Eesti Laul 2021: Znamy skład pierwszego półfinału • Fik59: Kiedy piosenki? Kto jest faworytem? • Turkowizja: Kim jest reprezentantka Polski – Mishelle?

Telewizja estońska ogłosiła dziś uczestników I półfinału selekcji Eesti Laul 2021 🇪🇪. O bilet do finału konkursu, a później też o bilet do Rotterdamu powalczy na pewno co najmniej trzech byłych reprezentantów kraju. Po swoją drugą szansę wraca zwycięzca Eesti Laul 2020 – Uku Suviste, który z racji zgłoszenia się do preselekcji został automatycznie przydzielony do stawki półfinałowej. Tym razem zaśpiewa „The lucky one”, który napisał z Sharon Vaughn, amerykańską 🇺🇸 autorką piosenek. Vaughn przygotowywała m.in. tegoroczny utwór Uku „What love is”, a stała też za m.in. greckim „Supergirl” 🇬🇷 (2020), rosyjskim „Scream” 🇷🇺 (2019) czy irlandzkim „Waterline” 🇮🇪 (2012). Do Eesti Laul wraca też Koit Toome, dwukrotny reprezentant Estonii na Eurowizji. 41-letni piosenkarz zajął 12. miejsce w 1998 za „Mere lapsed” oraz 14. miejsce w półfinale 2017 za „Veronę” śpiewaną z Laurą Poldvere, chociaż piosenka była faworytem fanów. W 2021 zaśpiewa „We Could Have Been Beautiful”. Trzecim byłym reprezentantem w przyszłorocznej stawce jest 26-letni Juri Pootsmann, zwycięzca Idola z 2015 i Eesti Laul z 2016 roku. Jego eurowizyjne „Play” miało być istotnym graczem w półfinale, a skończyło na ostatnim miejscu w grupie, co do tej pory jest najsłabszym miejscem zajętym przez Estonię w historii startów. Na 2021 Juri przygotował utwór po estońsku pt. „Magus melanhoolia”. W selekcjach znów pojawią się Nika Marula (9. miejsce w finale 2018), Kéa (8. miejsce w finale 2016), Tuuli Rand (10. miejsce w finale 2013 oraz brak awansu w 2019) i znany YouTuber Andrei Zevakin, który w duecie xtra basic z Emily J uczestniczył w Eesti Laul 2019 zajmując w finale 2019 ostatnie miejsce z zerem punktów.

🇪🇪 Eesti Laul: Wokalista z Mauritiusa w półfinale

Z nowych nazwisk w Eesti Laul stawka ma popowy zespół Gram-of-Fun, wokalistkę Helen Randmets, duet Redel oraz formację Wiiralt. Ciekawy jest też udział Hansa Nayna (fot.), wokalisty z Mauritiusa 🇲🇺, który karierę muzyczną zaczął w wieku 21 lat dzięki uczestnictwu w lokalnych talent-shows. W 2014 roku został aresztowany za posiadanie marihuany, a po wyjściu na wolność (po wpłaceniu kaucji) rozpoczął serię sporów prawnych, jednocześnie kontynuując karierę muzyczną i tworzenie nowych piosenek, opierając się na nowych doświadczeniach. Do tej pory wydał trzy albumy, koncertował w wielu miejscach na świecie, także w Europie. Od 5 miesięcy mieszka w Estonii. O tym, które utwory dostały się do półfinałów decydowało jury, w skład którego weszli m.in. Karl-Erik Taukar, Laura Poldvere czy Liis Lemsalu. Piosenki opublikowane zostaną na początku grudnia w specjalnym programie ETV. Skład drugiego półfinału poznamy już w czwartek wieczorem podczas programu „Ringvaade” (20:00 czasu polskiego). Szczegółowa lista pierwszej dwunastki wraz z autorami utworów TUTAJ.

🇦🇱 Albania: Festivali i Kenges bez orkiestry na żywo?

Już w przyszłym tygodniu (według nieoficjalnych informacji) opublikowane zostaną piosenki z Festivali i 59-të i Këngës në RTSH, czyli preselekcji albańskich do Eurowizji 2021. Aktualnie uczestnicy wraz z RTSH pracują nad spotami promującymi, pocztówkami oraz profesjonalną sesją zdjęciową. Biorą też udział w nagraniach utworów w orkiestrowych aranżacjach, jednak jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Eurowizyjny, orkiestry nie będzie podczas grudniowych selekcji. Kandydaci do Rotterdamu zaśpiewają najpewniej z półplaybacku co ma związek z restrykcjami oraz tym, że FiK 59 odbędzie się na świeżym powietrzu. Nie do końca wiadomo jeszcze jaki będzie format tegorocznego konkursu, ale pewne jest, że wszyscy uczestnicy zaśpiewają swoje piosenki zarówno pierwszej jak i drugiej nocy festiwalu – pierwsza będzie z orkiestrowym brzmieniem (wcześniej nagranym), a druga ze studyjnym. Nie ma jeszcze informacji, czy dojdzie do jakichkolwiek eliminacji przed trzecią i finałową nocą. Dyrektor festiwalu Martin Leka zapowiedział, że tym razem piosenki oceniać będą tylko albańscy jurorzy, a swoje punkty przekazywać będą jawnie. To odpowiedź na krytykę, jaka spadłą na organizatorów po głosowaniu komisji w poprzedniej edycji Festivali i Kenges. Według organizatorów budżet tegorocznego festiwalu wyniesie około 10 mln leków czyli w przeliczeniu ok. 360 tys. złotych. Gazeta Shqiptare twierdzi, że jedną z faworytek do wygranej może być Manjola Nallbani, uznana za jedno z najbardziej ikonicznych nazwisk stawki. Silna jest też Inis Neziri, która odniosła już sukcesy międzynarodowe w Rosji czy Rumunii. „Dużego zainteresowania spodziewać się należy przy prezentacji scenicznej Ery Rusi” – czytamy. Fik59 ma się odbyć w drugiej połowie grudnia 2020 roku.

Turkowizja: Kim jest Mishelle – reprezentantka Polski?

Znamy kolejną uczestniczkę Turkowizji 2020. Białoruś reprezentować będzie Svetlana Agarval, która w konkursie mialą się pojawić już w 2016 roku, jednak czwarta edycja nigdy się nie odbyła. To nie jedyna Białorusinka w stawce. Moskwę reprezentować będzie Olga z zespołu Napoli, a Polskę 🇵🇱 Mishelle, czyli Olga Natskovich. Młoda ale doświadczona wokalistka ma polskie korzenie, mówi w naszym języku, a do Turkowizji zgłosiła się z kilku powodów. Jednym z nich jest współpraca z azerskim piosenkarzem i kompozytorem Elcanem Rzayevem 🇦🇿, który pomógł Mishelle napisać tekst do piosenki „Dogma yerler”. Piosenka, którą reprezentantka Polski wykona podczas zdalnej Turkowizji opowiada o ojczyźnie i rodzinie. Mishelle wykona ją po azersku. „Język nie jest prosty, ale mam już doświadczenie w śpiewaniu w obcych językach – po chińsku, hindi czy uzbecku. Mam nadzieję, że poradzę sobie również z tym trudnym zadaniem” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. „Mishelle to niezwykle utalentowana wokalistka z piękną barwą głosu. Jestem dumny z tego, że napisałem słowa do jej utworu. Świetnie radzi sobie z moim językiem ojczystym” – powiedział Dziennikowi Elcan Rzayev. On sam reprezentować będzie Holandię 🇳🇱 w Turkowizji. „Osobiście wolałbym, żeby konkurs nie odbywał się online, bo my – uczestnicy – znacznie lepiej możemy przekazać to co chcemy powiedzieć, gdy śpiewamy na żywo ze sceny. Drogą internetową będzie to trudniejsze” – przyznał.

Głosuj w 15. edycji HOLFESTIVALEN i wybieraj razem z nami najlepszą polską piosenkę października!

Zgłoś się do gry preselekcyjnej „Bet & Win 4”!

Źródło: ETV.ee, Wikipedia, Sot.com.al, Gazeta Shqiptare, Eurovision Kosovo, Eurovoix-World, inf. własne, fot.: hansnayna.official

%d blogerów lubi to: