Alicja Szemplińska pracuje nad eurowizyjnym utworem z Piotrem Walickim? • Kto wystąpi w fińskim UMK? • Litwini nagrali pierwszy ćwierćfinał selekcji

Kolejne poszlaki w sprawie reprezentanta Polski na Eurowizji 2021 🇵🇱. Wczoraj Piotr Walicki udostępnił post Alicji Szemplińskiej z nagrań nowej piosenki, a dodatkowo udekorował wpis eurowizyjnymi serduszkami w barwach Holandii, co może być uznane za jawne nawiązanie do konkursu i jego symboliki. 90% osób głosujących na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego ma pewność, ze to właśnie 18-latka będzie śpiewać dla Polski w Rotterdamie, a Piotr Walicki wraz z nią przygotowuje konkursowy utwór. Żadnego potwierdzenia, ani ze strony Alicji czy Piotra jak i TVP na razie nie mamy i zapewne poczekać będziemy musieli do lutego. Spekulacji i dyskusji na ten temat jednak nie brakuje. Piotr Walicki to muzyk i producent, który współpracował już m.in. z Kasią Dereń, grupą LemOn, Natalią Szroeder czy z samą Alicją Szemplińską, z którą przygotował utwór „Na pamięć”. Piosenka jednak nie cieszy się wśród fanów aż tak dużą popularnością porównując do innych utworów Alicji. W głosowaniu na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego dostała tylko 4,7% głosów. Wygrało „Pusto” z wynikiem 27,2%, drugie jest eurowizyjne „Empires” (22,4%), a trzecie „Gdzieś” (21,8%). Aż 13% nie lubi żadnej z dotychczas opublikowanych piosenek zwyciężczyni „The Voice 10”. Czy do lutego uda nam się w social mediach znaleźć kolejne dowody na to, że Alicja i Piotr pracują nad eurowizyjnym utworem? A może wszystko okaże się fałszywym tropem? Czas pokaże.

🇫🇮 UMK: Wielkie nazwiska w Finlandii?

W środę telewizja YLE przedstawi siedmiu finalistów fińskich selekcji UMK 2021, a już teraz opublikowała ich opisy. Wiemy, że o wyjazd do Rotterdamu powalczy osoba, która już wcześniej uczestniczyła w Eurowizji, ale jej językiem ojczystym nie jest fiński. Fani spekulują, że może chodzić o Axela Ehnstroma (ESC 2011), Pernillę Karlsson (ESC 2012) lub nawet Kristę Siegfrids (ESC 2013) czy…mieszkającą w Finlandii Estonkę Laurę Poldvere (ESC 2005 i 2017). Z opisów pozostałych uczestników powstały głosy, że w UMK pojawią się np. Robin Packalen, Benjamin, Ressu Redford, Alma, Ejda Lyytinen, Mira Luoti, Antti Tuisku, BEHM czy… Nightwish. Oczekiwania spore, więc i typowane nazwiska duże, zresztą YLE twierdzi, że w selekcjach zobaczymy m.in. zespół, który ma fanów za granicą, kogoś kto już wystąpił podczas jednego z największych wydarzeń muzycznych w Finlandii, kogoś kto śpiewa zarówno po fińsku i angielsku, kogoś kto jest „ikoną swojego stylu” z międzynarodowym sukcesem na koncie czy kogoś, kogo zna każdy Fin. Czy te opisy okażą się prawdziwe, czy może naciągane, by teraz wzbudzić ciekawość? Dowiemy się już jutro. Ogłoszenie nastąpi w środę o 12:00, a piosenki będą publikowane po kolei od czwartku (z przerwą na weekendy). Sam finał zaplanowano na 20 lutego w Tampere. Co ciekawe, UMK 2021 będzie dostępne także z rosyjskim komentarzem realizowanym przez Levana Tvaltvadze, dla którego będzie to spełnienie marzeń. „Fakt, że jeden z najpopularniejszych programów telewizyjnych będzie transmitowany z rosyjskim komentarzem to moment historyczny” – twierdzi. Według statystyk dla 70 tys. mieszkańców Finlandii rosyjski jest językiem używanym na co dzień. Język rosyjski jest trzecim najczęściej używanym językiem kraju – po fińskim i szwedzkim.

Aktualizacja: Nazwiska finalistów wyciekły! Są to Aksel (ESC 2020), Laura (Estonia 2005 i 2017), Ilta, Danny, Oskr, Blind Channel i Teflon Brothers x Pandora.

Europa przygotowuje się do preselekcji

W końcu poznaliśmy datę finału we Francji 🇫🇷 i … niespodzianki nie ma. Selekcje pokazane będą 30 stycznia od 21:05, czyli tak jak wcześniej się spodziewano. Z kolei w Estonii 🇪🇪 ogłoszono już kolejność startową półfinałów”Eesti Laul”. Stawkę pierwszego otworzy Tanja (ESC 2014), a zamknie trio Ivo Linna, Robert Linna i Supernova. Koit Toome zaśpiewa jako dziesiąty. W drugiej grupie rozpocznie Sissi, a zakończy Suured Tudrukud. Uku Suviste zaśpiewa z pozycji dziewiątej, a Juri Pootsmann z jedenastej. Półfinały pokazane będą 18 i 20 lutego. W środę rano poznamy kolejność występów we wszystkich czterech półfinałach Melodifestialen 🇸🇪 i dowiemy się, kto znajdzie się w której rundzie. Ogłoszenie nastąpi już o 7:45. Podano też, że do grona prowadzących MF 2021 dołącza Pernilla Wahlgren, która będzie gospodynią czwartego półfinału razem z Christerem Bjorkmanem i Perem Anderssonem. Wokalistka pięciokrotnie startowała w selekcjach, a w 2018 wygrał je jej syn Benjamin Ingrosso. Nie wszędzie jednak selekcje są tak dobrze organizowane i wiele jest jeszcze niepewności. Ukraiński reprezentant Go_A 🇺🇦 na razie nie wie w jaki sposób wybrany będzie utwór zespołu na Eurowizję. Członkowie grupy nie mają od lokalnego nadawcy żadnych nowych informacji, zwłaszcza tych świadczących o planach organizacji finału narodowego. Go_A dodają, że mają już przygotowanych parę utworów, ale nie wybrali jeszcze tego jednego, który chcieliby pokazać na Eurowizji. Według Eurovision UA więcej informacji mamy poznać w lutym.

🇱🇹 Pabandom is naujo: Nagrano pierwszy ćwierćfinał

Dziś nadawca LRT nagrał pierwszy ćwierćfinał selekcji litewskich, który obejrzymy w sobotę. Organizatorzy zapewnili, że prace odbywały się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, a scena była dezynfekowana po każdym występie, przez co nagrania trwały znacznie dłużej. Z powodu zmiany zasad i formuły jurorzy nie wypowiadają się już po każdym utworze, a z powodu pandemii zrezygnowano z organizacji typowego dla selekcji Green Roomu pełnego uczestników. Ostatecznie uczestników podzielono jednak na równe grupy, co oznacza, że Aiste Brokenleg została przeniesiona z pierwszego do drugiego ćwierćfinału. W skład jury, które wraz z widzami decydować będzie o półfinalistach weszli Ramunas Zilnys (Dział Muzyczny LRT), Jievaras Jasinskis (kompozytor, trębacz i współtwórca wielu projektów muzycznych), Vytautas Bikus (kompozytor), Ieva Narkute (wokalistka) i Aiste Smilgeviciute (piosenkarka). Stawkę otworzy grupa Black Spikes z wokalistką Indre Launikonyte w spektakularnych kostiumach i z ciekawym make-upem. Z numerem piątym zaśpiewa Martyna Jozepcikaite, której nowy tytuł utworu brzmi „Thank You Very Much”, co oznacza, że wokalistka pozbyła się przekleństwa z nazwy piosenki. Numer siódmy to Twosome, którzy jak zwykle zaskoczą występem, podczas którego na scenie pojawią się niedźwiedź i jednorożec. Gościem specjalnym będzie Beissoul & Einius, znany ze swoich nietypowych występów zespół. Zaśpiewa dwa hity „Don’t wanna live my life” oraz „A Song to live”.

Nie przegap żadnego wydarzenia sezonu 2021! Obserwuj terminarz na Dzienniku Eurowizyjnym!

Poznaj 11 nowych polskich piosenek i weź udział w głosowaniu HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: Instagram, TVP, ESCbubble.com, Eurovoix, Wiwibloggs, YLE, LRT, fot.: @piotrwalicki

%d blogerów lubi to: