Eurowizja 2023: Dziś wielki finał plebiscytu „Nasz Faworyt”! Poznajcie piosenki i głosujcie • OGAE Poll: Polacy oddali swoje głosy • Liverpool czeka na Eurowizję. Mnóstwo atrakcji w mieście

Eurowizja 2023: Kto wygra tytuł „Naszego Faworyta”?

Dziś wieczorem wielki finał plebiscytu „Nasz Faworyt 2023” Dziennika Eurowizyjnego, w ramach którego wybieramy ulubioną piosenkę tegorocznego konkursu! Niedawno zdecydowaliście już o wynikach półfinałów, a teraz pora by wskazać zwycięzcę! Dziś o 20:00 prezentacja 26 piosenek (20 wskazanych przez Was z półfinałów oraz sześciu automatycznie zakwalifikowanych) według kolejności startowej utworzonej przed organizatora plebiscytu na podstawie losowania połówek (z zachowaniem oficjalnych pozycji startowych Ukrainy i Wielkiej Brytanii). Po prezentacji rozpocznie się głosowanie Mentimeter, w którym możecie przyznać punkty od 1 do 12 w skali eurowizyjnej. Po zakończeniu prezentacji i zamknięciu głosowania Mentimeter uruchomione będzie głosowanie negatywne na Google Forms, gdzie można wskazać piosenki, które nie powinny znaleźć się w czołowej piątce. Połączone głosy dadzą nam wyniki. Głosowanie negatywne dostępne będzie do 27 kwietnia do 20:00, a wyniki poznamy 29 kwietnia na kanale YouTube. Pamiętaj, że głosowanie nie jest formą przewidywania końcowych wyników Eurowizji – głosuj na utwory, które po prostu lubisz, a nie takie, które według Ciebie wygrają. Od 19:30 rozgrzewka muzyczna, a w trakcie prezentacji przypomnimy sobie także ubiegłoroczny konkurs oraz poznamy ciekawostki na temat Liverpoolu. W formularzu głosowania negatywnego powtarzamy też pytania z wcześniejszych ankiet dotyczące Blanki i „Solo”. Zapraszam do głosowania i udziału w ankiecie.

OGAE Poll: Polscy fani wybrali Loreen

Trwa OGAE Poll 2023, a zaprezentowano dziś wyniki głosowania klubów z Polski 🇵🇱 (205 osób), Chorwacji 🇭🇷 (21 osób) i Szwecji 🇸🇪 (125 osób). Łatwo się domyślić, że skoro OGAE Sweden nie mogło głosować na Loreen, to przewaga Finlandii 🇫🇮 nad Szwecją w klasyfikacji generalnej wzrosła. Polacy 12 punktów dali Loreen, Chorwaci Alessandrze, a Szwecji raperowi Kaarija. W Polsce 2. miejsce miała Finlandia, a 3. Austria. OGAE Szwecja 10 punktów dało Francji, a 8 Włochom, natomiast w Chorwacji na drugiej pozycji była Szwecja, a na trzeciej Finlandia. Szwedzi aż czterema punktami wsparli Szwajcarię, a Chorwacja to kolejny klub, który dał 1 punkt Armenii. „Cha Cha Cha” prowadzi z 323 punktami, a 11 punktów mniej ma „Tattoo”. Szansę na zwycięstwo ma również La Zarra z Francji, która uzbierała 234 punkty. Pozostałe kraje nie zdobędą już tak wielu głosów by przegonić lidera. W top5 znalazły się też Norwegia i Austria, a dziewięć krajów nie ma jeszcze ani jednego głosu (w tym Albania, Islandia, Łotwa czy Ukraina). Piosenka „Solo” dostała 1 punkt i remisuje na 25. miejscu z Estonią, Chorwacją oraz Grecją. Do końca głosowania pozostało już niewiele! Czekamy na punkty z Azerbejdżanu, Belgii, Czech, Finlandii, Irlandii, Łotwy, Litwy, Malty, Rumunii oraz klubu EC Germany. W EuroJury portalu Eurovoix chorwackie jury umieściło w top3 Serbię, z kolei bardzo liczne grono oceniających z Malty w czołowej trójce ma Norwegię, Włochy i Szwecję. Sporo punktów z Litwy trafi na konto Belgii, natomiast oceniający z Macedonii w swojej trójce umieścili … Cypr czy Holandię. Pełne wyniki EuroJury 29 kwietnia w ciągu dnia.

Liverpool czeka na Eurowizję 🇬🇧

Wielka feta po Ceremonii Otwarcia Eurowizji 2023 czyli „The National Lottery’s Big Eurovision Welcome” nabiera kolorów. Imprezę poprowadzą AJ Odudu i Joel Dommet, a wystąpią m.in. Conchita Wurst (Austria 2015) czy Jamala (Ukraina 2016). Pojawią się też Atomic Kitten, Lightning Seeds, The Real Thing czy specjalnie reaktywowana formacja Frankie Goes to Hollywood. Będą też występy i prezentacje odnoszące się do programów „Taniec z Gwiazdami” czy „Drag Race UK”. Wydarzenie odbędzie się po ceremonii otwarcia ESC 2023 czyli 7 maja (start spaceru po turkusowym dywanie o 16:00). Impreza jest biletowana i będzie retransmitowana na BBC One i BBC iPlayer 8 maja. Eurowizja będzie obecna w Liverpoolu w wielu miejscach. Oczywiście samo show odbędzie się na terenie M&S Bank Areny, natomiast Eurovillage usytuowany jest na Pier Head. Euroclub przygotowany zostanie na terenie klubu Camp and Furnace. Odbędzie się też EuroFestival pełen wydarzeń artystycznych związanych z konkursem, ale przede wszystkim z Wielką Brytanią i Ukrainą. Znane i uwielbiane centrum handlowe Liverpool ONE nabierze eurowizyjnych barw i ma swój własny program związany z celebracją konkursu. Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji i to już od jutra aż do 13 maja. Będą występy fortepianowe, a ze specjalnych głośników na Paradise Street rozbrzmiewać będą eurowizyjne przeboje. Będą pokazy taneczne, teatralne, akrobatyczne, a także występy gwiazd RuPaul’s Drag Race UK. Więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

Irlandia pozostała bez dyrektora kreatywnego delegacji

Skandal w Irlandii. Grupa Wild Youth 🇮🇪 zerwała współpracę z dyrektorem kreatywnym ich występu eurowizyjnego po tym, jak na Twitterze pojawiły się jego transfobiczne wpisy. Reprezentanci kraju podkreślili, że opowiadają się za jednością i życzliwością, a Banham nie będzie już blisko ich teamu. Niestety sytuacja może negatywnie odbić się na Irlandczykach, bo do konkursu pozostały dwa tygodnie. Lider formacji póki co skupia się na przepraszaniu tych, których zranił swoimi komentarzami dyrektor kreatywny. Banham pracował wcześniej m.in. z Kylie Minogue, Cheryl czy Lily Allen. Był też jednym z choreografów irlandzkiej wersji „Tańca z Gwiazdami”. Telewizja RTE nie komentuje na razie całej sprawy. Aktualnie w Liverpoolu trwają próby statystów na bazie przygotowanych wcześniej przez nadawców szkiców występów scenicznych. W środę król Karol III oficjalnie rozświetli zbudowaną scenę konkursu i wtedy też cała konstrukcja pokazana będzie mediom. Próby techniczne reprezentantów rozpoczynają się 30 kwietnia, a plan działań dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, OGAE Poll, Eurovoix, Liverpool Echo, Liverpool ONE, BBC, inf. własne, fot.: M&S Bank Arena

%d blogerów lubi to: