Eurowizja Junior: Piosenka z Gruzji opublikowana • Który uczestnik ma najwięcej followersów? • Eesti Laul: Oto skład II półfinału

Znamy skład II półfinału „Eesti Laul 2021” 🇪🇪 czyli preselekcji w Estonii. Do grona powracających eurowizyjnych artystów dołącza Tanja Mihhailova-Saar. 37-letnia wokalistka urodzona w Kaliningradzie 🇷🇺 wygrała Eesti Laul 2014 i reprezentowała swój kraj na Eurowizji w Kopenhadze z piosenką „Amazing”, jednak nie weszła do finału, zajmując 12. miejsce w grupie. Już w 2019 roku próbowała znów dostać się do międzynarodowego konkursu w ramach formacji The Swingers i współpracy z Birgit (ESC 2013). Ich piosenka „High heels in the neighbourhood” zajęła 6. miejsce w finale selekcji. W 2021 Tanja wykona „Best night ever”. Z Eurowizji 1996 znamy Ivo Linnę, który jest piątym byłym reprezentantem Estonii wracającym w 2021 do selekcji. 71-letni piosenkarz śpiewał dla Estonii razem z Maarją-Liis Ilus kończąc rywalizację eurowizyjną na 5. miejscu. Taką samą pozycję zdobył w finale selekcji 2017 za utwór „Suur loterii”. O Rotterdam powalczy z „Ma olen siin” zaśpiewane ze swoim synem Robertem Linną oraz formacją Supernova. Ponownie swoich sił w Eesti Laul próbuje Egert Milder. Wokalista w 2020 trafił do finału w Estonii za sprawą utworu „Georgia (on my mind)” i zajął wysokie, 4. miejsce. Będzie też Karl Killing, który w 2018 dotarł do finału w towarzystwie Karla Kristjana i Wateva z piosenką „Young” – zdobyli wtedy 6. miejsce. Bardzo wysoko w finale 2019 była Sissi Nylia Benita, która teraz wraca do selekcji z piosenką „Time” napisaną wspólnie z Andrei’em Zevakinem, który w I półfinale tworzył dwa inne utwory (w tym jeden wykona na scenie).

🇪🇪 Eesti Laul: Znamy wszystkich półfinalistów

Z nowych twarzy Eesti Laul mamy wokalistkę Helezę, której utwór „6” współtworzył Karl Killing. Wystąpi też formacja Alabama Watchdog z piosenką o takim samym tytule. Będzie i 33-letnia kompozytorka i wokalistka Kadri Voorand z Estońskiej Akademii Muzyki i Tańca. O Rotterdam rywalizować będzie również modelka i piosenkarka Kristin Kalnapenk. Mamy także zespół Suured tüdrukud co po estońsku oznacza „Duże dziewczyny”. Do preselekcji przyjęto brata znanego aktora Jussa Haasmy, Uku. Swoją muzykę w ramach selekcji wypromować planuje Rahel Ollisaar, która w sierpniu tego roku wydała debiutancki album. Główny producent preselekcji zapewnia, że stawka półfinałowa 24 utworów jest bardzo różnorodna – usłyszymy piosenki w stylu pop, rock, folk, jazz i wiele innych. O reprezentowanie Estonii w 2021 walczą zarówno uznani i doświadczeni (także eurowizyjnie i preselekcyjnie) artyści jak i nowe twarze, dla których udział w selekcjach będzie szansą na występ na dużej scenie i dotarcie do szerszej publiczności. Karty odkryte – czekamy teraz na utwory! Te mają się pojawić premierowo podczas specjalnego programu nadawcy estońskiego w grudniu.

🇬🇪 Eurowizja Junior: Gruziński ekspert znów w konkursie!

Co prawda składanka JESC 2020 oficjalnie pojawi się na platformach streamingowych dopiero w piątek, jednak już teraz utwór „You are not alone” Sandry Gadelii (fot.) z Gruzji trafił na YouTube i został poddany ocenie fanów. Piosenkę napisał Giga Kukhianidze, który ma na swoim koncie takie przeboje jak „Bzzz” Bzikebi (zwycięski utwór Gruzji 2008), „Candy music” Candy (zwycięski utwór z 2011) czy „Mzeo” Mariam Mamadishvili (zwycięski utwór z 2016). To nie koniec – Giga napisał też piosenki znane z finału Eurowizji Junior 2017 w Tbilisi i śpiewane na otwarcie oraz w Interval Act, stał również za hitem „Mari-Dari” z 2012, „Funky Lemonade” z 2013, „Give me your smile” z 2014, „Happy Day” z 2014 czy „Gabede” z 2015 roku! To prawdziwy eurowizyjny weteran i odnosi spore sukcesy. Przy „You are not alone” pomagał mu wokalista Temo Sajaia, który dwukrotnie uczestniczył w preselekcjach do dorosłego konkursu. W 2011 wykonał „Jariskatsis simghera”, a w 2017 „All the same”. Utwór gruziński to ostatnia piosenka w stawce JESC 2020 i teraz w końcu fani mogą rozpocząć typowanie, głosowanie i wybieranie faworytów! Dziennik Eurowizyjny już w piątek uruchomi plebiscyt „Nasz Faworyt JESC”. Kto go wygra? Przekonamy się na krótko przed finałem Eurowizji Junior 2020!

Eurowizja Junior: Francja najpopularniejsza na Instagramie

W stawce JESC 2020 mamy tylko dwóch chłopców – 14-letnich reprezentantów Ukrainy 🇺🇦 i Serbii 🇷🇸. Zdecydowaną większość stanowią dziewczęta. Na dwunastu uczestników o Grand Prix walczy w tym roku tylko jeden zespół – formacja Unity z Holandii 🇳🇱. Niemal wszystkie piosenki są dwujęzyczne – wyjątkiem są tylko francuskie „J’imagine” 🇫🇷, hiszpańskie „Palante” 🇪🇸 oraz piosenka z Malty 🇲🇹, która jako jedyna wybrzmi w całości po angielsku. Dziś telewizja serbska opublikowała na swojej stronie angielską wersję piosenki „Otkucaj” – „Heartbeat” w celach promocyjnych. Tekst napisał Charlie Mason, który stał m.in. za słowami do austriackiego „Rise like a Phoenix” czy serbskiego „Beauty never lies”. Jeden z eurowizyjnych YouTuberów opublikował zestawienie, w którym uczestnicy sklasyfikowani są ze względu na popularność ich instagramowych profili. W takim rankingu liderka chyba się już nie zmieni – Valentina z Francji ma ponad 295 tys. followersów, a Polka Ala Tracz 🇵🇱, która w zestawieniu ma drugie miejsce – już tylko 30 tys.! Na trzeciej pozycji jest Gruzinka Sandra Gadelia 🇬🇪. Czy liczba followersów wpłynie na głosowanie online i Francja zdoła pokonać Polskę, która już teraz jest typowana do kolejnego świetnego wyniku w online-voting? Dowiemy się już 29 listopada!

Źródło: ETV, Wikipedia, Eurovoix, YouTube, RTS, fot.: 1TV

%d blogerów lubi to: