EUROWIZJA: PRÓBY TECHNICZNE. IZRAEL, AZERBEJDŻAN, CZECHY, HOLANDIA, FINLANDIA

Artykuły dotyczące niedzielnych prób znajdziecie TUTAJ i TUTAJO 20:00 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego live podsumowujący dzisiejsze próby!

  1. Noa w pudle. Dancebreak wart obejrzenia 🇮🇱
  2. Tural i Turan postawili serce na scenie 🇦🇿
  3. Vesna bez presji ze strony Czech 🇨🇿
  4. Kawalet w Holandii 🇳🇱
  5. Fiński Hulk przeniósł preselekcyjny występ do Liverpoolu 🇫🇮

Noa w pudle. Dancebreak wart obejrzenia 🇮🇱

Noa Kirel z Izraela swój występ rozpoczyna w wielkim pudle z ekranami LED – wokół niej w bardzo ciekawy sposób obracają się kamery, a wszędzie jest pełno stroboskopowych świateł. Na scenie ma pięć tańczących osób – wszyscy w czarno-różowych strojach. Dance break, który pojawia się na końcu utworu „Unicorn” ma być czymś, na co warto czekać – twierdzą osoby relacjonujące próbę z poziomu Green Roomu. Noa, podobnie jak jej zespół taneczny, wystąpi na scenie w czarno-różowym kombinezonie. Będzie seksownie i gorąco. Utwór, który śpiewa opowiada i silnej i niezależnej postaci, która jest w stanie stawić czoła wszystkiemu. Wokalistka w jednym z wywiadów mówiła, że po wydarzeniach jakie miały miejsce w Izraelu i na świecie (np. pandemia) życie nabrało tempa i ludzie muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednorożec, postać mitologiczna, ma symbolizować siłę, ale też niewinność i czystość, ponieważ w tych trudnych czasach musimy wybierać te wartości, które najczęściej występują tylko w baśniach i snach, gdzie nie ma miejsca na negatywne emocje. Noa, jako jedna z największych gwiazd tegorocznej Eurowizji, nie brała udziału w pre-parties, ale występowała już z „Unicornem” na żywo w swoim kraju. Co ciekawe, zarówno klip do eurowizyjnej piosenki jak i wcześniejsze „Gone” nagrywała w Polsce, a dokładniej pod Warszawą, współpracując z polską ekipą. Koń, który pojawia się w klipie „Unicorn” także jest z naszego kraju.

[12:00]

Fani twierdzą, że widoczny wczoraj na jednym z nagrań rekwizyt to właśnie pudło, w którym Noa Kirel będzie występować. Niedługo po każdej 30-minutowej próbie na portalu Eurovision.tv pokazywana jest seria 10 zdjęć zrobionych w arenie. Wtedy będziemy mogli potwierdzić, że przypuszczenia są słuszne. Portal Eurovision.tv podaje, że w występie Izraela pojawia się pirotechnika. Dodatkowo, zaraz przed dancebreakiem Noa zrzuca spodnie i tańczy tylko w butach i bieliźnie.

Tural i Turan postawili serce na scenie 🇦🇿

Tural i Turan zaśpiewają stojąc na podeście w kształcie serca. Ubrani będą w marynarki w kolorach żółtym i fioletowym – idealnie będą się w ten sposób komponować. Będą mieć ze sobą gitary elektryczne na których mają grać (oczywiście nie naprawdę, bo podkład leci z taśmy). Nic więcej z pewnością w takim występie się nie wydarzy, ale być może mają przygotowane ciekawe wizualizacje. Reprezentanci Azerbejdżanu to w tym roku totalni outsiderzy, zazwyczaj zajmują bardzo niskie miejsca w plebiscytach i raczej mało kto zwraca na nich uwagę. Bracia, którzy pochodzą z małej miejscowości Zagatala, są niezwykle dumni, że mogą wystąpić w tak wielkim konkursie. Wiedzą, że cała społeczność Zagatali będzie za nich mocno trzymać kciuki.To miejsce, w którym się urodziliśmy, wychowaliśmy i gdzie powstała nasza pierwsza piosenka. Nasza rodzina, przyjaciele i szkoła ukształtowali to, kim jesteśmy dzisiaj” – napisali na swoim Instagramie. Tural i Turan nie cieszą się w swoim kraju zbyt wielką popularnością, a lokalne media niezbyt się nimi interesują, chociaż zapewne wielu azerskich widzów i tak będzie im kibicować, zwłaszcza, że pierwszy raz od debiutu w 2008 Azerbejdżan wysyła na Eurowizję utwór napisany przez lokalnych kompozytorów.

Chloe Hashemi / EBU

[12:28]

Zdjęcia, które Noa Kirel dodała na swój Instagram już weszły do kanonu eurowizyjnych ikon tanecznych.

[12:40]

Wystarczyły dwa zdjęcia na Instagramie, by Noa Kirel zwiększyła swoje szanse na wygraną u bukmacherów z 2% do 3%. Wielu internautów ma teraz wobec niej ogromne oczekiwania i wszyscy z niecierpliwością czekają na zdjęcia z tej próby. Wkrótce pokazany będzie także oficjalny tiktok.

[12:44]

Doczekaliśmy się zdjęć z próby Izraela! Widzimy na nich świetne wizualizacje z jednorożcami i samą wokalistką. Scena jest utrzymana w biało-czerwonych barwach. Noa ma na scenie trzech tancerzy i dwie tancerki. Faktycznie rekwizyt, który widzieliśmy za kulisami należy do niej i to właśnie w nim zacznie swój występ. Zgodnie z oczekiwaniami, prezentacja sceniczna przygotowana na bogato. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Vesna bez presji ze strony Czech 🇨🇿

Zespół Vesna występuje w różowych strojach, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co pokazały w teledysku czy na preselekcjach. Grupa ma przygotowaną dopracowaną choreografię, a wszystko w tym występie zdaje się być spójne i dobrze ułożone oraz pasujące do energii wokalistek. „Potężny bas w tym utworze brzmi w arenie niesamowicie” – podaje relacja portalu Eurovision.tv. Czeszki intensywnie przygotowywały się do występu, codziennie miały próby wokalne i choreograficzne, a także pracowały nad projektem strojów. „To większe wyzwanie niż wszystko, co do tej pory doświadczyłam” – mówi liderka grupy w rozmowie z „Ceske noviny”. Zależy im na osiągnięciu jak najlepszego wyniku, zwłaszcza, że w wielu plebiscytach i typowaniach Vesna radzi sobie bardzo dobrze. „Jednocześnie wszystkie powtarzamy sobie, że musimy twardo stąpać po ziemi. Będziemy mieć tylko trzy minuty w Liverpoolu, aby odnieść sukces” – dodaje Fuxova, tym razem w wywiadzie dla Novinky.cz. Bara Sustkova przyznaje, że w Czechach nikt nie wywiera na nich presji, bo ten naród nadal nie interesuje się Eurowizją. „Ten kraj nie przyjmuje zbyt dobrze kultury Eurowizji, więc w Liverpoolu będziemy bardziej walczyć o siebie i o kobiety. Chcemy zajść jak najwyżej” – uznała. Chociaż konkurs w Czechach nie jest popularny, to jednak największa gwiazda muzyki rozrywkowej, Lucie Bila, oficjalnie przekazała swoje poparcie grupie Vesna. Na jednym ze spotkań prasowych dała dziewczynom symboliczną koronę i łańcuchy z literą „V” oznaczającą zarówno nazwę zespołu jak i „Victorię” czyli zwycięstwo. „Dla mnie one mają relną szansę na zaistnienie w świecie, jestem o tym przekonana. Są obywatelkami świata” – powiedziała Lucie.

[13:17]

Jest już galeria zdjęć Azerbejdżanu i faktycznie będzie to chyba jeden z najskromniejszych występów w tym półfinale. Ale to nie znaczy, że zły. Bracia stoją na podeście, w tle mają różnego rodzaju światła, jednak bez wizualizacji na ekranie. Raczej nie będą się zbyt ruszać, więc to jest typowy stripped performance pozwalający skupić się na utworze. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Kawalet w Holandii 🇳🇱

Holendrzy mają na scenie kawalet, na którym się obracają w blasku reflektorów. Tworzy to bardzo intymny klimat, a wszystko dzięki skomplikowanemu układowi kamer. Relacjonujący twierdzą, że występ oglądany z perspektywy areny nie będzie tym samym, co w telewizji, dlatego jeśli ktoś jest widzem konkursu na żywo, powinien też później obejrzeć nagranie. „Potęgi wokalne” – tak ich określono, z czym pewnie wiele osób w Holandii się nie zgodzi. Duet zmierzył się z ostrą krytyką po średnio udanych występach na pre-parties w Madrycie i Amsterdamie. Pojawiło się wiele negatywnych opinii i sporo emocji oraz kłótni, także wewnątrz ekipy AVROTROS, która miała przyznać, że te występy po prostu nie poszły tak jak powinny. Oliwy do ognia dolał Duncan Laurence, który zrzucił winę za wokal w Amsterdamie na organizatorów „Eurovision in Concert”, a realizatorzy ostro bronili się przed tymi słowami. Awantura wielka, ale reżyser występu Eric van Stade uważa, że w telewizji nadal wierzą w sukces duetu. Dion i Mia tłumaczyli, że ciężko jest im stworzyć harmonię wokalną, a krytyka mocno ich przybiła. Media holenderskie zwiastują porażkę i pokazują notowania bukmacherskie, które typują kraj do odpadnięcia w półfinale. Czy z tych turbulencji Mia i Dion wyjdą obronną ręką? Na scenie w Liverpoolu zaprezentują się w eleganckich, czarno-białych strojach, a Dion planuje pokazać swoje umięśnione ramiona.

Chloe Hashemi / EBU

[13:49]

Nie wszystkie delegacje stosują się do zasad związanych z publikacją materiałów z prób. Wczoraj na tiktoku telewizji RTP z Portugalii pojawił się fragment występu Łotwy, a później sami Łotysze nagrywali i publikowali obraz z ekranu. Teraz widzimy też fragment występu Czech.

[13:58]

Mamy już czeskie zdjęcia. Dziewczyny już po pierwszej fotce zza kulis zebrały od wielu czytelników negatywne opinie za kolor strojów. Na scenie każda z nich ma długi szary warkocz. Wykonują różne układy choreograficzne na tle istotnych dla przekazu utworu wizualizacji. Widzimy tam dłonie, twarze a także napisy jak „We’re not your dolls”. Zdaje się, że warkocze będą motywem przewodnim występu. Czy to dobry pomysł? Zobaczcie zdjęcia TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[13:59]

Jeszcze na chwilę wracamy do Izraela, bo właśnie pojawił się tiktok z próby Kirel. Delegacja jest w świetnych humorach, a na scenie prezentuje się bardzo dynamicznie. Sporo tańca, a dodatkowo tiktok pokazał też fragment dancebreak’u, który ma być najważniejszym momentem prezentacji scenicznej.

@eurovision

We DEFINITELY saw her dance 🦄 🇮🇱 #Eurovision2023 #Eurovision @Noa Kirel

♬ original sound – Eurovision

[14:35]

Kolejny tiktok przed nami! Pora na Azerbejdżan. Tural i Turan wyglądają bardzo elegancko i spójnie, pomijając już kwestię tego, że są bliźniakami i ciężko ich odróżnić. Na nagraniu widzimy, że podest to serce, ale złamane. Panowie wokalnie dają z siebie wszystko, starają się też podejść do występu na „rockowo” wykonując charakterystyczne ruchy. Warto dodać, że ich trenerem wokalnym jest dwukrotny reprezentant Cypru – Alex Panayi, który w wakacje wystąpił w Warszawie podczas „Polish Eurovision Party”. Alex od lat współpracuje z uczestnikami Eurowizji, ale głównie z obszaru wschodniego, poprzez powiązania z Rosjaninem Filipem Kirkorowem. To zresztą jego powrót na Eurowizję, bo ostatni raz działał za kulisami w 2019 pracując z Sergey’em Lazarevem.

@eurovision

All you need is love 💚🇦🇿 #Eurovision2023 #Eurovision @Tural Turan

♬ original sound – Eurovision

[15:22]

Pojawiły się już zdjęcia z próby Holandii, na którym widzimy duet na kawalecie. Ekipa holenderska zamówiła na scenę dym, który pomoże utrzymać klimat intymności występu. Najpewniej całość oparta będzie też na odpowiednich ruchach kamery i światła, bez skomplikowanych wizualizacji, co w tegorocznej Eurowizji stało się dość niespodziewanym trendem. Galeria zdjęć TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Fiński Hulk przeniósł preselekcyjny występ do Liverpoolu 🇫🇮

Fińskie bolerko w neonowo-zielonych barwach obecne na scenie razem z ubranymi na różowo tancerzami. Są też palety i wielkie drewniane pudło, z którego Kaarija zaczyna śpiewać podczas występu. Następnie raper wspina się po konstrukcji i generalnie wykonuje podobną choreografię co w preselekcjach UMK. Idealnie zwariowane zamknięcie I półfinału. Reprezentant Finlandii dowiedział się niedawno, że w Szwecji mówią na niego „fiński Hulk” co jest odniesieniem do zielonoskórego i muskularnego superbohatera ze stajni Marvela. Kaarija bardzo to docenił i ma nadzieję, że w jego kraju też taki przydomek się przyjmie. Przesłaniem „Cha Cha Cha” jest chęć odprężenia się i ucieczki od zmartwień po ciężkim tygodniu. Relaks ma nastąpić na parkiecie i po paru drinkach, ale Fin podkreśla, że nie trzeba pić, żeby dobrze się bawić. „Każdy może robić co chce i nie trzeba do tego pić alkoholu” – zaznacza. Dla rapera niesamowitym uczuciem jest być w gronie faworytów Eurowizji. „Dam z siebie wszystko i mam nadzieję, że wygram” – mówi, chociaż zdaje sobie sprawę, że na drodze do Grand Prix może mu stanąć Loreen. Kaarija bardzo dba o spójność swojego wizerunku i barw, które stosuje. Do walizki spakował kilka podobnych kostiumów na różne okazje. Za jego garderobę odpowiadają Elina Lario i Vesa Silver z ekipy kostiumowej selekcji UMK. „Przygotowano dla niego różne stroje na różne okazje” – mówią i zaznaczają, że korzystają tylko z fińskich projektantów. Różne warianty stroju znajdziecie poniżej.

[15:47]

Pora na nowego tiktoka! Widzimy na nim stroje Czeszek oraz ich przygotowania za kulisami. Pokazano też fragment choreografii i wizualizacji, które będą się bardzo szybko zmieniały więc pewnie większości i tak nie uda nam się zauważyć w przekazie telewizyjnym.

[15:51]

Aktualizacja dotycząca Finlandii i efektów pirotechnicznych. Spora ilość sztucznych ogni pojawi się na koniec występu Fina. Relacjonujący zwracają też uwagę na bardzo sprytną grę cieni na wizualizacjach i oczywiście ludzką stonogę, którą znamy już z selekcji. Czy Kaarija wyleje na siebie szampana? Wszystko jest tu możliwe! Spory fragment z próby udostępniła już telewizja fińska.

[16:22]

Pomimo trudności w kraju Holendrzy są za kulisami uśmiechnięci, co pokazuje nowy tiktok. Nagranie niewiele pokaże, bo tutaj liczyć się będzie przekaz telewizyjny. Czy dadzą radę wokalnie? Do pomocy mają chórzystów. Mia i Dion są zadowoleni z próby i cieszą się z takiego doświadczenia.

@eurovision

Haunting, mesmerising, and enchanting stuff from Mia & Dion 🥺🧡 #Eurovision2023 #Eurovision @Mia Nicolai @Dion Cooper

♬ original sound – Eurovision

[16:31]

Galeria zdjęć z próby Finlandii już dostępna. Widzimy stroje i wizerunek tancerzy – mają oni specjalne „fryzury” z gumy oraz (najpewniej) sztuczne zęby. O ile palety w UMK grały pierwsze skrzypce, tutaj w centralnym miejscu sceny stoi wielka drewniana skrzynia, na której Kaarija tańczy. Jego ogromny cień na wizualizacjach robi wielkie wrażenie. W momencie, gdy utwór przechodzi w dyskotekowe brzmienie, cała scena nabiera kolorów. Podobnie jak w Szwajcarii, także tutaj pojawiają się wstążki. Hitem na pewno będzie ludzka stonoga, która pojawia się aż na dwóch zdjęciach. Galeria dostępna TUTAJ.

Corinne Cumming / EBU

Ostatnia aktualizacja w tym artykule to tiktok z Finlandii. Widzimy, jak od skrzynki odpada wieko i wychodzą z niej tancerze. Kolorowa scena daje vide niezłej dyskoteki!

@eurovision

It was crazy. It was party! 🎉🇫🇮 #Eurovision2023 #Eurovision @Käärijä

♬ original sound – Eurovision

Fot. Nick Robinson / BBC

%d blogerów lubi to: