Eurowizja 2023: Szwecja przeciwko Finlandii. Kto wygra w maju? • Do którego miasta trafi konkurs w przyszłym roku? Znów nie będzie to stolica? • Zobacz klip do utworu Rumunii • Carpathia Festival: Finalista selekcji litewskich w Rzeszowie

Eurowizja: Finlandia przegoniła Szwecję w głosowaniu OGAE

Stało się to, czego fani się spodziewali. Finlandia 🇫🇮 przegoniła Szwecję 🇸🇪 w OGAE Poll. Po pięciu nowych głosowaniach „Cha Cha Cha” ma 3-punktową przewagę nad „Tattoo”. Kluby OGAE z Niemiec 🇩🇪 (88 osób), Serbii 🇷🇸 (34 osoby) i Ukrainy 🇺🇦 (29 osób) dało 12 punktów raperowi z Helsinek. Serbowie i Ukraińcy 10 punktów przyznali Szwecji, a Niemcy Włochom. 8 punktów z Serbii zgarnęła Austria, z Ukrainy Norwegia, a z Niemiec Francja, zresztą nasi sąsiedzi dali Loreen „tylko” 7 punktów. Dodatkowo OGAE Włochy 🇮🇹 (216 osób) przydzieliło 12 punktów Francji, 10 Finlandii, a 8 Szwecji, z kolei największy klub – OGAE UK 🇬🇧 (948 osoby!) 12 punktów dał Szwecji, 10 Finlandii, a 8 Austrii. Trwa ciekawa walka o wygraną w plebiscycie i będzie to walka dwóch państw – Szwecji i Finlandii. Trzecia jest Francja, ale z ogromną stratą punktową. W top5 utrzymują się także Norwegia i Austria, a szóste są Włochy. Tylko te kraje mają jeszcze szansę na wygraną. OGAE Ukraina 5 punktów przydzieliło Litwie i są to pierwsze głosy dla tego kraju. OGAE UK opublikowało pełne wyniki głosowania. Loreen zgarnęła 6584 głosy, a Finlandia 6026. Belgia, która zajęła 10. miejsce, miała ich już tylko 1591. Pierwsza pod kreską była Hiszpania (1417), a Blanka zajęła 26. miejsce (651) pomiędzy Islandią a Chorwacją. Ostatnie miejsce przydzielono Rumunii (84). W OGAE Serbia Finlandia wygrała z 244 punktami, Szwecja miała ich 212. Dziesiąta Armenia już tylko 63, a jeden mniej Cypr. „Solo” zajęło 17. miejsce z 36 punktami, pomiędzy Danią a Izraelem. Ostatnia Rumunia z 6 punktami.

Aktualny ranking głosowania po 29 klubach (łącznie głosują 43 kluby)

Fani wypierają możliwość wygrania Eurowizji przez Szwecję? 🇫🇮🇸🇪

W fandomie eurowizyjnym trwa gorączkowe budowanie poczucia, że Eurowizja 2023 nie będzie konkursem jednego uczestnika. Z uwagi na poczucie zniechęcenia co do potencjalnego przewidywalnego wyniku konkursu Szwecja przestaje być uznawana za pewniaka do wygranej, a głównym konkurentem do Grand Prix staje się Finlandia. Wielu fanów ma jednak wrażenie, że Fin nie poradzi sobie dość dobrze w głosowaniu jury i przez to straci szansę na wygraną. Sama Loreen może z kolei znów zachwycić na scenie, zwłaszcza gdy zaprezentuje nieco zmieniony występ. I pewnie wygra, bo dla widza, który nie słucha eurowizyjnych piosenek codziennie, jej utwór i dynamiczna prezentacja sceniczna mogą być czymś co zachwyca. Jaki ostatecznie będzie werdykt i czy faktycznie wszystko rozstrzygnie się pomiędzy Szwecją a Finlandią? Czas pokaże. W sieci obserwować możemy wiele plebiscytów, które wchodzą w swoje finałowe fazy. W EuroJury komisja z Serbii ma w czołowej trójce Szwecję i Izrael, z kolei w top3 Ukrainy znalazły się Dania, Niemcy i Azerbejdżan. W głosowaniu Francji doceniono Holandię, a komisja łotewska to już kolejne jury, które w top10 ma Irlandię. Znamy też wyniki INFE Czechy 🇨🇿. 12 punktów dostała Szwecja, 10 Finlandia, a 8 Norwegia. Liderem jest Loreen (67), drugi jest Kaarija (58), a trzecia Alessandra (56).

Eurowizja 2024: Tampere czy Malmö? 🇫🇮🇸🇪

Gdzie odbyć się może Eurowizja 2024? Zważywszy na to, że mamy dwóch silnych pretendentów do wygranej, Dziennik Eurowizyjny sprawdził, jakie miasta mają szansę ugościć ESC za rok. Jeśli wygra Finlandia (dla której będzie to drugie zwycięstwo w historii) show nie trafi do stolicy. Hartwall Areena (fot.), która gościła konkurs w 2007 roku już od prawie 10 lat się tak nie nazywa, bo sponsor tytularny wycofał się z umowy. Aktualnie obiekt nosi nazwę Helsinki Halli i jest…zamknięty z uwagi na ogromne prace remontowe toczące się w jego okolicy. Stolica Finlandii nie ma żadnej innej hali, ale z pomocą przychodzi miasto Tampere z nowiutką (bo oddaną do użytku w 2021 roku) Nokia Areną. Hala może pomieścić nawet do 15 tys. osób. Obiekt gości Mistrzostwa Świata w Hokeju na lodzie razem z Rygą, a rok temu Tampere było gospodarzem tego wydarzenia razem z Helsinkami. Pociąg pokonuje trasę z Helsinek do Tampere w półtorej godziny, a samo miasto posiada lotnisko. Oczywiście obsługiwać ruch może też lotnisko w Helsinkach. Po drugiej stronie Morza Bałtyckiego sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Sztokholmskie Globen (Avicii Arena) w 2024 roku będzie remontowane, z kolei Friends Arena może być obiektem zbyt dużym na Eurowizję. Tele2 Arena z pewnością będzie szybko rezerwowane na liczne rozgrywki sportowe. Wymieniany wśród fanów Goteborg odpada z jakiejkolwiek rywalizacji, bo Scandinavium nie spełnia warunków EBU, zresztą będzie zburzone, by postawić tam nową halę (planowana data oddania do użytku to 2028 rok). „Jeśli SVT nie zaszaleje z lokalizacją (a pewnie ze względów logistycznych tak nie będzie) to Malmö jest najbezpieczniejszą opcją” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym Maciej Sychowiec, redaktor portalu Eurowizja.org i specjalista od krajów nordyckich w kontekście Eurowizji. Po zwycięstwie Loreen w Baku konkurs trafił do Malmö Areny i była to pierwsza Eurowizja, podczas której Dziennik Eurowizyjny był akredytowany. Czy teraz historia zatoczy koło?

Co nowego w Rumunii, Łotwie, Włoszech, Niemczech i Serbii?

Theodor Andrei 🇷🇴 wydał teledysk do preselekcyjnej wersji utworu „D.G.T (Off And On)”. Autorem klipu i jego głównym sponsorem jest sam wokalista, który nie ma wsparcia finansowego ze strony telewizji rumuńskiej. Łotewska formacja Sudden Lights 🇱🇻 może natomiast liczyć na pomoc nadawcy. Pod koniec tygodnia grupa wystąpi na Litwie, gdzie zaśpiewa jako support formacji Brainstorm na koncercie w Połądze. Będzie to pierwszy koncert Sudden Lights w sąsiednim kraju. Marco Mengoni 🇮🇹 odbywa swoje tournee po krajach zachodniej Europy, a niedawno wystąpił w Niemczech, gdzie wziął udział w „Die Giovanni Zarrella Show” na kanale ZDF. Zaśpiewał tam na żywo trzy-minutową wersję utworu „Due Vite”. Niemieckie Lord of The Lost 🇩🇪 także koncertuje, ale nie jest to związane z Eurowizją, a wcześniej zapowiadaną trasą po Ameryce Południowej. W dniach 22-23 kwietnia śpiewali w Meksyku, jutro mają koncert w Buenos Aires, 27 kwietnia w Santiago (Chile), a 29 kwietnia w Sao Paulo (Brazylia). Telewizja serbska 28 kwietnia o 13:00 organizuje spotkanie prasowe, w ramach którego wszyscy będą mogli życzyć Lukowi Black 🇷🇸 powodzenia przed wylotem do Liverpoolu. Spotkanie odbędzie się w siedzibie stacji RTS w Belgradzie. Tymczasem telewizja węgierska 🇭🇺 opublikowała ramówkę na maj i nie ma w niej Eurowizji. Nie jest to niespodzianką. Nadawca od momentu rezygnacji z konkursu, nie pokazuje go swoim widzom.

Carpathia Festival: Znamy finalistów 🇵🇱

15 młodych wykonawców z sześciu europejskich krajów wystartuje w Carpathia Festival 2023 w Rzeszowie. O Grand Prix i inne liczne i wartościowe nagrody powalczy m.in. Mario Junes z Litwy 🇱🇹, który wykona utwór „Do what you do”. To właśnie z tą piosenką dotarł do finału tegorocznych preselekcji „Pabandom is naujo” zajmując tam 9. miejsce. Wystartuje też Matej Smutny ze Słowacji 🇸🇰, Mark Portelli z Malty 🇲🇹 czy Sonja Agata Biscan z Chorwacji 🇭🇷. Wśród polskich wykonawców m.in. Klaudia Borczyk, Blanka Hodurek, Magda Lasota czy Kashia Vega. Będzie też Sargis Davtyan, który uczestniczył w preselekcyjnej „Szansie na Sukces” przed Eurowizją 2020 w odcinku z repertuarem ABBY. Do finału Carpathia Festival zakwalifikowała się również Ola Kędra. Wokalistka uczestniczyła w „Szansie na Sukces” wybierającej reprezentanta Polski na Eurowizję Junior 2020. Dodatkowo swoją piosenkę „Jeszcze raz” zgłosiła do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy” w 2023 roku. W Rzeszowie zaśpiewa”Właściwy czas”. Finalistów wyłoniło jury kwalifikacyjne w składzie Danuta Błażejczyk (przewodnicząca jury) oraz Maciej Gnatowski i Maciej Błażewicz, autor Dziennika Eurowizyjnego. Finaliści powalczą o nagrodę Grand Prix w wysokości 15.000 zł, pamiątkową statuetkę i zaproszenie do udziału w przyszłorocznej edycji Festiwalu, a także o nagrody za I, II i III miejsce oraz nagrody specjalne. Uczestnicy będą mieli okazję zdobyć również prestiżowe nagrody ufundowane przez mecenasów, sponsorów i darczyńców festiwalu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym wydarzenia. Sponsorem tytularnym festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta. Mecenasem wydarzenia są Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP, Związek Artystów Wykonawców STOART.

źródło: OGAE Poll 2023, M. Sychowiec, @smlkl, Wikipedia, Eurovoix, RTS, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: M. Blazewicz 2023

%d blogerów lubi to: