Eurowizja 2023: Austria wygrywa trzeci dzień prób, a Blanka została odebrana pozytywnie przez czytelników • Co w środę? • Ile Liverpool zarobi na Eurowizji? • Ida Nowakowska poda punkty z Warszawy • Spis rekwizytów II półfinału

Eurowizja: Czwarty dzień prób we środę

3 maja to czwarty dzień prób i zarazem start drugiej serii ćwiczeń dla półfinalistów. Każdy z nich będzie mieć tylko razem tylko 20 minut, a w tym czasie trzeba będzie wprowadzić potrzebne poprawki i doszlifować prezentacje przed próbami generalnymi. Reprezentanci będą mieć też sesję wywiadową na żywo poprzez TikToka, a Timur Miroshnychenko ma zadawać pytania z komentarzy pisanych przez internautów. Wywiady potrwają 25 minut i z pewnością warto je obejrzeć zwłaszcza, że nie ma w tym roku konferencji prasowych. Niestety, organizowany przez OGAE UK Meet & Greet może okazać się niewypałem. Niewiele delegacji zgłosiło chęć udziału, a dodatkowo spotkania nie będą transmitowane na żywo. W terminarzu znajdziecie informację kiedy planowane są takie spotkania, natomiast dziennikarze, którzy chcą brać w nich udział muszą się wcześniej zapisać. Dodatkowo powinni też wysłać swoje pytania przez formularz i to moderator zadecyduje, które wykorzystać. Dziennik Eurowizyjny będzie 3 maja śledził relacje zarówno ze strony Eurovision.tv, jak i social mediów, w tym TikToka, a w środowym artykule znajdziecie różnego rodzaju ciekawostki. Najpewniej pod koniec dnia na kanale YouTube opublikowane będą fragmenty prób półfinalistów w przekazie telewizyjnym. O 21:00 na Facebooku DE live stream podsumowujący wydarzenia.

Sprawdź terminarz i nie przegap niczego!

Znamy wyniki głosowania na najlepszą próbę z 2 maja! Wygrała Austria czyli Teya i Salena 🇦🇹 – duet dostał 950 głosów. Na drugim miejscu Gruzja (851), a na trzecim Słowenia (676). W top5 także Albania i Australia. Najsłabiej oceniono Grecję 🇬🇷, która otrzymała 265 głosów. Nieco lepiej San Marino – 275. Próba Blanki nie była poddana głosowaniu, natomiast mogliście oddawać głos w specjalnej ankiecie na Instastory. Do tej pory głos oddało ponad tysiąc osób i 53% pozytywnie odbiera próbę Blanki do „Solo”. 31% ma negatywne wrażenia, a 16% neutralne. Zdaje się, że jest to jedna z nielicznych ankiet w polskich mediach, w których Blanka w kontekście eurowizyjnym odbierana jest pozytywnie. Czy to magia udanej próby? Co nas jeszcze czeka na kolejnych ćwiczeniach i czy w tym występie jeszcze coś nas zaskoczy? Dowiecie się wkrótce!

Rekwizyty II półfinału [SPIS]

W tym roku ekipy stawiają bardziej na grę świateł niż wizualizacje, a swoje występy uatrakcyjniają mnóstwem rekwizytów. Poniżej spis tego, co pojawi się na scenie podczas drugiego półfinału. Technicy będą mieć co robić w trakcie pocztówek. Na próbie generalnej zobaczymy, jak rozplanowano przerwy by mieć więcej czasu na przygotowanie sceny. Spis rekwizytów pierwszego półfinału TUTAJ.

 • Dania: obrotowa konstrukcja trzypokojowa, a w niej m.in. schodki
 • Armenia: pochyła platforma
 • Rumunia: gitara
 • Estonia: fortepian
 • Belgia: schody z platformą
 • Cypr: brak
 • Islandia: kawalet
 • Grecja: brak
 • TVP: brak
 • Słowenia: instrumenty
 • Gruzja: podest
 • San Marino: instrumenty
 • Austria: brak
 • Albania: chusty
 • Litwa: brak
 • Australia: samochód Toyota, instrumenty

Liverpool liczy na spory zysk! 🇬🇧

Miasto Liverpool liczy na napływ eurowizyjnych turystów i to, że zostawią tam sporo pieniędzy. Przewiduje się, że gospodarka miasta zasili się o ok. 28 milionów euro (25 milionów funtów) i według analityków, to ogromny zastrzyk finansowy. „Powiedziałym, że miasto aż podskakuje z niecierpliwości. Naprawdę nie mogą się doczekać” – mówi Will Cillan dla Euronews. Podkreślił, że całe miasto tonie w eurowizyjnych dekoracjach, a wiele instytucji państwowych i prywatnych, a także organizacji przygotowuje eurowizyjne eventy. Mieszkaniec Liverpoolu, Roberto Morecroft twierdzi, że miasto zyska nie tylko ekonomicznie, ale i wizerunkowo. Eurowizji nie może doczekać się też Julia Sanina, wokalistka The Hardkiss i jedyna ukraińska prowadząca konkursu. Do Liverpoolu przyjechała już kilka tygodni temu i obserwowała wszystkie przygotowania. Na spotkaniu prasowym nie kryła wzruszenia tym, jak wszyscy ciężko i z zaangażowaniem pracują nie tylko po to, by zrobić jak najlepszą Eurowizję, ale też podtrzymać ducha współpracy i wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Czy zdradziła coś nowego ze scenariusza samej Eurowizji? „Zobaczymy dużo ukraińskich występów, wykonawców i piosenek, a to wszystko pięknie połączy się ze słynnymi brytyjskimi utworami. Niestety, nie mogę zdradzić Wam wszystkich sekretów i tytułów piosenek, ale uwierzcie mi, wszyscy będziemy dumni z naszej kultury i tego, co razem zrobiliśmy” – powiedziała w rozmowie z Liverpool Echo.

Ida Nowakowska znowu poda punkty polskiego jury

Znamy kolejne osoby, które podadzą punkty jurorskie w trakcie finału Eurowizji. Z Warszawy połączy się z Liverpoolem Ida Nowakowska 🇵🇱, która już dwukrotnie pełniła rolę spokeperson, a także dwukrotnie współprowadziła Eurowizję Junior. Mamy nadzieję, że tym razem prezenterka będzie mogła podać faktyczne wyniki głosowania TVP, a nie alternatywną wersję stworzoną ze względu na dyskwalifikację komisji po wykryciu przez EBU nieprawidłowości w głosowaniu półfinałowym. Z Holandii punkty przedstawi ubiegłoroczna reprezentantka kraju – S10 🇳🇱. Wiemy też, że Ellis Cavallini i Gian-Andrea Costa będą komentować Eurowizję dla włoskojęzycznej stacji Szwajcarii – RSI 🇨🇭. Słowackie Radio_FM potwierdziło, że ponownie transmitować będzie Eurowizję dla swoich słuchaczy 🇸🇰. Rozgłośnia należy do nadawcy publicznego RTVS (na kanale czwartym). Niestety, nie zwiastuje to raczej rychłego powrotu Słowacji na Eurowizję, a jest jedynie ukłonem w stronę zagorzałych fanów Eurowizji w tym kraju. Chociaż ostatnio na YouTube pojawił się utwór „Eurovusion (Open Up)” śpiewany prez Two Hearts 🇳🇿 i opowiadający o chęciach Nowej Zelandii do dołączenia do Eurowizji, nadawca UKTV nie planuje konkursu transmitować. Stacja ostatni raz pokazywała widowisko w 2016 roku. Z innych krótkich newsów – INFE Mołdawia 🇲🇩 przekazała swoje 12 punktów Szwecji, 10 dostała Finlandia, a 8 Austria. W obliczu trwających prób plebiscyty tego typu nie mają już chyba dużego znaczenia i nie cieszą się wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza, że i tak pewnie wygra Szwecja. Reprezentantka Portugalii 🇵🇹, Mimicat, dopiero teraz wypuściła oficjalny klip do utworu „Ai coracao”. Premiera odbyła się wczoraj.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, EBU, Eurovision.tv, Instagram, Euronews, Liverpool Echo, Eurovoix, Eska.pl, inf. własne, fot.: Chloe Hashemi / EBU

3 komentarze

 1. Naprawdę to niesamowity konkurs, największy i najwazniejszy na świecie budzi tyle emocji. To tutaj wschodzą gwiazdy światowej muzyki.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: