Eurowizja 2023: Loreen wygrywa pierwszy dzień prób! Co nas czeka w poniedziałek? • Blanka już w Liverpoolu, a media polskie pytają o opinię Elżbietę Zapendowską • Zadowolenie delegacji z Łotwy i Norwegii – BBC spełniło oczekiwania

Eurowizja: Drugi dzień prób technicznych w poniedziałek

W poniedziałek, 1 maja, drugi dzień prób technicznych. Podobnie jak w niedzielę, każdy reprezentant ma 30 minut na scenie. O tym, jak występ wygląda dowiemy się z opisów na Eurovision.tv, a także serii oficjalnych zdjęć i TikToka. Dziennik Eurowizyjny będzie zbierał wszystkie informacje i przekazywał w artykułach, a wieczorem o 20:00 podsumowujący live na grupie Facebookowej.

  • 🇮🇱 11:30-12:00 Izrael
  • 🇦🇿 12:10-12:40 Azerbejdżan
  • 🇨🇿 12:50-13:20 Czechy
  • 🇳🇱 13:30-14:00 Holandia
  • 🇫🇮 15:10-15:30 Finlandia
  • 🇩🇰 15:50-16:20 Dania
  • 🇦🇲 16:30-17:00 Armenia
  • 🇷🇴 17:10-17:40 Rumunia
  • 🇧🇪 17:50-18:20 Belgia
  • 🇨🇾 18:30-19:00 Cypr

Niedzielne relacje dostępne są TUTAJ i TUTAJ

Głosowanie Dziennika Eurowizyjnego (na Facebooku) wygrała Loreen ze Szwecji 🇸🇪 pomimo zdenerwowania wielu internautów spowodowanego opóźnieniem przy publikacji opisu, a później tiktoka, który swoją jakością zawiódł oczekiwania. Wokalistka i główna faworytka konkursu zdobyła 889 głosów i zdeklasowała rywali. Drugi był Szwajcar Remo, którego występ był dla wielu niemałą niespodzianką. Na miejscu trzecim Mołdawianin Pasha Parfeni. W top5 także Norwegia i Serbia. Najsłabiej oceniono Chorwację, która zebrała tylko 224 głosy. Wyżej od niej są Irlandia i Portugalia, które zremisowały.

Blanka w Liverpoolu. Conchita i Zapendowska oceniają „Solo”

Delegacja TVP od niedzieli jest już w Liverpoolu. Pierwsza próba Blanki 2 maja w Liverpool Arenie. Polskie media skupiają się póki co na występie wokalistki w „The Voice Kids”. „Wielu fanów Eurowizji zarzucało Blance, że śpiewa nieczysto. Teraz pojawiły się głosy, że wokalistka popracowała nad swoim wokalem i radzi sobie coraz lepiej” -podaje Onet.pl. „Blanka zaśpiewała Solo w The Voice Kids, ale jej występ nie różnił się znacznie od tego, co już mogliśmy zobaczyć wcześniej. Na scenie towarzyszyły jej dwie tancerki. Wykonano tę samą choreografię, co na krajowych eliminacjach” – dodaje Eska.pl. Onet Plejada zwrócił też uwagę na Conchitę Wurst, która w ramach swojej serii oceniała wszystkie piosenki, w tym także „Solo”. „Artystce drag queen towarzyszył przyjaciel, Martin, który był dużo mniej dyplomatyczny w ocenie show Blanki. Obaj już po pierwszych sekundach występu 24-latki z finału polskich eliminacji do Eurowizji zaczęli się wymownie uśmiechać. Celowo unikali komentowania piosenki i warunków wokalnych Polki, zamiast tego kilka razy podkreślali z uśmiechami na twarzy, że Blanka „musi być miłą osobą”” – relacjonuje portal. Całą reakcję zobaczycie poniżej. Tabloid „Fakt” cytuje natomiast Elżbietę Zapendowską, która także postanowiła skomentować Blankę. „Wydaje mi się, że ta piosenka i ta dziewczyna nie mają żadnych szans na Eurowizji. Ale może się mylę. Dla mnie to jest kompletna beznadzieja. Tam jest niestety szereg uchybień nie tylko technicznych, ale i artystycznych” – stwierdziła nauczycielka śpiewu. Dziennik spotkał się też z delegacją TVP na lotnisku w Warszawie. Blanka zdradziła, że odbywała lekcje śpiewu i oddechu, były próby z dźwiękowcem. „W sumie występuję na scenie od niedawna, więc musiałam złapać lata doświadczenia w bardzo krótkim czasie” – przyznała.

Łotwa i Norwegia: Pozytywne reakcje po próbach

Łotewska delegacja 🇱🇻 skomentowała problemy, jakie spotkały grupę Sudden Lights przed pierwszą próbą. Z uwagi na opóźniony bagaż, zespół wystąpił w codziennych ubraniach. „Dobry news jest taki, że problem rozwiązał się bardzo szybko, walizki dotarły i nasze stroje znajdą się już w hotelu” – powiedział szef delegacji Guntars Gulbins. Dodatkowo komplementował też scenę konkursu, która jest ogromna. Zwrócił też uwagę na świetne warunki dźwiękowe i profesjonalizm stacji BBC, która w tym roku organizuje Eurowizję. Zadowolona jest także Norweżka Alessandra, a przed drugą próbą telewizja NRK 🇳🇴 planuje poprawić tylko niewielkie szczegóły. „To, na co czekam to energia od publiczności” – mówi. Chociaż ekipa telewizji NRK i tak jest już bardzo liczna, wkrótce do Anglii dotrą też rodzice, przyjaciele, wujostwo, kuzyni i chłopak wokalistki. „Jesteśmy farciarzami, że uznaje się nas za faworytów. Zainteresowanie mediów jest duże i nie musimy podnosić swojej pewności siebie. To dobra pozycja wyjściowa” – komentuje Stig Karlsen, szef delegacji. Co ciekawe, strój Alessandry współtworzyła Polka – Katarzyna Błońska. Strój inspirowany jest królową Elżbietą I, ale w nowoczesnej formie. Sama reprezentantka kraju nie brała udziału w pracach nad tworzeniem stylizacji, ale miała pełne zaufanie do telewizji i specjalistów, którzy się tym zajęli. Na YouTube znajdziecie oficjalne lyrics video z polskim tłumaczeniem „Queen of Kings”.

Ocenianie trwa, a Chile wraca do Eurowizji

Chociaż próby już się zaczęły, klub INFE nadal głosuje na swoich faworytów. Fani ze Słowacji 🇸🇰 12 punktów przyznali Szwecji, 10 Norwegii, a 8 Czechom. Aktualnym liderem nadal jest Loreen 🇸🇪 ze 143 punktami i raczej nikt jej już nie zagrozi. Drugie miejsce ma Finlandia (113), a trzecie Norwegia (103). W top5 także Włochy i Francja. Piosenka australijska 🇦🇺 wygrała czwarty odcinek islandzkiego panelu „Alla leið” 🇮🇸 zdobywając 34 punkty. Drugie miejsce ma Austria (32), a trzecie Gruzja (28). Na osiem ocenianych utworów „Solo” zajęło siódme miejsce z wynikiem 17 punktów. Słabiej wypadło tylko San Marino, które zebrało raptem 5 punktów. Islandczycy ocenili już 31 utworów, a wygrywa…ich własna piosenka czyli „Power” z 48 punktami (same dwunastki). Druga jest Chorwacja (42), a trzecia Szwajcaria (40). Szwecja jest dopiero siódma (34), Finlandia dziewiąta, a Austria jedenasta. Blanka ma 27. pozycję, a gorzej oceniono tylko utwory z Holandii, Izraela, Rumunii i San Marino. A jak Blanka i inni uczestnicy wypadną w głosowaniu reszty świata? To nowość w tym roku i po raz pierwszy widzowie z innych krajów mogą brać czynny (i płatny) udział w głosowaniu telewidzów jako osobna pula punktów. Poza Macedonią i Stanami Zjednoczonymi Eurowizję transmitować będzie także … Chile 🇨🇱. Stacja Canal 13, która powstała w 1959 roku w Santiago, będzie pokazywać na żywo finał konkursu. Eurowizja była dostępna w Chile ostatni raz aż 53 lata temu – wszystko dzięki sieci Interwizji. Najpewniej Eurowizję 2023 transmitować będzie też telewizja RTK z Kosowa 🇽🇰, która od lat stara się o aktywne członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców i samodzielny debiut w konkursie.

Źródło: EBU, Eurovision.tv, Onet, Plejada, TVP, Fakt, Eurovoix, YouTube, inf. własne, fot.: Chloe Hashemi / EBU

%d blogerów lubi to: