskiej, nic nie stoi na przeszkodzie, by w konkursie nadal uczestniczyć. Wielu fanów chciałoby, żeby do Nicei Polska wysłała uczestnika „The Voice Kids”, Miłosza Skierskiego. Najpewniej preselekcje w formacie „Szansy na Sukces” nie odbędą się, ale warto poczekać na oficjalne potwierdzenie tych spekulacji. TVP tylko raz wybrała reprezentanta kraju wewnętrznie i był to strzał w dziesiątkę, bo Roksana Węgiel wygrała Eurowizję Junior w Mińsku.

Trwa głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2023”! Swoje głosy oddać możesz TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Twitter, Eurovoix, OGAE Poll 2023, ESCbubble.com, RTS, Eurovision-Fun.com, Expressen, Plejada.pl, MRT, Wikipedia, inf. własne, fot.: The Royal Family Channel

%d blogerów lubi to: