Eurowizja: Próby techniczne i rozmowy na TikToku. Norwegia, Malta, Serbia, Łotwa, Portugalia, Irlandia • Ruslana i Bucks Fizz na Eurowizji – w jakiej roli? • Kto wystąpi w Eurovision Village?

Eurowizja: Dziś próby i rozmowy z reprezentantami

Dziś o 11:30 rusza II seria prób technicznych. Każdy uczestnik ma 20 minut na ćwiczenia na scenie i doszlifowanie występu. To właśnie z dzisiejszej próby powstanie krótkie nagranie prezentujące występ w przekazie telewizyjnym. Nagrania mają trafić dziś na kanał YouTube Eurovision. Od 12:55 TikTok Live z Timurem i reprezentantami z pierwszego półfinału. Prowadzący ma im czytać komentarze na żywo, więc koniecznie śledźcie to na oficjalnym TikToku Eurovision. O 14:00 pierwsze Meet & Greet w Euroclubie, jednak OGAE UK nie przygotowało transmisji na żywo tego wydarzenia. W Wiwibloggsowym „Lush” czyli też na ich live streamie pojawią się dziś Blanka (o 13:00) i Theodor Andrei (o 18:30). Na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego trwa Q&A – na każde zadane pytanie dostaniecie odpowiedź. O 21:00 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego live stream podsumowujący dzień. W artykule aktualizacje dotyczące prób, rozmów na tiktoku, tego co się dzieje w Liverpoolu i wielu innych ciekawostek! Pełen terminarz z dzisiejszymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

 1. Eurowizja: Dziś próby i rozmowy z reprezentantami
 2. Wild Youth wciąż uwielbiają swój utwór 🇮🇪
 3. Mimicat zaśpiewa utwór napisany 10 lat temu 🇵🇹
 4. Sudden Lights wymienia swoje top3 Eurowizji 2023 🇱🇻
 5. Luke Black o strzelaninie w Serbii 🇷🇸
 6. Jak The Busker czują się na scenie w dwóch swetrach? 🇲🇹
 7. Alessandra chciałaby wystąpić na Sanremo 🇳🇴
 8. Wspólne oglądanie Eurowizji na Brackiej w Warszawie 🇵🇱
 9. Eurovision Village pełne eurowizyjnych gwiazd
 10. Ruslana wystąpi w finale Eurowizji 🇺🇦
 11. Bucks Fizz na Eurowizji 2023. W jakiej roli? 🇬🇧
 12. Liverpool: Obawy przed cyberatakiem 🇬🇧

Wild Youth wciąż uwielbiają swój utwór 🇮🇪

Wild Youth są bardzo zadowoleni z próby, chociaż zmęczeni ze względu na śpiewanie utwory trzykrotnie. Udało im się poprawić pracę świateł i nie znienawidzić swojej piosenki. Do Liverpoolu przylecieli samolotem, chociaż pochodzą z Dublina i mieli dość blisko. Uznali, że najważniejszy jest czas podróży, a rejs trwał 30 minut. Uwielbiają zwiedzać różne kraje, a wśród państw, które zrobiły na nich wrażenie wymienili Polskę, w której nigdy wcześniej nie byli. A kogo zabraliby na bezludną wyspę? Wymienili Alessandrę, Let3 i Loreen. Chcieliby, żeby wygrała Ukraina, natomiast byliby smutni, gdyby Szwecja wyrównała rekord zwycięstw, który należy do Irlandii. Ich głównym celem jest wejście do finału i na tym się skupiają. Chcą presję przerobić na motywację. Za najlepsze utworu z 2023 uznali „Queen of Kings”, „Unicorn”, „Cha Cha Cha” i „Carpe Diem”. Jeśli mieliby zamienić utwory, chętnie wykonaliby piosenkę fińską, ale spróbowali też zaśpiewać „Mama ŠČ”. Na karaoke chętnie zabiorą Piqued Jacks, a współpracować chcieliby z Chanel, Ruslaną, Johnny’m Loganem, Loreen, Maneskin czy Duncanem Laurence. Galeria zdjęć z drugiej próby TUTAJ.

Przy okazji: W jednym z wywiadów Graham Norton uznał, że Wild Youth mogą być czarnym koniem tegorocznej Eurowizji.

Wild Youth rehearsing We Are One for Ireland at the Second Rehearsal of the Second Semi-Final at Liverpool Arena

Mimicat zaśpiewa utwór napisany 10 lat temu 🇵🇹

Mimicat przyznała, że druga próba poszła znacznie lepiej niż pierwsza. Nie ze wszystkiego jest jeszcze zadowolona, chce poprawić pracę świateł. Zapowiedziała, że w występie nie pojawią się efekty pirotechniczne. Dla rządu Portugali Eurowizja nie jest tak istotna, w związku z tym nadawca RTP nie ma dużego budżetu na tego typu wydatki. Wokalistka ma nadzieję, że podejście finansowe do Eurowizji zmieni się w Portugalii w przyszłości. Udział w preselekcjach Festival da Cancao był dla niej spełnieniem marzen. „Ai coracao” czekało na start w konkursie aż 10 lat! Za swoje najlepsze eurowizyjne wspomnienie (do tej pory) uznała PreParty w Madrycie. Ulubione piosenki z tego roku to „Future Lover” z Armenii, „Who the hell is Edgar?” z Austrii i „Eaea” z Hiszpanii. Szczerze uznała, że być może około 10% osób oglądających preselekcje Portugalii wiedziało kim jest Mimicat. Zainteresowanie mediów było znikome, jednak teraz jest zupełnie inaczej.

Chloe Hashemi / EBU

Sudden Lights wymienia swoje top3 Eurowizji 2023 🇱🇻

Sudden Lights są bardzo zadowoleni z przebiegu prób. Mają jeszcze parę niewielkich zmian do wprowadzenia, m.in. jeśli chodzi o pracę kamer. „Jesteśmy na dobrej drodze, musimy tylko iść dalej i trzymać się swoich emocji” – powiedzieli w rozmowie z Timurem. Nie mają czasu na imprezy, ale dziś idą na mecz piłkarski. Okazało się, że Timur też tam będzie. Liverpool F.C. gra przeciwko drużynie z Fulham. Słowo „Aija”, które jest tytułem piosenki, nie jest tłumaczone na angielski – członkowie grupy uważają, że to najpełniejsze miłości słowo w języku łotewskim. Można je opisać jako miłość matki do dziecka. Piosenka na Eurowizję napisana została w oryginale po angielsku i Sudden Lights planuje więcej materiału muzycznego w tym języku. Wkrótce wydana będzie nowa piosenka – może nawet przed finałem Eurowizji. Wśród najlepszych reprezentantów Łotwy na Eurowizji wymienili Brainstorm. Zaśpiewali też fragment utworu „My Star” po łotewsku. Ich trzy ulubione piosenki z tegorocznego roku to „Like an animal” z San Marino, „Eaea” z Hiszpanii ” i „My Sister’s Crown” z Czech. Galeria zdjęć z drugiej próby TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

Luke Black o strzelaninie w Serbii 🇷🇸

Rozmowa na TikToku rozpoczęła się od wspomnienia tragicznych wydarzeń w Belgradzie. Zginęło ośmioro uczniów i pracownik placówki. Luke Black przekazał swoje kondolencje rodzinom ofiar. W Serbii ogłoszono trzydniową żałobę narodową.Nigdy wcześniej nie mieliśmy takiego zdarzenia w kraju” – powiedział wokalista. W rozmowie na eurowizyjne tematy przyznał, że jego homar stał się symbolem fanów, którzy lubią muzykę Luke Blacka. Homar nie pojawi się jednak na scenie, ale reprezentant Serbii zachęca do korzystania z emoji 🦞. W Liverpoolu planuje zwiedzić miejsca związane z The Beatles by szukać nowych muzycznych inspiracji i poczuć atmosferę związaną z zespołem. „Mniejszy niż Londyn, ale zdecydowanie jest tu mnóstwo kultury” – dodał. Jedną z jego ulubionych piosenek jest „Marry the night” Lady Gagi. Galeria zdjęć z drugiej próby TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

Jak The Busker czują się na scenie w dwóch swetrach? 🇲🇹

The Busker są zadowoleni z przebiegu prób technicznych, jednak wciąż wiedzą, że chcą poprawić parę szczegółów, zwłaszcza w kwestii choreografii. „Wciąż czeka nas dużo pracy” – mówią. Gdyby mieli na bezludną wyspę zabrać trzech artystów z ESC 2023 wybraliby Luke Blacka (kochają go i mają z nim dobrą relację oraz uwielbiają jego scenografię występu), Mae Muller i Wild Youth. Przyznali, że w swetrach jest im gorąco, zwłaszcza, że przez część występu mają ich na sobie aż dwa! „Mój sweter okropnie śmierdzi” – powiedział Jean. W pytaniu o wskazówki dotyczące mody i stylu The Busker zwrócili uwagę, że super jest nosić kolorowe skarpetki. Mają już za sobą uliczny występ w Liverpoolu – zagrali i zaśpiewali tam 29 kwietnia. Galeria zdjęć z drugiej próby znajduje się TUTAJ.

Chloe Hashani / EBU

Alessandra chciałaby wystąpić na Sanremo 🇳🇴

Alessandra nie wie, czy nagra norweską wersję „Queen of Kings”, jednak na razie nie ma tego w planach. Jeśli miałaby wybrać jeden z tegorocznych utworów do zaśpiewania to wskazałaby „Cha Cha Cha” (dla zabawy), „I wrote a song” oraz „Tattoo”. Jeśli chodzi o Sanremo, Alessandra powiedziała, że uwielbia utwór „Quando ti manca il fiato” Gianluci Grignani. Chciałby zresztą zaśpiewać na tym festiwalu, a co ciekawe – mieszka w miejscowości oddalonej o około 40 minut drogi od San Remo. Wokalistka nie czuje presji pomimo statusu faworyta Eurowizji 2023. Za jeden ze swoich ulubionych utworów uważa „Mr. Saxobeat” Alexandry Stan. Galeria zdjęć z drugiej próby Norwegii dostępna TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

[13:00]

Telewizja Polska opublikowała reportaż z wczorajszej próby Blanki. Widzimy mnóstwo pirotechniki, a wokalistka korzystać będzie z wybiegu. Pokazano też lepiej dance break oraz zmianę stroju.

[12:52]

Zajrzyjcie za kulisy prób razem z telewizją albańską RTSH i zobaczcie jak wyglądało pierwsze zetknięcie się ze sceną rodziny Kelmendi 🇦🇱

[12:47] NAKŁADKA ALERT

Luke Black 🇷🇸 ma nakładki na ekranie – będą to różne elementy związane z grami komputerowymi. Serbowie korzystali już z alfa masek w 2019 roku podczas występu do „Kruny” Neveny Bozovic.

Wspólne oglądanie Eurowizji na Brackiej w Warszawie 🇵🇱

Art vegan bar Bracka przy Chmielnej w Warszawie zaprasza na wspólne oglądanie Eurowizji na dużym ekranie i z kartami do głosowania! Event dotyczący pierwszego półfinału znajdziecie TUTAJ, a drugiego TUTAJ. Aby móc uczestniczyć, należy to zaznaczyć na evencie facebookowym! Finał zakończony się afterparty, które poprowadzą Chartlotte Drag Queer i Mega Jenn – oczywiście wystąpią też dla widzów. Event finałowy znajdziecie TUTAJ.

[12:17]

Na pierwszej próbie wystąpili w codziennych strojach bo ich bagaże nie doleciały, ale dziś w Liverpool Arenie prezentują się już tak, jak to zaplanowali! Zobaczcie outfity Sudden Lights:

[12:12]

Według ankiety na portalu Eska.pl w artykule prezentującym zdjęcia z próby Blanki aż 52% osób uważa, że „Solo” nie ma szans by wejść do finału. 34% sądzi, że Blanka da radę. Od wczorajszej próby wokalistce rosną jednak szanse na awans w notowaniach bukmacherskich. Aktualnie ma ich 59% i zajmuje 11. miejsce. Według Dziennika Eurowizyjnego na ten moment „Solo” jest 100% pewniakiem do awansu.

[11:57]

Podczas pierwszej próby technicznej Loreen złamała paznokieć. BBC ujawniło dramatyczne chwile za kulisami.

[11:53]

Käärijä wie jak wykorzystać szum wokół jego rywalizacji z Loreen. Zobaczcie jego parodię występu do „Tattoo”.

[11:40]

Zgodnie z przypuszczeniami, nagrania z przekazu TV prób pojawią się na kanale YouTube Eurovision dopiero wieczorem. Godzina nie jest jeszcze znana.


Eurovision Village pełne eurowizyjnych gwiazd

Oficjalny program Eurovision Village jest już dostępny i pora sprawdzić które gwiazdy Eurowizji tam wystąpią!

 • 5 maja: Kalush Orchestra 🇺🇦
 • 6 maja: Voyager 🇦🇺, Andrew Lambrou 🇨🇾, The Busker 🇲🇹, Remo Forrer 🇨🇭, Mimicat 🇵🇹
 • 8 maja: Go_A 🇺🇦, Tvorchi 🇺🇦
 • 9 maja: Ruslana 🇺🇦, Sonia 🇬🇧, Melovin 🇺🇦, Gustaph 🇧🇪, Victor Vernicos 🇬🇷, La Zarra 🇫🇷, Joker Out 🇸🇮
 • 10 maja: Marco Mengoni 🇮🇹, Kaarija 🇫🇮, Alessandra 🇳🇴, TuranTuralX 🇦🇿, Eldar Gasimov 🇦🇿
 • 11 maja: Luke Black 🇷🇸, Let3 🇭🇷, Jamala 🇺🇦
 • 13 maja: Katrina of Katrina and the Waves 🇬🇧, Jedwards 🇮🇪, Brooke 🇮🇪

Pełen program dostępny TUTAJ

[11:24]

25 delegacji weźmie udział w sesji Meet & Greet w Euroclubie. Wydarzenie organizuje OGAE UK i jest ono dostępne tylko dla dziennikarzy i członków OGAE na miejscu. Nie jest planowana transmisja online. Delegacja TVP nie zdecydowała się na udział. Dziś pojawiły się nowe delegacje i nowe godziny spotkań. Terminarz Dziennika Eurowizyjnego został zaktualizowany.

Sprawdź terminarz i bądź zawsze na bieżąco: TUTAJ

[11:14]

Dzisiejszy live blog na portalu Eurovision.tv prowadzony będzie z Delegation Bubble, a nie z areny, w związku z tym relacje opierać się będą na przekazie telewizyjnym co może zmienić opinię i zwrócić uwagę na inne elementy występu, których z areny nie było widać. Na ten moment nie wiadomo kiedy pojawią się nagrania prób na YouTube. Link do live bloga znajdziecie TUTAJ, a na Dzienniku Eurowizyjnym pojawią się najważniejsze jego wpisy.

Twitter

Ruslana wystąpi w finale Eurowizji 🇺🇦

Po ostatniej awanturze związanej z pominięciem Ruslany w line-up gości specjalnych Eurowizji 2023 organizatorzy postanowili ją zaprosić, a teraz wiemy dokładniej, jaka będzie jej rola. Zwyciężczyni ESC 2004 pojawi się podczas konkursu, a zwłaszcza w finale i wystąpi z jednym utworem – jej występ ma być pełen misji, symboliki i mocnego przekazu. „Pierwsze zwycięstwo Ukrainy z pewnością zostanie uhonorowane. W naszym kraju prawie wszyscy reprezentanci, którzy weszli do pierwszej dziesiątki, są godni zaistnienia na scenie w Liverpoolu. Wybraliśmy artystów którzy wystąpią w półfinałach i finale nie kierując się osobistymi preferencjami, ale przede wszystkim konceptualnością show” – tłumaczy dyrektor kreatywny German Niyenov.

[10:49]

Delegacja Francji 🇫🇷 leci właśnie do Liverpoolu, a INFE Francja przekazuje swoje punkty. Najwyższa nota dla Finlandii, 10 dla Norwegii, 8 dla Szwecji. Pierwsze punkty (i to aż 6) dostaje Irlandia.

Twitter

Bucks Fizz na Eurowizji 2023. W jakiej roli? 🇬🇧

Cheryl Baker z Bucks Fizz potwierdziła, że będzie odgrywać pewną rolę podczas Eurowizji w Liverpoolu. Zwycięski utwór z ESC 1981 czyli „Making your mind up” w pewien sposób ma się pojawić w trakcie konkursu, ale nie wiadomo jeszcze jak zostało to uwzględnione w scenariuszu. Cheryl przyznała, że posłuchała wszystkich tegorocznych piosenek i uważa, że brytyjskie „I wrote a song” jest najlepsze.

[10:27]

Eurowizyjna statuetka stanęła na scenie w Liverpool Arena. Do kogo trafi w tym roku?


Liverpool: Obawy przed cyberatakiem 🇬🇧

Brytyjscy ministrowie obawiają się, że prorosyjscy hakerzy mogą zakłócić przebieg Eurowizji w Liverpoolu, przede wszystkim poprzez włamanie się do sygnału transmisji. Rząd i organizatorzy wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z tym do pomocy wezwano ekspertów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego. „Największym zmartwieniem jest potencjalne włamanie się do systemu głosowania, tak jak w zeszłym roku” – twierdzi jeden z wysokich rangą urzędników. Cyberobrona konkursu ma zostać wzmocniona – podają media i przypominają, że w 2022 roku włoskiej policji udało się udaremnić atak prorosyjskich hakerów na Eurowizję w Turynie, zwłaszcza podczas występu reprezentacji Ukrainy.

%d blogerów lubi to: