Eurowizja: Czwarty dzień prób technicznych i wywiady z uczestnikami pierwszego półfinału. Chorwacja, Szwajcaria, Izrael, Mołdawia, Szwecja, Azerbejdżan, Holandia, Czechy, Finlandia

Eurowizja: Trwają próby i rozmowy z reprezentantami

Dziś ruszyła II seria prób technicznych. Każdy uczestnik ma 20 minut na ćwiczenia na scenie i doszlifowanie występu. To właśnie z dzisiejszej próby powstanie krótkie nagranie prezentujące występ w przekazie telewizyjnym. Nagrania mają trafić dziś na kanał YouTube Eurovision dziś wieczorem. Trwa też sesja TikTok Live z Timurem i reprezentantami z pierwszego półfinału. Prowadzący zadaje im różne pytania, w tym też takie z komentarzy. Na stronie Eurovision.tv live blog z prób technicznych, publikowane są też nowe zdjęcia. Na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego trwa Q&A – na każde zadane pytanie dostaniecie odpowiedź. Po 21:30 na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego live stream podsumowujący dzień oraz nowe głosowanie czytelników. W artykule aktualizacje dotyczące prób, rozmów na tiktoku, tego co się dzieje w Liverpoolu i wielu innych ciekawostek! Pełen terminarz z dzisiejszymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

 1. Eurowizja: Trwają próby i rozmowy z reprezentantami
 2. Nieudana próba Finlandii? 🇫🇮
 3. Dlaczego Czeszki wybrały język ukraiński do piosenki? 🇨🇿
 4. Ulubieni zwycięzcy Holendrów 🇳🇱
 5. Tural i Turan czekają na publiczność w Liverpool Arena 🇦🇿
 6. Loreen wraca do eurowizyjnej rodziny 🇸🇪
 7. Spotkanie Pashy z Timurem po 11 latach 🇲🇩
 8. Noa Kirel chce wygrać Eurowizję 🇮🇱
 9. Celem Szwajcara jest miejsce w finałowym top10 🇨🇭
 10. Chorwaci będą prowokować pomimo hejtu 🇭🇷
 11. Notowania bukmacherskie przed półfinałami. Co nowego?

Nieudana próba Finlandii? 🇫🇮

Kaarija narzekał na odsłuchy i przyznał, że próba nie poszła najlepiej. Wciąż trzeba wiele poprawić, ale ma nadzieję, że się uda bo problem stoi po stronie organizatorów, a nie delegacji. Najlepszym momentem sezonu było spotkanie z innymi uczestnikami na pre-parties. Najbardziej lubi Joker Out i Bojana oraz Loreen. Z ukraińskich utworów eurowizyjnych lubi „Dancing Lasha Thumbai” i jest, według niego najlepsza piosenka konkursu. Z fińskich piosenek podał „Hard Rock Halelujah”, a Lordi to jego ulubiony zespół. Chciałby odwiedzić Mauritius, jednak jest tam bardzo drogo – żartował, że jeśli wygra Eurowizję, to może coś zarobi. 12 punktów przekazałby Słowenii. Mimo późnej pory wywiad z Finem zebrał dziś na TikToku najliczniejszą publikę. Galeria zdjęć TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[20:35]

„Wyciekła” belka Szwecji – tak będzie wyglądać początek występu Loreen w ekranie.

Dlaczego Czeszki wybrały język ukraiński do piosenki? 🇨🇿

Czeszki musiały przesunąć swój wywiad gdyż sześcioosobowy zespół kobiet potrzebuje więcej czasu na przygotowania. Na próbie były dziś trochę bardziej zdenerwowane, gdyż czują, że zbliża się półfinał, a czasu coraz mniej. Czy już zaprzyjaźniły się z innymi delegacjami? Wymieniły reprezentantów San Marino, Hiszpanii, Słowenii, Łotwy, Portugalii, Irlandii, Mołdawii czy Australii. Zwróciły też uwagę, że Voyager nagrał cover „My Sister’s Crown”. Kogo zabrałyby na bezludną wyspę? Joker Out i Piqued Jacks. Piosenka na Eurowizję zawiera język czeski bo dziewczyny tego chciały. Dodały też język bułgarski ze względu na Tanitę, która w momencie pisania piosenki została matką. Stwierdziły, że ukraiński jest językiem, który zasługuje na to, by znaleźć się w tej piosence i na Eurowizji. Galeria zdjęć TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

[19:57]

Podobnie jak w 2022, także teraz telewizja Khabar z Kazachstanu nie będzie transmitować Eurowizji. Nie podano powodu, ale przyznano, że taka decyzja jest podyktowana wieloma argumentami. Na ten moment konkurs transmitowany będzie w Chile, Macedonii, Stanach Zjednoczonych oraz (radiowo) w Słowacji. Dodatkowo będzie dostępny w Internecie.

Ulubieni zwycięzcy Holendrów 🇳🇱

Mia Nicolai chciałaby reprezentować jakikolwiek kraj na kolejnej Eurowizji – widać, że jest zadowolona z atmosfery jaka panuje podczas konkursu. Duet chciałby pracować razem w przyszłości, chociaż działają też w solowych projektach. Potwierdzili też, że Duncan Laurence jest z nimi w Liverpoolu. Za swoją ulubioną zwyciężczynię ESC uważają Loreen, ale nie pomijają też Duncana. Mia dodała też Alexandra Rybaka, który był dla niej inspiracją do rozpoczęcia pisania utworów. Nie zapominają też o Maneskin. Pomimo, że są w Liverpoolu już trzeci dzień, nie mieli jeszcze okazji zwiedzić miasta. Galeria zdjęć TUTAJ.

EBU

Tural i Turan czekają na publiczność w Liverpool Arena 🇦🇿

Tural i Turan z każdą kolejną próbą czują się coraz lepiej, ale wciąż pracują, by występ był jak najlepszy. Spośród brytyjskich wykonawców inspirują i fascynują ich Oasis i Pink Floyd. Na swoim albumie umieszczą w większości utwory w języku angielskim. W półfinale oczekują sporo zabawy i nie mogą doczekać się, gdy zobaczą widownię pod sceną. Galeria zdjęć TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

Loreen wraca do eurowizyjnej rodziny 🇸🇪

Loreen mówi, że na próbie była mocno skupiona na tym, co dzieje się wokół niej. Jest zadowolona, kocha swój team i jest zachwycona pracą EBU i BBC. Pojawiło się oczywiście pytanie o presję, ale dla niej najważniejszy jest występ, a nie rywalizacja. Czuje presję, by stworzyć dla widzów coś pięknego, ale nie skupia się na zawodach chociaż je lubi bo motywują i inspirują. „Chcę być podczas występu autentyczna i szczera, bez żadnych obaw” – przyznała. Widzi wiele różnic w porównaniu do 2012 roku, gdy nie wiedziała, czego oczekiwać. Teraz gdy wraca, czuje, że wróciła do rodziny.Nie ma znaczenia, że teraz jesteśmy w innym kraju. Ta wspólnota ludzi jest ze mną” – dodaje. W jej występu jest mnóstwo symboliki, nie tylko tej wyraźnie widocznej. Jest wiele abstrakcji, ale też odniesień do natury, którą kochamy i z którą musimy się znów połączyć. Chciałaby nagrać duet z Blancą Palomą. Galeria zdjęć TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[18:30]

Opóźnienie w rozmowach na TikToku wynosi już 25 minut. Tymczasem INFE Armenia podało swoje głosy. 12 punktów dostała Austria, 10 Hiszpania, a 8 Finlandia. Szwecja tylko 5 punktów.

Spotkanie Pashy z Timurem po 11 latach 🇲🇩

Pasha Parfeny spotkał się z Timurem 11 lat temu podczas Eurowizji 2012 w Baku. W porównaniu do poprzedniej Eurowizji, tym razem on sam jak i cała mołdawska delegacja są bardzo punktualni. Dodał, że wtedy nie było TikToka, nie pamięta Instagrama, a on sam był inną osobą. Nadal jednak kocha „Lautar”, ale aktualny utwór lepiej reprezentuje to, co mu w duszy gra. Tancerki powiedziały, że potrzebują godziny na make-up i godziny na przygotowanie fryzury. Jedna z nich zajmuje się w delegacji TikTokiem. Pasha wrócił na Eurowizję bo ma kolejną historię do opowiedzenia, ale też chce promować swój kraj i ma nadzieję, że zobaczy nas kiedyś wszystkich w Mołdawii. Galeria zdjęć TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

[17:53]

Relacjonujący próby potwierdzili, że występ Azerbejdżanu rozpoczyna się w czerni i bieli by stopniowo nabierać koloru.

Noa Kirel chce wygrać Eurowizję 🇮🇱

Noa Kirel przyznaje, że czas spędzony na Eurowizji jest intensywny, ale jednocześnie pełen radości. Czuje też wsparcie swoich rodaków oraz fanów z całego świata. Ciekawostką jest fakt, że Noa Kirel była najmłodszą na świecie jurorką w programie „Mam Talent”. Miała wtedy 16 lat. Jej inspiracją, zarówno w stylu jak i występach jest Jennifer Lopez. Stwierdziła, że przyleciała do Liverpoolu by ciężko pracować, więc nie ma za bardzo czasu na zwiedzanie miasta, ale pozwoliła sobie na małe zakupy. Z pewnością byłaby smutna, gdyby odpadła w półfinale. Chce wygrać i nie zamierza tego ukrywać. „Prawdziwym zwycięstwem jest to co czuję teraz. To ogromny honor stać na tej scenie i reprezentować Izrael przed milionami ludzi” – mówi. Jej ulubionym utworem z zeszłego roku jest „SloMo” z Hiszpanii. 12 punktów w tym roku przyznałaby Norwegii, ale lubi też Finlandię, Wielką Brytanię i Szwecję. Wierzy, że to dobry znak iż ostatnią Eurowizję w UK wygrał Izrael z Daną International. Z Izraela najbardziej lubi „Golden Boy” z 2015 roku, a najwcześniejsze wspomnienie z ESC ma z 2005 roku gdy jej kraj reprezentowała Shiri Maimon. Galeria zdjęć TUTAJ.

EBU

Celem Szwajcara jest miejsce w finałowym top10 🇨🇭

Szwajcar Remo jest także zadowolony z próby i przyznał, że podczas poprzedniej był trochę zestresowany, ale teraz czuł już radość z występu. Wciąż pracuje z tancerzami i ekipa chce poprawić parę ruchów. Eurowizja zawsze była jego marzeniem, a w ostatnich latach chęć do udziału się nasiliła. Najbardziej życzyłby sobie wejścia do finału, a celem byłoby miejsce w czołowej dziesiątce. Ulubionym reprezentantem Szwajcarii jest Luca Hanni. Jeśli miałby wskazać zwycięzcę ESC 2023 to uznałby, że będzie to … Szwajcaria. Z pewnością chciałby kiedyś wrócić na Eurowizję. Galeria zdjęć z próby TUTAJ.

Remo Forrer rehearsing Watergun for Switzerland at the First Rehearsal of the First Semi-Final at Liverpool Arena Sarah Louise Bennett / EBU

Chorwaci będą prowokować pomimo hejtu 🇭🇷

Let3 wśród ulubionych utworów wymieniają Łotwę, Czechy, Słowenię i Serbię. Podczas rozmowy z Timurem wspominali swoje początki i punk generację, która w ich rodzinnej Rijece była niezwykle ceniona i popularna w latach 70. i 80. Zwrócili uwagę, że Rijeka ma sporo wspólnego z Liverpoolem, zarówno ze względów portowych jak i kulturalnych. Ich występ opisują jako eksplozję emocji i doznań pełnych energii, choreografii, efektów pirotechnicznych, make-up’u i rakiet. Na koncertach w kraju tej energii jest znacznie więcej. Z uwagi na powierzchnię sceny nie mogli mieć na scenie złotego traktora. Nie kryją tego, że przez całą karierę spotykają się z negatywnymi komentarzami, ale nadal chcą prowokować i inicjować dyskusje na temat religii, orientacji seksualnej, polityki, rasizmu mimo, że czasem nie są rozumiani. „Akceptujemy to. Każda reakcja jest ważna i prowadzi do rozmowy, a to z kolei do konkluzji, która da nam lepszy świat” – mówią. Let3 myśli, że wejdzie do finału, ale nie liczy na wygraną w tym roku. Zaznaczają, że Rijeka byłaby oczywiście idealnym miejscem do organizacji Eurowizji i pływania nago. Galeria zdjęć z próby TUTAJ.

Chloe Hashemi / EBU

Notowania bukmacherskie przed półfinałami. Co nowego?

W notowaniach bukmacherskich dotyczących krajów, które awansują z pierwszego półfinału prowadzi Finlandia, ale Szwecja też ma 96% szans na awans. Dalej mamy Norwegię i Izrael (po 95%) oraz Czechy (91%). W kolejce do finału są też Mołdawia (90%), Serbia (75%), Szwajcaria (69%), Portugalia (66%) i Chorwacja (65%) chociaż notowania Let3 spadają. Na zwycięzcę w tej grupie typuje się Finlandię (57%). Szwecja ma już tylko 25% szans na zajęcie 1. miejsca w półfinale. Aż 80% szans na eliminację ma Azerbejdżan, a 75% Irlandia. W drugim półfinale notowania do awansu prowadzi Austria (93%), a drugie miejsce ma Australia (90%). Trzeci jest Cypr (88%), a w top5 także Armenia (84%) i Litwa (82%). Dalej mamy Słowenię (79%), Gruzję (76%), Belgię (69%), Danię (62%) i Grecję, która spada i ma 61%, czyli tyle samo co jedenasta Blanka. Dzięki wczorajszej próbie do „Solo” szanse TVP na awans wzrosły o 8%. Austriacki duet ma 83% szans na wygraną w tej grupie, z kolei San Marino ma aż 83% szans na odpadnięcie. Tyle samo co Rumunia.

Odświeżaj by zobaczyć, czy pojawił się nowy wpis.

Fot. M. Baładżanow

%d blogerów lubi to: